Поточні умови для бізнесу є випробуванням. Але його треба пройти, а не тікати від нього. Причому самостійно, адже фактична підтримка від держави якщо й надійде, то із затримками. Зрозуміло, що бізнес змушений закриватися, брати перерву в роботі за рахунок співробітників, самостійно проводити релокацію та фінансово підтримувати співробітників або підлаштовуватися під воєнні умови та адаптувати діяльність компаній до воєнних реалій. Держзамовлень можна не чекати, орієнтирів на майбутнє вам теж не дадуть, а пільги щодо відновлення бізнесу на майбутнє зараз нікого серед правлячої еліти не цікавлять — надто важко щось планувати бодай на тиждень.
Ще 8 березня 2022 року бізнесу запропонували повністю або частково переводити людей і виробничі потужності у безпечне місце, яким на початок березня була Західна Україна. Пропонували допомогу на момент створення належних умов на новому місці та можливість працевлаштування у КМУ. Якщо говорити про потенційних одержувачів такої підтримки, то скористатися програмою зможуть насамперед підприємства, які виробляють їжу, ліки, засоби гігієни, паливо та інші товари першої потреби.
Так, є податкові послаблення, зокрема, для фізичних осіб-підприємців першої та другої груп відзначимо звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). Зміни є актуальними зараз і діятимуть ще продовж року після завершення війни. Підприємства і ФОПи третьої групи звільнили від сплати ЄСВ за найманих працівників, які зараз воюють у лавах Збройних сил або інших формувань, наприклад, територіальної оборони. Вирішено, що за них внесок платитиме держава.
Найімовірніше, що грамотні підприємці нині адаптують свій бізнес до реалій, проте важливіше, якщо немає можливості підтримати бізнес, оперативно закривати його та не плодити боргів. Є такий термін — «обставини непереборної сили». У таких обставинах компанії повинні брати до уваги факт форс-мажору і згортати діяльність до кращих часів.
Працюючий бізнес, розуміючи, що війна затягується, буде ефективно працювати, тільки якщо він сконцентрований навколо продуктів харчування, медикаментів або лікування (маємо на увазі не косметичну медицину і не дорогі приватні клініки). У середньостроковій перспективі важливими будуть будівельні професії, оскільки велика кількість зруйнованої інфраструктури потребуватиме залучення фахівців.
Працювати на повну силу, наскільки це можливо, треба, адже годувати населення України просто так ніхто не буде. Та й якщо не працювати, а проїдати накопичення, то хтось інший зароблятиме замість вас. Крім того, потрібно розуміти, що робота важлива не тільки для економіки країни або фінансового добробуту бізнесу, а й для вас особисто. Робота — це стовідсоткова моральна підтримка кожного українця, оскільки це єдина можливість відірватися від того, що відбувається. Найскладніший психологічний елемент — змусити себе думати про щось інше. Тут допоможе або волонтерська діяльність, коли ви допомагаєте людям у важчому стані, ніж ви. Або трудотерапія, що допоможе підтримувати психоемоційний стан стабільним.
Найстійкіший бізнес у поточних умовах — послуги: IT, маркетингові агентства, які працюють на Захід, ну і, звісно, виробництво та продаж продуктів харчування. Вся діяльність бізнесу, пов’язана з логістикою, має ризик бути зірваною. Транспортні витрати зростають, інфраструктура країни занепадає, а значить, доставка до споживача утруднюватиметься. Увесь IT-сектор перебуває у фазі ризику, якщо буде відключення Інтернету, але поки що на всій території України, за винятком Маріуполя та Миколаєва, інтернет-зв’язок стабільний. Збитків зазнають індустрія розваг, туристичні компанії, ресторани та кафе, бари.
Загалом у повоєнний час, коли потрібно буде відновлювати країну, стануть популярними як представники будівельного сектора, так і психологи. Попит на приватних консультантів із різних фінансових питань з’явиться ще нескоро, інвестиційний сектор помре абсолютно, індустрія краси буде популярною завжди. Як перукарі, так і косметологи, якщо повернуться до країни, матимуть роботу.
Після закінчення війни можливостей для будь-якого бізнесу буде багато. Дуже важливо, щоб наша держава мала орієнтир на розвиток країни через підтримку малого бізнесу, бо якщо фокус буде, як завжди, на великі корпорації та монополістів, повернути сюди біженців, що вже перетнули наш кордон, буде вкрай важко. Але це вже про повоєнні стратегії. А сьогодні важливо просто працювати.
Більше статей Олександра Болтяна читайте за посиланням.