Кредитні лещата Бахматюка

Поділитися
Кредитори скаржаться на проблеми з виконанням фінансових зобов'язань і з боку базового активу Олега Бахматюка - агрохолдингу "Укрлендфармінг".

Чутки про можливе банкрутство підконтрольного Олегу Бахматюку "ВіЕйБі Банку" (докладніше читайте в матеріалі Андрія БЛІНОВА "Кінець рефінансової казки" у поточному номері DT.UA.), які сколихнули фінансовий ринок, цього тижня можуть збліднути перед іншою новиною. Кредитори скаржаться на проблеми з виконанням фінансових зобов'язань і з боку базового активу Бахматюка - агрохолдингу "Укрлендфармінг", що спеціалізується на обробці сільгоспземель і виробництві курячих яєць.

"ВіЕйБі Банк" (VAB Банк), що виконує платіжні доручення клієнтів зі значними затримками з 7 жовтня ц.р., є одним із ключових кредиторів групи свого акціонера. За даними DT.UA, компанія "Укрлендфармінг" (Ukrlandfarming) позичила у цієї фінансової установи 150 млн дол. І виплата цього боргу могла б стати серйозною підмогою для банку із загальним кредитним портфелем юрособам близько 1,4 млрд дол., з яких близько 25% (виходячи з офіційної звітності банку) є проблемними.

Однак борг, за інформацією близьких до банку джерел, реструктуризований, і зараз за ним здійснюються тільки відсоткові виплати. Крім цього, група "Укрлендфармінг" реструктуризувала ряд зобов'язань перед іншими комерційним банками в Україні.

За інформацією заступника гендиректора "Укрлендфармінгу" Ігоря Петрашка, загальне боргове навантаження групи розподілене так:

- 500 млн дол. - євробонд УЛФ;

- 200 млн дол. - євробонд "Авангарду";

- близько 200 млн дол. - синдикат "Сбербанку Росії" і "Дойче Банку"
(спочатку розмір синдикату становив 600 млн дол., з яких було вибрано
500 млн і вже виплачено 300 млн);

- майже 150 млн дол. - кредит "ВіЕйБі Банку";

- близько 500 млн дол. - кредити інших фінансових структур (експортно-імпортні агентства, українські банки).

"На сьогодні у нас немає якихось розбіжностей з кредиторами. Усі кредити обслуговуються згідно з графіками. Судових спорів, пов'язаних з кредитами, немає", - говорить Ігор Петрашко.

Однак дані в Єдиному реєстрі судових рішень свідчать про те, що судові претензії до компанії з боку кредиторів усе ж таки є. Зокрема, колекторською компанією "Кредитні ініціативи" подано судові позови щодо стягнення заборгованості з компаній ПАТ "Кам'яномостівське хлібоприймальне підприємство", ТОВ "Югтранзитсервіс-Агропродукт", ПАТ "Браїлівське", ТОВ "Тіньки", ТОВ "Агрокомплекс "Немирів ЛТД", ТОВ "АФ "Землянки", ТОВ "Ромни-Інвест", ТОВ "Кристал".

Згідно з інформацією з Єдиного реєстру судових рішень у судовому порядку вже винесено рішення про стягнення заборгованості з ПАТ "Браїлівське" (понад 44 млн грн), ТОВ "Тіньки" (понад 2,5 млн грн). 31 липня 2014 р. Господарський суд Херсонської області прийняв рішення про арешт коштів компанії ТОВ "Югтранзитсервіс-Агропродукт" у зв'язку із задоволенням позову про стягнення 34 млн грн заборгованості.

Більшість зазначених вище підприємств належать до так званого холдингу "Валарс" (Valars - був створений Кирилом Подольським у 2006 р.), активи якого Олег Бахматюк купив на "Укрлендфармінг". Група займається виробництвом і торгівлею зерновими. Їй належать близько 230 тис. га землі в чорноземній смузі Росії, складські комплекси сукупною місткістю 972 тис. т,
у тому числі три елеватори в Росії, а також мережа торгових представництв і два зернові термінали в Таганрозі та Азові.

Восени 2013 р. Ukrlandfarming придбав українські і кримські активи Подольського. Разом з активами до Бахматюка перейшли і борги компанії в розмірі близько 20 млн дол. (ОТП, "Кредит Агріколь"). За цими кредитами відбувається обслуговування згідно з кредитними договорами (примітка - спорів немає).

Вищезгаданий заступник гендиректора УЛФ Ігор Петрашко стверджує, що заборгованість за поставками продукції деяких із куплених у "Валарс" компаній перед структурами, які не уклали угоди (залишилися у власника Кирила Подольського) і в яких є зобов'язання перед "Альфа-Банком", була сформована попереднім менеджментом у 2009–2012 рр. з допомогою ряду фіктивних операцій з поставки контрагентам продукції, яка була профінансована за рахунок коштів банку.

Втім, при цьому сам пан Петрашко визнає, що інформація про борг компаній Подольського перед банками, у тому числі перед "Альфа-Банком", у процесі угоди обговорювалася (тобто компанія знала про існування боргу на момент купівлі, але тепер називає його фіктивним і на цій підставі відмовляється його оплачувати). А сам процес продажу української частини активів активно підтримувався банками-кредиторами.

"Гроші від продажу української частини "Валарс", які ми виплатили продавцям, мали бути використані в тому числі на погашення зобов'язань "Валарс" перед кредиторами. Але цей процес був поза нашим контролем. Ті борги, які були на придбаних нами компаніях, становили близько 20 млн дол. і обслуговуються нами в нормальному режимі (претензій до нас немає). Що стосується всього холдингу "Валарс", то згідно з нашою інформацією є претензії "Альфа-Банку", "Сбербанку Росії" і "Дойче Банку" до власника російського бізнесу цього агрохолдингу Кирила Подольського", - говорить Петрашко.

Після того, як "Укрлендфармінг" придбав активи компанії, борг було продано колекторській структурі, яка веде судовий позов з УЛФ. "Ми подали зустрічні позови", - говорить Петрашко, стверджуючи, що свої кредити компанія обслуговує вчасно. "Ми домовилися зі своїми кредиторами про підтвердження лімітів на нашу групу", - заявляє він.

При цьому, за даними DT.UA, усі активи групи вже закладено в найбільших банках-кредиторах - "Сбербанку Росії" і "Дойче Банку". І самі банки вже неодноразово зверталися до власника групи пана Бахматюка з пропозицією знайти покупців на частину активів Ukrlandfarming для погашення боргу.

Необхідність платити за кредитами, можливо, є однією з головних причин заморожування інвестиційних програм УЛФ. Зокрема, раніше повідомлялося, що Ukrlandfarming Олега Бахматюка і компанія "Портінвест", що управляє портовим бізнесом СКМ Ріната Ахметова, мали намір спільно реалізувати проект у порту "Південний". Планувалося побудувати мультифункціональний аграрний хаб потужністю перевалки до 10 млн т зерна і понад 260 тис. т олії на рік.

Та як повідомив журналістам пан Петрашко, будівництво відкладається через відсутність у компанії фінансових ресурсів.

"Є інформація, що рефінансування для "ВіЕйБі Банку" у розмірі близько 2,5 млрд грн пан Бахматюк одержував у Нацбанку під свої особисті гарантії. При цьому відбулася перехресна застава активів УЛФ - частина з них одночасно перебуває в заставі у кредиторів і передана в Національний банк", - говорить один із фінансистів, обізнаних із ситуацією в холдингу.

За його словами, фінансова ситуація в компанії може при ближчому розгляді виявитися схожою на картковий будиночок. І він може розсипатися, якщо компанія потрапить під серйозний тиск кредиторів і НБУ, який, цілком імовірно, може ввести тимчасову адміністрацію у "ВіЕйБі".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі