ЄС готує екстрені обмеження на імпорт зерна з України — FT

Поділитися
Блок піддається тиску з боку Польщі та інших східноєвропейських держав.

Брюссель готує екстрені обмеження на імпорт українського зерна до п'яти країн ЄС, піддавшись тиску з боку Польщі та Угорщини після того, як вони в односторонньому порядку запроваджували власні заборони. Про це повідомляє Financial Times.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що блок вживатиме «превентивних заходів», оскільки чиновники ЄС намагаються відповісти на те, що кілька країн, у тому числі деякі з найвідданіших союзників Києва, порушили єдину позицію, щоб захистити своїх фермерів від напливу дешевого зерна.

За словами високопосадовця ЄС, кроки, що обговорюються, заборонять імпорт цієї продукції до червня до чотирьох країн блоку, що межують з Україною, а також до Болгарії, за винятком реекспорту до інших країн-членів ЄС або інших частин світу.

У листі до лідерів Польщі, Угорщини, Румунії, Словаччини та Болгарії фон дер Ляєн зазначила, що ці кроки «негайно протидіятимуть» погіршенню ситуації для їхніх постачальників пшениці, кукурудзи, олійних культур та насіння соняшнику.

Цей надзвичайно незвичний крок є спробою врегулювати низку односторонніх рішень групи східноєвропейських країн блоку, які кинули виклик основним повноваженням ЄС у сфері торговельної політики.

Єврокомісія заявила, що вживатиме заходів лише в тому випадку, якщо уряди скасують свої поточні рішення, на що вони ще не погодилися. Для цього вона обмежить нові заходи лише кількома країнами-членами, а не всім блоком.

Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина є одними з тих, хто говорив обмеження на ввезення зерна з України протягом останніх днів, попри попередження Брюсселя про те, що їхні дії є потенційно незаконними.

Ці країни отримають 100 млн євро з фондів ЄС для компенсації фермерам.

Після зустрічі з представниками п'ятьох країн у середу, 19 квітня, єврокомісари з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс і з питань сільського господарства Януш Войцеховський заявили, що вони сподіваються на «швидке рішення».

«Ми підкреслили важливість швидкого дотримання спільного підходу ЄС, а не односторонніх рішень, щоб уникнути численних заборон і рішень, які ставлять під загрозу внутрішній ринок», - йдеться у спільній заяві.

Після повномасштабного вторгнення Росії минулого року ЄС скасував тарифи і квоти на продовольчі товари з України. Через побоювання, що світ може зіштовхнутися з голодом, такий режим мав тривати до червня наступного року.

Однак значна частина українського зерна, що потрапляє до держав блоку, залишається в сусідніх країнах, що призводить до зниження цін на внутрішньому ринку. ЄС хоче продовжити «воєнний режим торгівлі» з Україною, коли термін його дії закінчиться, але переглянута версія матиме сильніші положення, які дозволять ЄС швидше вживати заходів для «захисту» власного ринку в майбутньому, йдеться в листі фон дер Ляєн.

Брюссель організує колони для транспортування зерна до портів, звідки його можна буде відправити до країн, які цього потребують, повідомив інший чиновник. Це також збільшить пропускну здатність річки Дунай.

Багато комерційних трейдерів відмовляються платити за цей транспорт, оскільки він коштує дорожче, ніж традиційна морська торгівля через Чорне море.

Залишається незрозумілим, як це буде фінансуватися і організовуватися. Іспанія намагалася субсидувати потяг для перевезення зерна через континент, але набагато дешевше було імпортувати зерно з Латинської Америки, сказав урядовець.

Голова сільськогосподарського комітету Європарламенту Норберт Лінс заявив FT, що Брюссель повинен сам купувати зерно і відправляти його в треті країни.

«Єврокомісія має інструменти і повинна їх використовувати», - додав він.

У своєму листі фон дер Ляєн повідомила, що Брюссель вивчить ситуацію щодо інших «чутливих продуктів» на прохання Польщі, яка також заборонила імпорт м'яса.

Спочатку п'ять країн звернулися до Єврокомісії наприкінці березня. Колишній міністр з питань ЄС канцелярії Ради міністрів Польщі Конрад Шиманський сказав, що Брюссель не поспішав діяти.

«Фон дер Ляєн отримала терміновий лист [від постраждалих урядів], і якби вона відповіла на нього через два-три дні, а не зараз, у нас, можливо, не було б такої проблеми», - сказав Шиманський.

Ще торік було очевидно, що, попри світове зростання цін на пшеницю та продовольчі ризики для цілої низки країн, половина українського зерна, яке так важко вивозити з країни, експортується із неадекватним дисконтом. Супердешеве українське зерно, опиняючись на європейському ринку, суттєво знизило прибутки місцевих виробників, вони просто не в змозі конкурувати ані за ціною, ані за кількістю із українським збіжжям. Детальніше про те, чому «У ЄС не раді українському зерну, і це не суто ринкове питання» розповідає Юлія Самаєва.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі