Легалізація канабісу: як вона вплине на економіку?

ZN.UA Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
Легалізація канабісу: як вона вплине на економіку? © unsplash/sichpicsss
Нечасто в країні може з’явитися нова сфера діяльності

На засіданні Кабміну нещодавно було схвалено законопроєкт, що регулюватиме обіг рослин роду коноплі (Cannabis) у медичних та промислових цілях, науковій і науково-технічній діяльності. Законопроєкт №7457 був зареєстрований на сайті Ради 10 червня, і вже 14 червня його підтримав комітет Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування з пропозицією прийняти документ за основу.

За задумом урядовців, законопроєкт має розширити доступ пацієнтів до необхідного лікування цілої низки хвороб. Медичний канабіс здатен запобігати стражданням пацієнтів і покращити їхнє лікування. Він полегшує перебіг значної кількості патологічних станів, зокрема:

  • посттравматичних стресових розладів, зокрема таких, що отримані внаслідок воєнних дій;
  • неврологічних захворювань. За попередніми висновками, медичний канабіс може мати позитивний вплив на лікування хвороби Альцгеймера, хвороби Гантінгтона і синдрому Туретта;
  • захворювань травного тракту;
  • хронічного болю невропатичного походження.

Препарати на основі канабісу застосовуються у паліативній допомозі для полегшення комплексу симптомів у онкохворих. Деякі дослідження показують, що препарати з канабісом доцільно використовувати для лікування посттравматичного стресового розладу, який досить часто спостерігається у військових ветеранів.

Крім розширення доступу до лікарських засобів на основі канабісу, за задумом урядовців, прийняття законопроєкту дозволить:

  • сприяти розвитку медичної науки та фармацевтичної галузі, зокрема, шляхом започаткування клінічних випробувань препаратів на основі канабісу, смоли канабісу, екстрактів і настоянок канабісу, а також тетрагідроканабінолу (його ізомерів та їхніх стереохімічних варіантів) з метою глибшого вивчення можливості його застосування в медичних цілях;
  • здійснювати суб’єктам господарювання законну діяльність із культивування конопель, використовувати такі рослини у наукових, навчальних і медичних цілях без порушення міжнародних зобов'язань України щодо запобігання обігу наркотичних засобів і речовин;
  • сприяти залученню міжнародних інвестицій у науку та промисловість України.

У зв’язку з особливостями діючого законодавства, яке було впроваджено ще у 90-х роках минулого століття (Закон України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори») і забороняло обіг канабісу та його похідних на території України, провідні українські вчені, наприклад, змушені були використовувати напрацювання інших країн або брати участь у наукових дослідженнях поза межами України.

При цьому ефективність використання рослин коноплі у медичних цілях підтверджено як деякими науковими дослідженнями, так і висновками профільних міжнародних установ. Так, у звітах Експертного комітету Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) з питань наркотичної залежності за 2018-й і 2019 рік, на підставі проаналізованих даних, складова речовина в рослині (канабідіол) має значний терапевтичний потенціал та є ефективною при лікуванні різноманітних патологічних станів.

У грудні 2020 року Комісія ООН з наркотичних речовин ухвалила рішення про виключення канабісу та його похідних зі Списку 4 Конвенції ООН про наркотичні засоби 1961 року.

Наразі використовувати рослини коноплі для медичних цілей (а подекуди і для рекреаційних) дозволено у багатьох країнах Європи (серед яких Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Італія, Чехія, Франція, Португалія, Польща, Греція, Австрія, Данія, Бельгія, Хорватія, Люксембург, Литва, Мальта), 37 штатах США і більш як у 60 країнах світу (Канаді, Ізраїлі, Великій Британії, Аргентині, Австралії, Сан-Марино, Грузії, Північній Македонії, Чилі, Шрі-Ланці, Таїланді, Бразилії).

unsplash/martijnbaudoin

Ключові чинники, які стимулюють розвиток ринку вирощування канабісу у світі:

  • постійно зростаючий попит на продукти на основі конопель серед пацієнтів (у США кількість хворих, які використовували рослини коноплі в медичних цілях, становила близько 5,5 мільйона, у Канаді — близько 400 тисяч та у ЄС — 340 тисяч);
  • активна політика з легалізації канабісу для медичних і рекреаційних цілей у країнах світу, зокрема у Північній Америці та Європі. Прихильники легалізації вказують на необхідність її впровадження як можливого каталізатора для прискорення відновлення від економічної кризи, яку спричинила пандемія COVID-19.

Світовий ринок вирощування легального канабісу 2021 року оцінювався приблизно в 324 млрд дол. США. При цьому очікується, що 2022-го він досягне 392 млрд дол. і в подальшому зростатиме щорічно в середньому на більш як 20%. Тож 2030 року ринок може досягнути 1,8 трлн дол.

Таким чином, окрім створення легального ринку та розширення доступу пацієнтів до нових методів лікування та знеболення, легалізація канабісу має цілу низку додаткових економічних ефектів: збільшення податкових надходжень та інвестицій, створення нових робочих місць і зниження рівня злочинності.

У цьому контексті одним із яскравих прикладів є наслідки легалізації канабісу в США. Так, цього року легальна галузь канабісу в США (вирощування та реалізація) матиме загальний економічний вплив у 100 млрд дол., що на 20% більше порівняно з 2021-м. Сукупні податкові надходження всіх штатів, що легалізували канабіс (37 з 50), досягли 2021 року 3,7 млрд дол. І це не враховуючи надходжень, отриманих місцевими бюджетами міст і містечок. Крім того, 2021 року шість штатів, які схвалили вживання канабісу, ще не почали збирати податкових надходжень.

Більшість штатів використовують зазначені податкові надходження для фінансування державних шкіл, закладів охорони здоров'я, програм психічного здоров'я, догляду за дітьми, громадського транспорту, охорони навколишнього середовища та іншого. При цьому експерти зазначають, що якби канабіс у США визнали легальним на федеральному рівні, а не лише на рівні окремих штатів, то переваги для економіки США були б іще більш вражаючими — додаткові 100 млрд дол. сукупного федерального податкового доходу до 2025 року.

unsplash/terredicannabis

Ще одним економічним ефектом для економіки США від легалізації є створення нових робочих місць. Станом на кінець 2021 року в галузі працювала понад 321 тисяча робітників, що на 77 300 осіб (32%) більше, ніж 2020-го. Рівень зайнятості в галузі канабісу постійно зростає, — очікується, що до 2025 року в галузі буде зайнято до 600 тисяч осіб, а у разі легалізації на федеральному рівні — до мільйона. Середня заробітна плата в галузі вища, ніж середня зарплата загалом по країні.

Зростання зайнятості та оплати праці призводять і до зростання вартості житла в штатах, в яких легалізовано канабіс. При цьому підвищується і попит на комерційну нерухомість, що свідчить про збільшення можливостей для роботи та економічне зростання. Збільшуються й інвестиції у розвиток галузі та наукові дослідження.

З урахуванням потенціалу галузі Конгрес Аргентини нещодавно ухвалив законопроєкт з метою створення умов для відкриття вітчизняної промисловості канабісу (вирощування та продаж), а також для експорту як медичної, так і промислової коноплі. За задумом керівництва Аргентини, легалізація дасть змогу створити нові робочі місця, підвищити продуктивність і запровадити нові види експорту для країни, яка наразі стикається з глибокою економічною кризою після епідемії коронавірусу. Уряд вважає, що галузь може створити близько 10 тис. нових робочих місць протягом наступних двох років і принести країні дохід у 500 млн дол. і 50 млн дол. експорту.

Легалізація канабісу в Україні також створює цілу низку переваг, зокрема дасть можливість:

  • провадити господарську діяльність з обігу рослин коноплі для медичних і наукових цілей;
  • допомогти громадянам України, що страждають на неврологічні захворювання, хвороби травного тракту, психічні розлади, онкологічні захворювання та побічні ефекти хіміотерапії, хронічні больові синдроми тощо;
  • отримати додаткові податкові надходження до бюджету;
  • сприяти залученню нових інвестицій в Україну;
  • стимулювати збільшення податкових надходжень;
  • створити додаткові нові робочі місця;
  • розвиватися медичній науці шляхом започаткування клінічних випробувань препаратів на основі рослин коноплі з метою глибшого вивчення можливості їхнього застосування в медичній практиці.

Нововведення українського уряду в умовах війни є прогресивними та доволі актуальними, оскільки дозволять не лише допомогти українцям, що страждають на неврологічні захворювання (у тому числі на посттравматичний стресовий розлад), а й створити умови, які сприятимуть відновленню економіки.

Більше статей Андрія Терещука читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі