Пенсії в Україні почнуть рахувати по-новому: коли й чи варто чекати на справедливі виплати

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися

Попри дефіцит Пенсійного фонду з 1 березня 2024 року знову заплановано масову індексацію пенсій. Хоча, згідно з законодавством, під час війни її можуть не проводити, до проєкту держбюджету вже заклали такі видатки. Причому прийдешню індексацію уряд планує зробити «справедливішою».

Середня пенсія — 6 тисяч гривень

Річ у тім, що чинний механізм індексації пенсій далекий від досконалості, як, до речі, й уся солідарна система. Й ось цьому підтвердження. За даними Мінсоцполітики, на початку 2023 року в Україні було 10,68 мільйона пенсіонерів, більшість із яких (93%) отримувала пенсію на загальних підставах, тобто згідно з законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Для них розмір виплат розраховується за складною формулою, що залежить від двох основних елементів: трудового стажу та зарплати, з якої сплачувався ЄСВ.

На початку цього року середній розмір виплат, які розраховували для зазначених 93% пенсіонерів, становив 4236 грн. Однак це середній. Насправді ж три чверті пенсіонерів отримували виплати нижчі за середні. Та оскільки згідно з Конституцією пенсія не може бути меншою за прожитковий мінімум, для осіб, які втратили працездатність, запроваджували різні надбавки за окремими урядовими постановами.

Це ніби й добре, проте надбавки не індексуються. Та й сама індексація, як уже зазначалося, не надто допомагає тим, у кого виплати малі. Адже вона збільшує не саму пенсійну виплату, а середню зарплату, яка була в країні в рік призначення пенсії.

До того ж індексація, яка начебто мала збільшувати пенсії на суму, що відповідає половині зростання середньої зарплати та половині інфляції, на практиці виглядала не так. Розмір виплат завжди більший у тих, у кого коефіцієнт заробітку вищий за одиницю. Тобто люди з маленькими зарплатами отримували незначну надбавку (мінімально 100 грн), а з великими — істотну (максимально 1500). Тож виходило так: у кого висока пенсія, той отримує й значно вищі доплати.

З такою несправедливістю вирішили покінчити й узялися розробляти новий механізм нарахування солідарної пенсії, який дасть змогу отримати більші нарахування, ніж просто індексація. У цьому одностайні й прем’єр-міністр, і очільниця Мінсоцполітики.

Суть новації в тому, що 2024 року процес індексації, який стане складником комплексної реформи пенсійної системи, відбуватиметься за іншим принципом і зачепить усі види виплат. Ідеться про впровадження коефіцієнтів та балів, які мають посприяти тому, щоб солідарна система стала справедливішою, зрозумілішою та прозорішою.

Скажімо, застосування балів має усунути диспропорцію в розмірах пенсійних виплат людям, які виходили на пенсію в різні роки. Адже згідно з чинними нормами, якщо люди відпрацювали на ідентичній посаді однакову кількість років, але хтось вийшов на пенсію 2001 року, а хтось — торік, їхні пенсії істотно різнитимуться: 3,6–3,7 тис. проти 5,5–6 тис. грн.

Відповідно до нових правил, українцям, які мали стабільний офіційний дохід і виходили на пенсію раніше, розміри виплат підтягнуть до сучасного рівня. Тобто вони отримуватимуть однакову пенсію й індексацію, що не залежатиме від часу виходу на заслужений відпочинок. Адже запровадження системи балів дасть змогу не допустити великої різниці у виплатах для пенсіонерів, які пройшли той самий трудовий шлях, проте в різні часові періоди.

Про те, наскільки вагомим є цей крок, свідчить той факт, що новий механізм розрахунків дасть змогу вже 2024 року довести середню пенсію із солідарної системи до 30% від середнього заробітку. Йдеться про її підвищення до 6 тис. грн. Варто нагадати, що після 1 березня 2023 року, коли відбулася індексація на 19,7% для 10,5 мільйона пенсіонерів, середній розмір пенсії в Україні зріс майже до 5220 грн.

Щоправда, наразі невідомо, на який відсоток збільшаться виплати навесні наступного року. Назвати конкретні цифри можна буде в лютому 2024-го, адже індексацію встановлюють на основі рівня інфляції в країні в певний час. Однак у тому, що це буде підвищення виплат, сумніватися не доводиться.

Ложка дьогтю

Вона чекає на тих, хто намагався довести свою правоту стосовно пенсійних виплат у судах. Ці проблеми накопичувалися роками, й нині цих людей нема чим розрадити. Попри захмарну заборгованість держави перед українцями за рішеннями судів (а це понад 50 млрд грн), уряд передбачив на ці цілі 2024 року лише 100 млн грн.

Зате для майбутніх пенсіонерів зблиснув вогник надії. Нині триває робота над запровадженням накопичувальної пенсійної системи, яка дасть змогу комфортніше почуватися на заслуженому відпочинку завдяки отриманню коштів із іншого джерела.

Водночас усувають інші проблемні питання, на які не скупиться війна. Вони не такі масштабні, проте псують нерви мільйонам українців. Приміром, «Ощадбанк» вирішив поновити проведення фізичної ідентифікації пенсіонерів і одержувачів соціальної допомоги з-поміж внутрішніх переселенців. Їм почали надсилати смс-повідомлення про те, що потрібно пройти ідентифікацію у відділеннях банку.

Однак вчасно втрутився Координаційний штаб із питань ВПО, й після перемовин «Ощадбанк» припинив смс-розсилку. А далі Кабмін ухвалив рішення, згідно з яким до кінця поточного року навіть за відсутності ідентифікації держава не припинятиме зазначених виплат, а банк не блокуватиме рахунків.

Уряд подовжив строки для ідентифікації отримувачів пенсій і соцвиплат у «Ощадбанку». Відповідною постановою передбачено, що період для фізичної ідентифікації одержувачів пенсійних і соціальних виплат подовжено до 31 грудня 2023 року. Це стосується як внутрішньо переміщених осіб, яких було взято на облік до 24 лютого 2022 року, так і пенсіонерів, які перебувають за кордоном.

Окрім того, урядова постанова розширює можливості для фізичної ідентифікації, необхідної для продовження отримання соціальних виплат. Зокрема можна проводити ідентифікацію особи з використанням відеоконференцзвʼязку, під час сеансу якого буде предʼявлено документи, що посвідчують особу.

До фізичної ідентифікації також прирівнюють авторизацію в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія Підпис» («Дія ID»).

А ще для всіх отримувачів українських пенсійних виплат, які перебувають за кордоном, окрім використання сервісу «Дія», через який можна здійснити фізичну ідентифікацію віддалено, передбачено й можливість фізичної ідентифікації в дипломатичних установах. Йдеться про посвідчення місця проживання консульською посадовою особою.

Головне, що до 31 грудня 2023 року виплати пенсій та соціальної допомоги НЕ припинятимуться. Впродовж цього періоду громадяни матимуть змогу підтвердити, що виплати отримують саме вони, а держава знатиме, що кошти бюджету та Пенсійного фонду використовуються за призначенням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі