ЄС і Туреччина обговорюють розширення торговельних зв'язків на тлі потепління відносин — Bloomberg

Поділитися
ЄС і Туреччина обговорюють розширення торговельних зв'язків на тлі потепління відносин — Bloomberg © © European Council
Ердоган визначив пріоритетом перезапуск процесу вступу до ЄС.

ЄС та Туреччина обговорюють оновлення митного союзу у межах процесу відновлення довіри європейських партнерів та інвесторів до країни. Про це повідомляє Bloomberg.

"У зв'язку з цим є складні питання, які необхідно вирішити. Ми розглянемо їх разом із нашими командами після літа і подивимося, чи можливо розвивати ці нові сигнали з Туреччини", - заявив у вівторок, 2 серпня,  комісар ЄС, відповідальний за митні питання, Паоло Джентілоні. 

За останні два тижні Джентілоні двічі зустрічався з міністром фінансів Туреччини Мехметом Сімсеком і сказав, що йому цікаво почути від міністра "позитивні повідомлення як про економічні плани уряду, так і про відносини Туреччини з ЄС".

Минулого місяця міністри закордонних справ ЄС заявили про готовність працювати над тіснішими зв'язками з Туреччиною, при цьому блок відзначив, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган дав зелене світло членству Швеції у НАТО. Перед тим, як підтримати членство Швеції, Ердоган пов'язав заявку країни на приєднання до НАТО із зусиллями Анкари щодо вступу до ЄС, але це все ще не стоїть на порядку денному. 

Високопосадовці ЄС привітали зусилля Туреччини з відновлення відносин із блоком, оскільки країна шукає іноземних інвесторів, які допоможуть підняти її економіку і покласти край кризі вартості життя, частково спричиненій стрімкою інфляцією. Відносини Туреччини з ЄС погіршилися через придушення Ердоганом політичних опонентів, що сприймається як тиск на них.

Минулого тижня на конференції в Зальцбурзі Сімсек заявив, що не має значення, чи стане Туреччина членом ЄС наприкінці процесу. 

"Все, що нам потрібно, - це дозволити продовжити шлях, який є дуже важливим з точки зору загальних перетворень", - зазначив він.

У межах зусиль із перезапуску цього процесу він сказав, що "легкою здобиччю" є оновлення митного союзу, який існує з 1995 року, шляхом включення до нього деяких турецьких сільськогосподарських товарів і послуг.

"Я завжди вважав і вважаю, що оновлення митного союзу загалом досяжне. Звичайно, існують певні перешкоди, але ми повинні побачити, де може відбутися більш тісна співпраця", - сказав комісар ЄС із питань бюджету Йоганнес Ган.

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель заявив 20 липня, що вирішення проблеми напруженості навколо Кіпру буде ключовим для відновлення співпраці з Туреччиною. Кіпр розділений з 1974 року, коли Туреччина захопила частину острова після перевороту прихильників союзу країни з Грецією.

Угода про митний союз передбачає єдиний зовнішній тариф для всіх промислових товарів, але не поширюється на послуги, державні закупівлі та сільське господарство - за винятком переробленої сільськогосподарської продукції. Двосторонні торговельні поступки поширюються на сільськогосподарську, вугільну та сталеливарну продукцію.

Європейська комісія тривалий час наполягала на оновленні торговельної угоди з Туреччиною, але не змогла досягти жодного прогресу на тлі погіршення двосторонніх відносин і напруженості в східному Середземномор'ї.

Переговори про митний союз відбуваються на тлі спроб ЄС поліпшити торговельні відносини з іншими країнами, прагнучи зміцнити партнерство в турбулентному геополітичному контексті та забезпечити доступ до критично важливих матеріалів.

Ган сказав, що процес відновлення взаємодії з Туреччиною і поліпшення економічних відносин також важливий з міркувань безпеки.

 "Я думаю, що ніхто з реалістів не говорить про вступ, але є багато інших можливостей", - сказав єврокомісар.

За «поворотом Туреччини на Захід» стоїть не стільки ідеологічна чи геополітична переорієнтація Анкари, скільки цілком прагматичні завдання, продиктовані потребами національної безпеки й економіки. А отже, кожен, хто може забезпечити їх реалізацію, є потенційним партнером. Про це пише Євгенія Габер у статті «Що означають загравання Ердогана із Заходом і чого очікувати Україні».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі