До вечора неділі 17 березня члени виборчої комісії оголосили попередні результати, повідомивши, що Путін набрав понад 87% голосів після підрахунку трьох чвертей бюлетенів. Державні дані свідчать про більшу явку виборців, ніж на попередніх президентських виборах у Росії у 2018 році.
У новому дослідженні, проведеному Інститутом V-Dem, провідним центром аналізу порівняльної політики при Гетеборзькому університеті, наводяться тривожні макропоказники. Рівень демократії вимірюється за допомогою багатовимірного набору даних, що ґрунтується на низці чинників, включно з цивільними свободами й свободами, що надаються всім громадянам, а також можливістю брати участь у чесних виборах. У доповіді цього року йдеться про те, що в 35 країнах спостерігається зниження рівня свободи й справедливості виборів. У 2019 році таких країн було всього 16, пише The Washington Post.
Вибори в путінській Росії — це вирішений результат: режим тільки теоретично діє згідно з демократичними принципами. Але й інші, більш справжні демократії, рухаються в бік Путіна. V-Dem виявив, що уряди у 24 країнах дедалі частіше "зазіхають на автономію органів управління виборами", підривають чесність виборів і ставлять під сумнів незалежність комісій, які їх проводять.
"Погіршення якості виборів викликає особливу тривогу, оскільки вони можуть або посилювати, або протидіяти тенденції до автократії. З більш ніж 60 країн, у яких цього року відбудуться національні вибори, у 31 країні рівень демократії погіршився, і тільки в трьох покращився", — йдеться у звіті.
Як зазначає Інститут V-Dem, найбільшу стурбованість викликає Індія, де правлячі індуїстські націоналісти під керівництвом прем'єр-міністра Нарендри Моді, схоже, мають намір зміцнити й без того непомірну владу на майбутніх виборах. V-Dem повідомляє що, близько 42 країн "автократизуються", і 71% населення світу зараз живе в автократіях — порівняно з 48% лише 10 років тому.