Доки просунуті споживачі з побоюванням очікують липневого підвищення тарифів на електроенергію, на ринку вже відбуваються еволюційні зміни. Перед травневими святами набрала чинності постанова уряду №439 (від 29 квітня), якою зафіксовано істотні зміни до Положення про покладення спеціальних обов’язків (ПСО) на учасників ринку електричної енергії. Це по-перше. По-друге, Верховна Рада 305 голосами нарешті призначила повноцінного міністра енергетики, що вже встиг підтвердити курс на зміни. Залишилося лише визначитися, яким буде тариф. Це ж традиція. Пам’ятаєте, як узимку, після призначення Кабміном чергового т.в.о. міністра енергетики, було скасовано пільговий тариф (90 коп. за перші 100 кВт•год)? Тепер же маємо повноправного міністра. Тож він має відпрацювати перед урядом своє призначення…
«…бо нема чим уже здачі давати»
Та й настрої народних депутатів уже не ті, — захист виборців від нестримного підвищення комунальних тарифів після закінчення опалювального сезону остаточно втратив свою популярність. Ніхто з нардепів більше не ініціює законопроєктів чи постанов, які б вимагали від уряду зниження чи бодай повернення попередніх тарифів, як це було ще місяць тому. Навіть споживачі вже фактично змирилися з неминучістю нових, вищих тарифів на електроенергію.
Тож настав час Кабміну. Він поспішає, користаючись сприятливим для змін періодом. Після запровадження річного продукту з фіксованими цінами на блакитне паливо та кадрових змін у НАК «Нафтогаз» настала черга трансформації в галузі електроенергетики. Тим більш що ті 72 грн, які п’ятий місяць поспіль додатково сплачують домогосподарства за перші 100 кВт•год електроенергії (після скасування пільгових 90 коп. за кВт•год), погоди вже не роблять.
Немає сумнівів, що з 1 липня уряд підвищить ціни на електроенергію. Питання лише в тому, наскільки значним буде це підвищення. Точніше — як далеко готовий зайти Кабмін, прибираючи ПСО-обмеження з державних «Енергоатома» й «Укргідроенерго», що з 29 квітня зафіксовано свіжою постановою №439.
Зняття всіх обмежень призведе до подвоєння нинішнього тарифу. Тоді ціна кіловата зупиниться близько позначки 3,50 грн (з урахуванням ПДВ). Проте, найімовірніше, цього варіанта чекати не слід. Експерти ринку схильні прогнозувати еволюційний шлях прибирання ПСО-обмежень. Їхнє бачення проміжної ціни кВт•год — 2,10–2,20 грн. З ПДВ тариф для населення становитиме приблизно 2,50 грн. Тобто найбільш реально — з липня буде 1,5-разове підвищення тарифів для домогосподарств.
Уже підраховано, що в результаті частка електроенергії у витратах роздрібних споживачів зросте до близько 6%.
Але, в кожному разі, після такої корекції нам однак не уникнути загрози дальшого зростання тарифів для населення. І не тільки тому, що ще залишаться в дії ПСО та їх обмеження. Навіть якби уряд зараз повністю відмовився від ПСО на електроенергію для населення й домогосподарствам довелося платити 3,50 грн, то й після цього тариф продовжував би поступово зростати. Бо ніхто ж не скасовував поступового збільшення обсягів виробництва й використання дорогої «зеленої» енергії, дорогу якій дають за рахунок зменшення на ринку частки дешевої атомної.
Тарифна логіка уряду щодо електроенергії абсолютно зрозуміла й прогнозована. Вона продиктована насамперед, без перебільшення, гігантськими боргами всіх перед усіма, у першу чергу серед державних підприємств на ринку електроенергії. Це той випадок, коли кажуть «досить, мамо, торгувати, бо вже нема чим здачі давати».
Хоча, звісно, домогосподарствам від того не легше. Особливо коли врахувати запровадження річних продуктів із новими тарифами на газ. Адже саме їм як останній ланці харчового ланцюга завжди й за все доводиться платити.
Гірше, ніж було?
Єдине, що не зовсім вкладається в логіку дій Кабміну, — поспішна зміна товарного ПСО на фінансове вже з червня. Це передбачено постановою уряду №439, яка несподівано стала чинною за день до затвердження ВР нового міністра енергетики. Згідно з постановою, вже з 1 червня державні компанії «Укргідроенерго» та «Енергоатом» продаватимуть електроенергію безпосередньо постачальникам універсальних послуг за двосторонніми договорами без участі посередника — «Гарантованого покупця». Така собі маленька революція.
Проте її, звісно, не могли не помітити головні фігуранти ПСО. Так, «Енергоатом», який другий квартал поспіль називає себе прибутковим, уже встиг офіційно відреагувати на поспішні новації: «Внесені й уже узаконені зміни містять норми, які не тільки не покращують, а й навпаки — ще більше дискримінують і обмежують роботу «Енергоатома», відкриваючи шлях корупції, зловживанням та черговим схемам.
Так, рішенням уряду встановлюється, що розрахунки перед «Енергоатомом» за спожиту побутовими споживачами електроенергію здійснюватимуться за залишковим принципом — після сплати всіх тарифів: на передачу, розподіл і постачання. Якщо ж у підсумку ділення залишку грошових коштів на обсяг споживання населенням електроенергії окремі постачальники матимуть результат менший, ніж 10 грн за 1 МВт•год (еквівалент 1 коп. за кВт•год. — С.С.), то ДП «НАЕК «Енергоатом» повинно компенсувати таким постачальникам грошові витрати…»
Критикує урядове рішення й державна компанія «Укргідроенерго», якій досі було не звикати відпускати вироблену електроенергію населенню буквально за одну копійку. Там уже підрахували, що новації призведуть до додаткових багатомільярдних витрат.
Ось що сказав на Energy Freedom заступник генерального директора з комерційної діяльності «Укргідроенерго» Богдан Сухецький: «Нове ПСО буде більше фінансове як для нас. Ми бачимо, що воно виглядатиме таким чином: нам залишають ту енергію, яку ми віддавали «Гарантованому покупцеві», ми її продаємо на вільних ринках, після цього купуємо в Бурштинському енергоострові той обсяг електроенергії в того, хто там її продає, і після цього ми компенсуємо за рахунок коштів держкомпанії цей самий тариф. У нас втрати будуть десь 3,7 млрд грн на рік, але якщо ми підвищимо тариф населенню на 40%, компенсація нам повертається тільки 700 млн. То на скільки треба підняти тариф для населення, щоб ми все-таки вийшли на нормальну цифру?»
***
Тобто і «Енергоатом», що досі відпускав (50% енергії, виробленої АЕС) населенню свій кіловат за ціною 15 коп., і «Укргідроенерго» зі своєю символічною копійкою за кіловат для домашніх господарств упевнені, що нові правила ПСО значно гірші для них, навіть якщо споживачі платитимуть за новим, значно вищим тарифом.
Незадоволеним підвищеними тарифами залишиться й населення. Хто ж тоді від цього виграє? Адже закону збереження енергії ще ніхто не скасовував…
Інші статті Сергія Слудзя читайте за посиланням.