За даними останньої доповіді Світової торгівельної організації (СОТ), 2001 року збільшення світового зовнішньоторговельного обороту складе 7% порівняно з 12% 2000-го, коли обсяг світової торгівлі вперше в історії перевищив $6 трлн.
Автори доповіді вважають, що таке уповільнення насамперед залежить від стану економіки США, а особливо від долі інформаційних технологій і високотехнологічного сегменту американської економіки.
Негативні тенденції у світовій торгівлі почали виявлятися уже в другій половині 2000 року. Спад у секторах «нової економіки» США підірвав не тільки стійкість американської економіки та фондовий ринок, а й міжнародні потоки капіталу, а також фондові ринки в багатьох інших країнах. Крім того, низькі ціни на акції впливають не лише на виробничі інвестиції, а й на впевненість споживачів, їхній добробут і, в остаточному підсумку, на споживчі витрати.
Таким чином, уповільнення темпів економічного зростання США перешкоджає зростанню їхнього імпорту, що безпосередньо впливає на 20 країн, які поставляють в Америку понад третину свого експорту товарів і послуг. Особливо чутливі до цих процесів Канада та Мексика, де цей показник перевищує 85% загального обсягу експорту.
Водночас експерти СОТ зазначають, що коли події в Західній Європі будуть розвиватися за оптимістичним сценарієм, то стан світової торгівлі буде стійкішим, враховуючи, що на Західну Європу припадає 40% світового зовнішньоторговельного обороту.
Попри негативні тенденції, що проявилися в другій половині минулого року, у цілому збільшення обсягу світової торгівлі товарами в реальному співвідношенні у 2000 році було найбільшим за останні п’ять десятиліть.
Найбільшим експортером торік став Європейський Союз — на нього припадає 17,2% ($855,4 млрд.) світового експорту. Найбільшим імпортером залишаються Сполучені Штати — 23,9% у світовому імпорті ($1258 млрд.).
Вражаючих успіхів у минулому десятилітті вдалося домогтися Китаю та Мексиці, які збільшували свій зовнішньоторговельний оборот практично на 15% у рік, що більш аніж удвічі перевищує середній світовий показник. Досить динамічно розвивали свою торгівлю Малайзія, Філіппіни й Угорщина, де зовнішньоторговельний оборот збільшувався більш аніж на 10% у рік.
Зовнішньоторговельний оборот країн, що розвиваються, 2000 року збільшився більш аніж на 20%, що призвело до підвищення їхньої частки у світовій торгівлі до найвищого за останні 50 років рівня. Це стало можливим завдяки багатьом чинникам, основними з яких є пожвавлення економіки в країнах Латинської Америки та Східної Азії, різке підвищення цін на нафту, а також високий попит на імпорт із розвинених країн. Найвищий показник зростання імпорту товарів серед регіонів було зафіксовано в Азії (на рівні 23,5%), потім іде Північна Америка — 18% (див. графік). В обох регіонах уже два роки поспіль обсяги імпорту збільшуються швидше, ніж обсяги експорту.
Експорт й імпорт країн Східної Європи та колишнього СРСР, за даними СОТ, 2000 року зріс на 15%. Зростання цін на нафту призвело до різкого зростання експорту в Росії, а також основних країнах–виробниках нафти з Африки. Загальний обсяг російського експорту виріс 2000 року на 62,1% і склав 2,1% ($105,2 млрд.) від світового експорту товарів. Тоді як частка Росії у світовому імпорті становила 0,8% ($44,2 млрд.).
У вартісному вираженні світова торгівля товарами 2000 року зросла на 12,5%, що удвічі вище за середні темпи її зростання за останнє десятиліття, і сягнула $6,2 трлн. Вартість торгівлі комерційними послугами збільшилася на 5% (до $1,4 трлн.), що стало найвищим показником зростання з 1997 року. 2000-й став другим роком, коли торгівля товарами у вартісному вираженні збільшувалася швидше, аніж торгівля послугами.
Ціни на товари на світових ринках залишилися практично без змін щодо попереднього року, бо підвищення їх на паливо було збалансовано зниженням на промислові товари. Реальні ціни на нафту сягнули свого найвищого рівня з 1985 року, а частка паливно-енергетичних продуктів у світовій торгівлі товарами сягнула понад 10%.
2000 рік завершив перший у міжнародних відносинах п’ятирічний період зниження цін на промислові товари. У результаті середня ціна на промислові товари опустилася до найнижчого за десять років рівня. Значне пожвавлення в 2000 році відбувалося на ринку металів, у той час як на ринках сільськогосподарської продукції спостерігався застій.
Однією з найдинамічніших категорій продуктів було офісне й телекомунікаційне обладнання, чий ринок зріс удвічі в порівнянні з середнім показником. Світові продажі напівпровідників збільшилися на 37% щодо 1999 року (до $204 млрд.), а мобільних телефонів — на 46%, у результаті чого було продано понад 410 млн. штук. Продажі персональних комп’ютерів збільшилися приблизно на 15% — до 135 млн. штук.