Усунення з посади голови Держкомзв’язку та інформатизації Олега Шевчука було досить несподіваним. Звісно, мало хто сумнівався, що заплановане на кінець липня засідання Ради національної безпеки та оборони України (РНБОУ) буде тяжким. Проте різкість формулювань, а головне — висновків перевершила всі очікування: роботу Держкомзв’язку у сфері розвитку телекомунікацій було визнано незадовільною, а ситуацію — такою, що потребує «вжиття ряду стратегічних заходів, спрямованих на захист національних інтересів у сфері телекомунікацій».
Пана Шевчука звинуватили в тому, що «система державного регулювання ринку послуг у сфері телекомунікацій залишається малоефективною. Нормативно-правова база не відповідає сучасному рівню розвитку галузі.., технічний і технологічний рівень... не повною мірою задовольняє державні потреби. Зростає технологічна залежність України від іноземних виробників телекомунікаційного устаткування. Слабко стимулюється інноваційна діяльність, що стримує ефективне впровадження сучасних вітчизняних систем обробки та передачі інформації...»
Втім, визнаючи справедливість низки претензій, експерти стверджують, що справжня причина різкої зміни курсу й наступної відставки лежить в іншій площині — початку приватизації «Укртелекому». Пільгова підписка (13%) має стартувати фактично днями. До речі, і РНБОУ зазначив, що «недостатньо враховуються інтереси держави при приватизації підприємств, які надають послуги у сфері телекомунікацій», а це негативно позначається на можливостях захисту національних інтересів. Треба думати, це означає, що держава намагатиметься закріпити за собою більші пакети акцій.
Те, що технічні претензії — зовсім не головне, непрямо підтверджується і самим фактом, що на місце Шевчука призначено колишнього керівника «Укртелекому» Станіслава Довгого, у відомстві якого взагалі-то й утворилася певна дещиця згаданих недоліків.
Щодо самого Олега Борисовича, то він пояснює свою відставку «бажанням окремих сил у країні змінити напрямок приватизації в галузі» і бажанням цих сил «залучити нестратегічного інвестора, якого не влаштовують конкурентні умови продажу нарівні з відомими західними телекомунікаційними компаніями. Очевидно, що такий інвестор перебуває в Росії. Останні події на політичній арені, у галузі ілюструють мої висновки». Цікаво, хто б це міг бути? Борис Абрамович у зв’язку з останніми подіями в РФ уже нібито не котирується…