З наближенням зими дедалі гострішим стає питання — чим топитимемо й хто за це заплатить. Традиційно в цей час приймають (а потім благополучно забувають) грізні постанови та розпорядження.
Не виняток і нинішній вересень. Спочатку дочірня компанія НАК «Нафтогаз України»— Торговий будинок «Газ України» звернулася до всіх обласних газорозподільних компаній (облгазів) із вимогою до 25 вересня повністю розрахуватися за спожитий газ. Їх зобов’язали провести роботу з місцевими бюджетами, щоб ті «у повному обсязі профінансували споживання енергоносіїв». Намір, безумовно, добрий, але важко здійсненний. За даними самого ТБ, загальний рівень оплати бюджетів усіх рівнів й їхніх споживачів становить 28,6%. Неможливо припустити, що всі вони запалають бажанням терміново й у повному обсязі погасити борги. Хіба що частково оплатять бюджетними взаємозаліками...
Та й це не допоможе: через місяць починається новий опалювальний сезон. А виходить, споживання газу як мінімум потроїться. Займатися постачаннями газу будуть ті ж самі облгази, для чого їм потрібні ресурси.
Для забезпечення ними ТБ вирішив було провести спеціальні аукціони. Перший з них намічався на 15 вересня. Повідомляли, що ціна газу буде не нижча 231 грн. за 1000 кубів. Нічого хорошого за такої ціни облгази й не очікували. Але те, що вийшло в дійсності, перевершило навіть найгірші прогнози. По-перше, ніякого аукціону взагалі не відбулося. А в п’ятницю в ТБ приїхало майже дві сотні людей — представників облгазів і комунальної теплоенергетики.
Усе відбувалося у вестибулі на прохідній ТБ і вельми нагадувало мітинг. На ньому перший заступник керівника ТБ «ГУ» Олексій Соколов заявив, що ідеологія уряду полягає в тому, що за газ потрібно платити. Тому дискутувати про ціну газу не доводиться, оскільки вона й без того становить лише третину тієї вартості, що записана в контракті з Росією. До слова, так воно і є. Відповідно до контракту з РФ № 1ГУ-2000 від 28 грудня 1999 року між НАК «Нафтогаз» і РАТ «Газпром», ціну газу визначено в 103 дол.
Правда, облгази, які оплатили минулорічний газ на рівні, дай Боже, щоб по 100 грн., це мало цікавило. Їм було незрозуміло, де за десять днів, що залишилися, узяти гроші на недалеку зиму.
Згідно з договором, плату за газ варто внести за п’ять днів до початку наступного місяця. Тільки в цьому разі облгази включатимуть в план постачань. І газу поставлятиметься рівно стільки, скільки оплатили. За перебори пообіцяли брати плату на рівні ціни російського, тобто 103 дол.
Ресурси, які облгази можуть купити, мають бути на рівні не вище минулорічних, а ще краще — нижче їх на 10%. Особливо було підкреслено, що газ — тільки для населення й теплоенергетики. Якщо до нього «присмокчуться» які-небудь промислові підприємства, обіцяно бити по руках.
Після цих оптимістичних заяв бажаючим відразу підписати договір запропонували піднятися нагору, в офіс. Утім, таких знайшлося дуже небагато: документ, розданий на руки, був відверто сирим, виконати його умови зможуть хіба що деякі дрібні котельні. Як відомо, населення розплачується за газ, спожитий узимку, всю весну та літо. Виходить, платежу за нього, приміром, у листопаді не вистачить, щоб розплатитися за грудень. По ідеї, облгаз має брати кредит.
Цікаво, в кого. Нині намічається передача рахунків з групи банків, обслуговуючих НАК, у Промінвестбанк. Нових клієнтів там не знають і навряд чи роздаватимуть їм кредити праворуч і ліворуч. Тим більше, що суми потрібні колосальні. За даними НАКу, підприємства теплокомуненерго в четвертому кварталі можуть спожити до 5 млрд. кубометрів газу. А виходить, їм буде потрібно до 1,3 млрд. грн.
Тому, ймовірно, все відбуватиметься простіше та звичніше. За необхідності відкриють засувку — незважаючи на те, чи опломбована вона чи ні. Адже, розпочавши опалювальний сезон, завершити його в розпал зими буде важкувато. Жоден губернатор цього не схвалить. І не варто покладати надії на те, що здатні запобігти цьому правоохоронні органи: їхні родини теж не на Марсі живуть. Тим більше, коли взятися за діло надто вже буквально, до весни «на свободі» не залишиться жодного керівника облгазу. Цікаво, де тоді проводитимуть наради газівників? Хіба що в Лук’янівці, у слідчому ізоляторі...