Європейський Союз скасує санкції проти двох російських бізнесменів – засновника IT-корпорації «Яндекс» Аркадія Воложа та виконавчого віце-президента технологічного конгломерату АФК «Система» Сєргєя Мндоянца. Також санкції не продовжать для громадянина Словаччини Юзефа Гамбалека, повідомляє Reuters із посиланням на два дипломатичних джерела.
За даними агентства, термін дії деяких санкційних обмежень закінчується 15 березня. У середу посли 27 країн-членів ЄС домовилися про їхнє продовження, окрім санкцій проти Воложа, Мндоянца та Гамбалека.
З кого знімають санкції
- Волож є співзасновником російського інтернет-гіганта «Яндекс», бізнеси якого мають бути розділені між російською та нідерландською компаніями. За словами джерел, справа проти Воложа «стала слабшою» після того, як влітку минулого року він назвав російську війну в Україні «варварською» після довгого мовчання.
- Мндоянц, який раніше керував зв'язками з урядом у російському конгломераті «Система», а також є членом правління російського аналітичного центру, який консультує Кремль з питань зовнішньої та оборонної політики.
- Гамбалек очолює російський націоналістичний мотоклуб «Нічні вовки» в Європі, за даними ЄС, і був звинувачений у підготовці байкерів для участі в бойових діях в Україні та «поширенні проросійської пропаганди».
Одне з дипломатичних джерел повідомило, що санкції проти цих трьох вважаються «юридично невиправданими», в тому числі через зміну поведінки Воложа.
З кого ще Угорщина пропонує зняти санкції
Дипломатичні джерела в ЄС також повідомили, що Угорщина знову лобіювала скасування санкцій проти російського мільярдера Алішера Усманова, але металургійний і телекомунікаційний магнат не вважається юридично «слабким», оскільки він програв свою апеляцію щодо санкцій у Вищий суд ЄС на початку лютого.
Джерела, які говорили на умовах анонімності, повідомили, що Будапешт також прагне виключити зі списку колишнього російського гонщика Формули-1 Нікіту Мазепіна, а також Вячеслава Кантора, який, за даними ЄС, є бенефіціарним власником російського виробника добрив «Акрон».
«Докази проти всіх цих осіб вважаються вагомими», – сказав один з дипломатів, а «пропозиція» Угорщини скасувати санкційні заходи проти них викликала масовий спротив.
Нагадаємо, ЄС оприлюднить 13-й пакет антиросійських санкцій, який заборонить в'їзд майже 200 новим юридичним і фізичним особам, звинуваченим у допомозі Москві в закупівлі зброї або у причетності до викрадення українських дітей.