«Itera НЕ МОЖЕ ДОТУВАТИ ЦІЛУ ГАЛУЗЬ ЧИ ЦІЛУ ДЕРЖАВУ»

Поділитися
Минулого тижня, як ніколи часто, чиновники й журналісти згадували назву холдингу Itera. Декотрі вищі ...

Минулого тижня, як ніколи часто, чиновники й журналісти згадували назву холдингу Itera. Декотрі вищі урядовці, зокрема глава РНБО України Євген Марчук, так публічно й заявляють, що, мовляв, чергову «надзвичайлівку» на енергоринку України для того й оголошено, аби всі зібрані кошти відправляти корпорації Itera...

Тим часом у четвер для переговорів в Україну прибув президент ТОВ «Itera-Холдинг» Валерій Отчерцов, котрий мав тривалу розмову з прем’єр-міністром України Віктором Ющенком, а потім, за словами прем’єра, і з Президентом України.

«Дзеркало тижня» поцікавилося в пана Отчерцова результатами цих переговорів і перспективами поставок газу в Україну корпорацією Itera, а також попросило його прокоментувати ситуацію в зв’язку зі скороченням газопоставок.

— Не хочу коментувати слова державних політичних діячів. Але не можна не помітити хвилю публікацій про те, що нібито всі гроші перераховуються компанії Itera. Читаючи це, я поставлю запитання: за газ платити треба, отже, погано лише те, що платити треба корпорації Itera? Тоді треба просто знайти іншого постачальника газу. Але йому теж доведеться платити. Чи ті, хто нас у чомусь звинувачують, знають спосіб, як купити газ і не платити за нього? Нехай тоді поділяться своїм винаходом.

З усією відповідальністю мушу сказати: газу вистачить. Ресурс нашої компанії на четвертий квартал цього року — понад 15 млрд. кубометрів газу, причому 9,3 млрд. кубометрів — власне ресурс компанії, а ще близько 6 млрд. кубометрів, що належать нам, зберігаються в підземних газосховищах в Росії.

Проблема в іншому. За газ, як і за будь-який інший товар, треба платити. Ми не можемо собі дозволити поставляти газ безоплатно, бо корпорація має зустрічні зобов’язання перед постачальниками газу, перед газотранспортними організаціями Туркменистану, Казахстану, Росії. Тим часом ситуація з поставками газу українським енергетикам така, що з липня до 20 вересня ми поставили 2,1 млрд. кубометрів на суму близько 93 млн. дол. А компанії заплачено на сьогодні лише 43 млн. дол. Крім того, залишається борг ще за газопоставки січня-лютого — 17 млн. дол. У результаті з майже 100 млн. дол. загальної суми вартості вже поставленого енергетикам газу нам винні 60 млн. дол., тож рівень оплати не перевищує 40%. Якщо ж в Україні й далі мало не закликатимуть не платити корпорації, це призведе до того, що ми будемо змушені скорочувати поставки газу до реально оплачуваного рівня.

Але перш ніж приймати якісь обмежувальні рішення, корпорація Itera визнала за потрібне ще раз доповісти про ситуацію уряду України й закликати його вжити якихось додаткових заходів, які дозволило б нам не скорочувати поставки газу.

— І що на це вам відповів прем’єр-міністр України Віктор Ющенко?

— Прем’єр-міністр розповів про заходи, вжиті урядом для поліпшення дисципліни платежів, про існуючі труднощі, про заходи, спрямовані на створення нормальних економічних умов для своєчасних розрахунків. Ми з розумінням ставимося до цього, але змушені були нагадати, що Itera не настільки велика компанія, щоб дозволити собі дотувати цілу галузь чи цілу державу. Очевидно, ключ до розв’язання цієї проблеми знаходиться в Україні і його необхідно якомога швидше знайти. Але коли в Україні, як висловився пан Марчук, вважають, що закупається занадто багато дорогого газу для тієї ж енергетики, то, вибачте, це справа України вирішувати, скільки й за якою ціною енергоресурсів — вугілля, газу та мазуту — їй потрібно купувати.

І навіть коли вирішите купувати мінімальні обсяги газу, їх однаково доведеться оплачувати. Газ ми пропонуємо українським енергетикам по 45 дол., повірте, це ціна, яка дозволяє нам з великими труднощами покрити лише витрати на цю операцію. Ми сьогодні працюємо з рентабельністю на рівні 2—3 відсотки.

— Валерію Георгійовичу, останні 10 млрд. кубометрів туркменського газу, які закуповуються, вам обійдуться в 38 дол. за кожну тисячу кубометрів. Попередній контракт передбачав ціну в 36 доларів.

—Справді, додатковий ресурс газу нам обійдеться на 2 дол. за 1000 кубометрів дорожче, ніж колись. На жаль, це результат, м’яко кажучи, досить незграбних спроб віце-прем’єра Юлії Тимошенко, яка саме в період, коли ми вели переговори з Туркменистаном, погодилася на те, що Україна закуповуватиме газ по 42 дол. Газ у результаті однаково купила Itera, але не по 36, а вже по 38 дол. На жаль, усі ці витрати ляжуть на споживачів, зокрема в Україні. Але корпорація Itera має намір до кінця року зберегти ціни на газопоставки на адресу українських енергетиків за старими цінами — 45 дол. за 1000 кубометрів газу. Проте нам доведеться в результаті підвищити ціни для інших споживачів газу, щоб компенсувати витрати. Уже сьогодні ми змушені підвищити ціну для покупців з числа українських промислових споживачів до 50 дол. за 1000 кубометрів на українсько-російському кордоні.

Продовження читайте в наступному номері «ДТ».

Алла ЄРЬОМЕНКО
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі