The Financial Times: Путіну не вистачить грошей на відродження СРСР

Поділитися
The Financial Times: Путіну не вистачить грошей на відродження СРСР © kremlin.ru
"Євразійський проект - це міраж пострадянського архіпелагу, в якому авторитарні лідери використовують один одного, щоб довше утриматися при владі", - пише відоме видання.

Якщо вірити Володимиру Путіну, Євразійський союз (ЄАС) стане "сімейною справою" держав-однодумців. Однак у Європі побоюються, що за братською риторикою Москви криється зловісна правда: Кремль намагається відродити СРСР і відновити холодну війну, йдеться у статті старшого наукового співробітника Московського центру Карнегі Лілії Шевцової, опублікованій у The Financial Times.

"Якщо Путін дійсно поставив такі цілі, то про його мотиви можна тільки здогадуватися, - пише автор. - Можливо, наступник Бориса Єльцина, при якому радянська держава розділилася, хоче залишитися в історії як лідер, що возз'єднав її".

В даний час Росія, Казахстан та Білорусь входять до Митного союзу, але це тільки початок, продовжує Шевцова: до 2015 року вони об'єднаються в ЄАС. Нова структура слідом за ЄС буде повторювати мантру про інтеграцію і скопіює контури європейських інститутів. Однак з формою майбутнього союзу ще багато чому належить визначитися. Москва висунула ідею наддержавних політичних структур, що означало б часткову втрату незалежності. Президент Білорусі Олександр Лукашенко вже якось зауважив, що "суверенітет не ікона, на яку треба молитися". Глава Казахстану Нурсултан Назарбаєв, навпаки, вважає, що вистачить і економічної інтеграції.

Ще один камінь спотикання - чи зможуть країни, що підписали путінський пакт, "приймати залицяння" інших країн. Рішучість, з якою Кремль завадив Україні підписати Угоду про асоціацію з ЄС, свідчить про те, що Путін розглядає свій євразійський проект як альтернативу Єдиній Європі. "Це не дивно: російське євразійство, що йде корінням у початок XX століття, завжди було вороже щодо Європи і Заходу, - нагадує Шевцова. - Сьогодні російські еліти бачать в євразійській ідеї виправдання для відтворення радянського всесвіту під егідою Росії, нехай і в урізаному вигляді і без комуністичної доктрини".

Путін не зміг би зайти так далеко, якщо б його план не було підкріплено російською фінансовою міццю, підкреслює політолог. За підрахунками аналітиків, підтримка режиму Лукашенка обходиться Росії у 7-12 млрд доларів на рік, а за згоду президента України Віктора Януковича на "шлюб" з Росією Москва виклала 15 млрд доларів і пообіцяла знизити ціни на газ.

Проте російський бюджет здатний витримати лише обмежену кількість подібних хабарів. До того ж нестача грошей - не єдина перешкода: в Україні і Білорусі залежність від Росії суперечить широким націоналістичним настроям, наголошується в публікації. Так і росіянам незабаром може набриднути платити за імперські комплекси своїх еліт.

"Євразійський проект - це міраж пострадянського архіпелагу, в якому авторитарні лідери використовують один одного, щоб довше утриматися при владі. Це триватиме ще якийсь час, але вже незабаром імперським амбіціям Путіна прийде кінець", - віщує Шевцова. !zn

Читайте також:

Путін - "міжнародна людина року" за версією The Times

Кучма: Путін узяв Україну в такі обійми, з яких без втрат не вибратися

Весь російський уряд був проти $ 15 млрд кредиту Україні, рішення прийняли особисто Путін і Медвєдєв

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі