Patriot в Україні. Як зміниться хід війни після прибуття американських ЗРК?

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Patriot в Україні. Як зміниться хід війни після прибуття американських ЗРК?
Протиповітряна оборона України буде значно зміцнена, однак зі всіма існуючими проблемами ця система не впорається.

Вчора стало відомо, що Німеччина передала Україні ЗРК MIM-104 Patriot. Сьогодні Міністерство оборони України підтвердило цей факт та подякувало німецькому уряду, а також США та Нідерландам за новітні системи ППО.

Patriot - саме той зенітно-ракетний комплекс, який Україна “просила” у США ще до початку повномасштабного вторгнення. Однак Штати наважилися поставити ЗСУ цей ЗРК лише в грудні минулого року. Причини цього існують різні - від відсутності політичної волі - до нестачі таких комплексів у самих США. Однак фінальне рішення було позитивним - і тут можна лише дякувати партнерам.

Сполучені Штати Америки розпочали роботу над зенітно-ракетним комплексом нового зразка ще в 1973 році, коли намагались замінити застарілий на той час комплекс MIM-14, який виконував функції оборони повітряного простору на середніх та великих висотах. Після довготривалих випробувань ППО Patriot, в 1981 році система була введена в протиповітряну оборону США. Її метою було забезпечення протиповітряного та протиракетного захисту основних військових баз, адміністративних центрів управління та важливих державних об’єктів.

Не секрет, що такі системи є максимально цінними і для протиповітряної оборони України. Вони гратимуть важливу роль як при широко анонсованому контрнаступі, так і при ймовірних масштабних ракетних атаках.

Головною особливістю Patriot є те, що для України зникне таке поняття, як нестача ракет до ППО. Вірніше, воно залежатиме виключно від політичної волі партнерів, а не від банальної відсутності боєкомплекту на складах. Якщо брати до уваги дані з нещодавного витоку документів Пентагону, то цей чинник матиме неабияке значення для української ППО.

Звісно, з радянськими системами С-300 Patriot взагалі неможливо порівняти. Головним чинником тут є не дальність ураження чи швидкість ракети, а можливість боротися з балістичними загрозами. Іншими словами - Україна зможе убезпечити найбільш стратегічно важливі території від застосування Росією “Іскандерів”, проти яких ще донедавна не було ніякої панацеї. З іншого боку - дальність застосування ракет для збиття балістики досить невелика, мова про 20-30 кілометрів від пускової установки. В той же час - проти аеродинамічних цілей (літаки, дрони, крилаті ракети) Patriot може застосовуватися набагато ширше.

Зовсім нещодавно стало відомо про застосування росіянами керованих бомб на базі радянської ФАБ-500. Їх запускають з глибини 50-60 кілометрів від лінії фронту або ж державного кордону, тому можливості якісно протистояти цій загрозі раніше не було. До прикладу, максимальна дальність системи С-300 - це всього 50-70 кілометрів, і до того ж варто враховувати, що такі дорогоцінні системи не можуть встановлюватися поблизу кордону з Росією - вони розташовуються в глибині території України. Однак після прибуття Patriot ситуація може кардинально змінитися. Ракета-перехоплювач PAC-2 має дальність до 160 кілометрів, а тому російські пілоти будуть страждати, навіть не підозрюючи, на яку небезпеку вони наражаються.

В той же час варто зазначити, що ніколи раніше Patriot не застосовувався для знищення ракет типу “Калибр”, “Х-101”, “Кинджал” чи “Іскандер”. Чисто з математичної точки зору - проблем з цим не має бути, адже швидкість перехоплювачів американського ЗРК перевищує швидкість цих всіх ракет. Однак до першого збиття кожної з них всі “ймовірності” є виключно паперовими даними, які не підтверджені в реальному протистоянні.

Ще один виклик для Patriot - це безпілотники. Безперечно, росіяни будуть всіма силами намагатися знищити американські системи ППО, однак варіант стріляти ракетами PAC-3 за $3 мільйони по Shahed-136 за $10 тисяч - це як вбивати комарів макбуком. Можливо, але нераціонально. Отож для американських систем потрібно буде створювати прикриття з систем ППО меншого радіусу дії. Тобто всі загрози, які будуть спрямовані безпосередньо на Patriot, нівельовуватимуть інші засоби.

Загальні характеристики ППО Patriot

Система протиповітряної та протиракетної оборони Patriot була розроблена для виявлення та знешкодження рухомих повітряних цілей в радіусі дії від 3 до 80 км, в діапазоні висоти польоту від 0,06 до 2400 м. Найвідомішою модифікацією системи протиракетного та протиповітряного захисту Patriot є Patriot PAC-3. Особливістю застосування цієї модифікації є чутливість до ураження цілі, яка входить в діапазон від 0,6 до 0,8 для ракет, та 0,8-0,9 для літаків.

Складнощі у застосуванні ця модифікація ППО Patriot викликає тим, що система виявлення та знешкодження цілей цілком пов’язана з даними отриманими від супутника. Робота супутника, що повинен перебувати в момент використання системи протиповітряної оборони Patriot PAC-3 на орбіті, розпочинається з передачі даних про траєкторію польоту цілі, її точні координати та іншу важливу інформацію. Після отримання цієї інформації локаційна станція комплексу Patriot PAC-3 починає заносити дані в систему і ППО розпочинає роботу.

Технічні характеристики ППО MIM-104 Patriot:

  • вага однієї ракети складає 912 кг;
  • виконується одночасне захоплення 8 цілей;
  • час, який необхідний для розгортання комплексу – 30 хвилин;
  • радіус ураження літаків, гелікоптерів - до 160 км;
  • радіус ураження балістичних ракетних цілей - до 50 км;
  • висота ураження літаків, гелікоптерів - до 24,2 км.

В цілому, надання Patriot є максимально позитивним для України в контексті захисту від ракетного терору росіян та боротьби з іншими загрозами. Однак панацеєю від всіх небезпек вона не стане. Для покриття всієї території України захистом американсього ППО потрібно 10-12 таких комплексів, і аж точно не один чи два.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі