Китай оголошує про економічні плани, які відірвані від реальності – Еconomist

Поділитися
Китай оголошує про економічні плани, які відірвані від реальності – Еconomist © Посольство КНР в Казахстане/twitter.com
Оголошене зростання економічних показників до рівня +5% ВВП є радше політичними гаслами, ніж приземленими ідеями як врятувати економіку КНР від спаду

Китай оголошує про економічні плани свого розвитку та зміну вектора у внутрішньому інвестуванні, спрямовуючи увагу на Нові проекти з високопродуктивних галузей –  Зелена енергетика,  штучний інтелект і цифрові послуги. Проте на думку оглядачів видання Еconomist, ці плани є не більше, ніж химерними ідеями які не вдасться реалізувати внаслідок суттєвих проблем в економіці країни.

Що хоче КНР тут і зараз?

Амбітний лідер китайський народний республіки Сі Цзіньпін проголосив курс на зростання валового внутрішнього продукту КНР до рівня 5% вже у поточному 2024 році. Також він вказав на зміну вектора руху та інвестування,  відмовляючись від продовження інвестицій в сектор нерухомості та переорієнтування в продукти цифрової економіки.  також китайський уряд проголосив про вплив на політику стимулювання народжуваності яка має поліпшити демографію та продовжити тенденцію до зростання кількості населення.

Чи можна реалізувати плани китайського уряду?

Водночас аналітики видання критично оцінюють реалістичність згаданих китайським керівництвом ідей щодо пожвавлення китайської економіки.  для досягнення показника у зростанні валового внутрішнього продукту до рівня 5%, потребує потужного інвестування якого у державної економіки Китаю немає. 

Максимальна підтримка на яку може реально розраховувати китайська влада – це отримання додаткових ресурсів внаслідок зростання бюджетного дефіциту. Забезпечення може бути коштом випуску довгострокових державних облігацій та використанням різноманітних позабюджетних фондів.

Проте навіть оптимістичний сценарій говорить що цих ресурсів недостатньо для виконання мети щодо зростання ВВП на 5%. 

В КНР почалась дефляція, хоча уряд планує контролювати інфляційний процес на рівні 3%

Сумнівною виглядає ідея фіксації показника інфляції на рівні 3%. Такий показник встановлюється традиційно вже майже 15 років поспіль. Однак в китайській економіці на сьогодні відбуваються зворотні і загрозливі процеси. 

Китай отримав потужну дефляційну кризу і споживчі ціни не зростають, а скорочуються, що свідчить про кризу як виробництва, так і споживання. У січні відповідний показник лише за один місяць склав 0,8% в річному обсязі. Аналітики видання вважають, що китайська влада ставить цілі які відірвані від економічної реальності і навряд чи стануть правдивими.

Що може врятувати китайську економіку від спаду?

Потужну китайську економіку може врятувати активне залучення приватних інвестицій. Вони і сьогодні становлять майже 50% від загального інвестиційного фонду країни. Але внаслідок кризи нерухомості, приватний сектор зупинився в очікуванні подальших змін. Крім того, відверто негативне ставлення до бізнесу з боку китайського уряду і самого очільника КНР стимулює недовіру інвесторів і відчуття нестабільності яке зупиняє інвестування, скорочує економічний потенціал.

Зовнішні інвестиції які могли б надолужити внутрішню інвестиційну кризу в Китаї скоротилися до рекордного мінімуму за всі 30 років. Акції інвестиційних та інших компаній Китаю суттєво зменшились у ціні і досягли антирекордів 90-х років.

На думку видання, проголошені урядом амбітні показники розвитку китайської економіки пов'язані насамперед з політичною боротьбою, а не з реальними економічними ідеями. Саме тому китайську економіку очікує непростий період, який складно прогнозувати за наслідками.

Раніше стало відомо, що очільник Державної ради Китаю Лі Цян пообіцяв кроки для трансформації моделі розвитку країни і зниження ризиків, а також оголосив про цільовий показник бюджетного дефіциту на рівні минулого року та нові спеціальні облігації центрального уряду, але розчарував інвесторів, які сподівалися на більший стимул для економіки. "Фундамент для постійного відновлення та покращення економіки нашої країни все ще не є міцним: недостатній попит, надлишкові потужності в деяких галузях, слабкі суспільні очікування та багато затяжних ризиків", - сказав Лі, представляючи свій звіт про роботу уряду тисячам делегатів на Всекитайських зборах народних представників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі