Західноафриканські лідери у четвер приймуть рішення, що робити з нігерською хунтою

Поділитися
Західноафриканські лідери у четвер приймуть рішення, що робити з нігерською хунтою © Скріншот з відео
Заколотники не пристали на заклик лідерів ECOWAS віддати владу демократично обраному президенту.

Лідери Західної Африки у четвер проведуть зустріч, на якій обговорять відмову нігерської хунти відновити владу усуненого нею президента, повідомляє Reuters.

Минулого тижня Економічне співтовариство західноафриканських держав (ECOWAS) закликало лідерів скоєного 26 липня перевороту піти у відставку до неділі. У разі невиконання цієї вимоги  ECOWAS припускав військове втручання. Натомість заколотники закрили повітряний простір Нігеру та пообіцяли захищати країну.

У понеділок Блок не оприлюднив жодного рішення, однак анонсував саміт, де планує обговорити протидію — рішення, яке, за словами Європейського Союзу та Сполучених Штатів, дає можливість для посередництва.

«Вікно можливостей, безумовно, досі відкрите. Ми вважаємо, що хунта повинна відійти», — заявив речник Держдепартаменту США Метью Міллер на щоденному брифінгу.

Запаси урану та нафти Нігеру та його ключова роль у війні з ісламістськими бойовиками в регіоні Сахель надають країні економічного та стратегічного значення для Сполучених Штатів, Європи, Китаю та Росії.

Лідери перевороту в Ніамеї в зухвалому тоні наголосили, що залишаються рішучими у своїй позиції.

«Збройні сили Нігеру та всі наші сили оборони та безпеки, підтримані нашим народом, готові захищати цілісність нашої території», — сказав представник хунти в заяві на національному телебаченні в неділю після закінчення терміну ультиматуму.

Він також закликав молодих нігерійців бути готовими служити своїй країні в скрутний час.

ECOWAS зайняв жорсткішу позицію щодо перевороту в Нігері, сьомого в регіоні за останні три роки. Наразі на карту поставлена довіра до клубу з 15 націй, оскільки він заявляв, що не терпітиме подібних повалень в майбутньому.

У п’ятницю керівники оборонних відомств ECOWAS погодили можливий військовий план дій, якщо затриманого президента Мохамеда Базума не буде звільнено та поновлено на посаді. Водночас, вони наголосили, що оперативні рішення прийматимуться главами держав.

Однак єдність блоку була порушена обіцянкою правлячих хунт держав-членів Малі та Буркіна-Фасо виступити на захист Нігеру, якщо це буде необхідно.

Обидві країни направили до Ніамея делегації, щоб продемонструвати солідарність.

Розкол всередині ECOWAS і ескалація протистояння з Нігером ще більше дестабілізують один із найбідніших регіонів світу, який і без того зіткнувся з кризою голоду та ісламістськими повстанцями, які вбили тисячі людей і змусили мільйони залишити свої домівки.

Загроза погіршення безпеки спонукала Францію застерегти своїх громадян від будь-яких поїздок до Нігеру. Посольство Китаю в Ніамеї також заявило, що його громадяни в Нігері мають виїхати в третю країну або повернутися додому, якщо вони не мають причин залишатися.

Африканські та західні союзники запровадили санкції та скоротили допомогу Нігеру, щоб змусити хунту піти у відставку.

Державний департамент заявив, що на кону стоять сотні мільйонів доларів призупиненої допомоги США, якщо хунта країни не відновить демократично обраний уряд.

Незважаючи на потенціні труднощі, організатори перевороту, схоже, користуються підтримкою принаймні частини населення.

Мітинг на підтримку державного перевороту в неділю зібрав тисячі людей на стадіоні у Ніамеї, а деякі місцеві жителі, в тому числі жінки, пікетували перехрестя в столиці на знак підтримки дій заколотників.

Африка використовується Росією як «поле битви» зі США, Великою Британією, Францією  – із застосуванням у якості проксі-сили «вагнерівців», які стоять за низкою режимів африканських країн. Африканські інтереси Росії аналізує Володимир Кравченко у статті «Війна з Україною: Навіщо Путін пішов до Африки» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі