The Economist: Ізраїль не зможе повалити ХАМАС без окупації Гази

Поділитися
Ізраїльську армію може чекати дуже жорстока і запекла битва в міських умовах.

За 18 років, що минули з моменту виведення військ з Cектору Гази, Ізраїль вторгався туди двічі. Першим випадком була операція «Литий свинець», яка включала 15-денне наземне вторгнення в січні 2009 року. Другою була операція «Захисний рубіж» у 2014 році, в ході якої Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) провела 19 днів на території Сектору.

«Третє наземне вторгнення у відповідь на масові вбивства мирних ізраїльтян, вчинені ХАМАСом, який контролює Газу, неминуче. Воно, швидше за все, буде більш масштабним, тривалим і жорстоким, ніж все, що відбувалося раніше», - пише The Economist.

Авіація, артилерія і ракети, запущені з суші і моря, вже обстрілюють Сектор Гази. Це відбувається більш масштабно і з меншою стриманістю чи кількістю завчасних попереджень, ніж під час попередніх кампаній. Ізраїльські чиновники заявляють, що ЦАХАЛ більше не застосовує свою політику «стукоту по дахах», згідно з якою військово-повітряні сили попереджали про повітряні удари, спочатку запускаючи нешкідливий снаряд по будівлі, що стала ціллю. За даними палестинського міністерства охорони здоров'я в Газі, на сьогоднішній день загинуло щонайменше 900 палестинців, багато з яких були цивільними.

Ізраїльські політичні лідери зараз вивчають питання масштабу наземного наступу. Один з варіантів - неглибоке вторгнення на кшталт того, що сталося в 2014 році, коли ЦАХАЛ захопив територію, прилеглу до кордону. Це було зроблено для того, щоб перекрити тунелі, які використовувалися для контрабанди продовольства, бойовиків і зброї. Сили Ізраїлю зупинилися на околицях великих міст, щоб уникнути міських бойових дій.

Інший - більш глибоке вторгнення з метою зайняти більшу частину Сектора Гази, де проживає понад 2 мільйони людей, включно з входженням у міста, як це було у 2009 році. Однак ці підходи з минулого можуть здатися ізраїльтянам неадекватними, враховуючи широке обурення звірствами ХАМАСу.

«Масштаби будуть більшими, ніж раніше, і більш суворими. Операція не буде чистою... Ми будемо діяти дуже, дуже агресивно проти ХАМАСу. Нам потрібно змінити парадигму», - сказав речник армії Ізраїлю Річард Хехт.

Ізраїльські лідери пообіцяли «знищити ХАМАС», а не просто ослабити його, як це було в минулому.

«Епоха переговорів з цими дикунами закінчилася. Настав час знищити інфраструктуру терору ХАМАС, повністю стерти її з лиця землі, щоб подібні жахи більше ніколи не повторилися», - заявив посол Ізраїлю в ООН Гілад Еран.

Новини про жахливу різанину в кібуці Кфар-Аза погіршили настрій. Дехто натякає на колективне покарання.

«ХАМАС став ІДІЛ, а жителі Гази святкують замість того, щоб жахнутися. З озвірілими людьми поводяться відповідно», - сказав ізраїльський генерал.

Деніел Байман з Джорджтаунського університету зауважив, що ХАМАС глибоко вкорінився в Газі. Він проник в велику кількість благодійних організацій, шкіл і мечетей.

«Відокремити ХАМАС від Гази - майже неможливе завдання», - каже він.

Повторна окупація Гази залишається малоймовірною. Ізраїль залишив її в 2005 році частково тому, що утримувати її було дуже дорого. Байман зазначив, що На Західному березі річки Йордан Ізраїль використовує Палестинську адміністрацію - суперника ХАМАСу - як свого роду допоміжну силу. У Газі це не варіант. Використання ізраїльських військ призвело б до того, що значна частина ЦАХАЛу загрузла б у болоті. На неспокійному Західному березі річки Йордан війська стали б недоукомплектованими.

«Останнє, чого б хотіли ізраїльські політики, - це постійний потік жертв з Гази, де щотижня гине все більше ізраїльтян», - сказав Байман.

Альтернативним підходом могла б стати розширена версія «Литого свинцю». Але до цього ЦАХАЛ ще не готовий. Ізраїльська армія мобілізувала 360 тисяч резервістів, тобто майже стільки ж, скільки під час війни Судного дня 1973 року. Проте багато хто з них - це  не бойові солдати, а баласт для розвідувальних підрозділів, ескадрилій ВПС і підрозділів тилового забезпечення. ЦАХАЛ, ймовірно, розгорне дві бронетанкові дивізії і одну легшу повітряно-десантну дивізію, кожна з яких складається з 5 бригад. Деякі з цих підрозділів чекають на танки та іншу бронетехніку, щоб дістатися до позицій навколо Гази. Інші зазнали втрат за останні кілька днів боїв з ХАМАС.

Якщо ізраїльські лідери врешті-решт віддадуть наказ про широкомасштабне вторгнення, одна або дві бронетанкові бригади з танками, ймовірно, просунуться на 6 кілометрів на захід до узбережжя на північ від центрального міста Дейр-аль-Бала, щоб розрізати Сектор Гази навпіл. Ще дві-три бригади, ймовірно, зосередяться на півночі, в тому числі навколо міста Газа, і ще один-два підрозділи - поблизу Хан-Юнісу або Рафаху на півдні.

Їхньою метою, ймовірно, буде знищення ХАМАСу і «Палестинського ісламського джихаду». У фокусі будуть лідери і інфраструктура, по яких не можна завдати удару з повітря. ХАМАС збудував кілька сотень кілометрів тунелів у Газі. Визначення їхніх входів і скидання вибухівки буде першочерговим завданням. Найбільшим викликом буде війна в містах, а це, як відомо, брудна справа.

У 2014 році ХАМАС використовував невеликі, але добре озброєні штурмові загони, оснащені кулеметами, протитанковими керованими ракетами і гранатами, іноді перевдягнені у форму ЦАХАЛ, щоб завдати втрат навіть найкращим ізраїльським і бронетанковим формуванням. Про це говорить дослідження аналітичного центру RAND Corporation.

«Опір ізраїльським сухопутним військам був майстерним, адаптивним і проводився злагоджено. Особовий склад був готовий вступити в ближній бій з ізраїльськими військами і рішуче виконував місії з проникнення і влаштування засідок», - йшлося в аналізі RAND.

Багато чого залежатиме від того, хто: Ізраїль чи ХАМАС, - зробить більш ефективні висновки з цього попереднього раунду бойових дій. ЦАХАЛ буде спиратися на свій нещодавній досвід на Західному березі річки Йордан. У липні дві невеликі бригади загальною чисельністю 1000 чоловік, без танків і бойових машин піхоти, увійшли в місто Дженін на 48 годин, зруйнували десятки будівель, що використовувалися ХАМАС і «Ісламського джихаду», і вбили 12 палестинців, майже всі з яких, як вважалося, були бойовиками. ЦАХАЛ втратив лише двох солдатів. Завдання ізраїльських військових в Газі буде полегшена ще й тим, що під час атаки у вихідні ХАМАС втратив понад 1500 бійців, серед яких, ймовірно, було чимало найбільш мотивованих.

Успіх Ізраїлю в Дженіні був досягнутий головним чином завдяки ретельному плануванню, хорошій розвідці, швидкому пересуванню і постійному прикриттю з безпілотників. Останнє буде неможливо повторити в Газі, враховуючи, що для покриття великої території знадобиться дуже велика кількість БПЛА. Однак, ЦАХАЛ може вирішити працювати поетапно, зосереджуючись на кількох районах за раз.

Безпілотники будуть ще більш важливими в цій кампанії, оскільки під час рейду ХАМАСу було знищено величезну кількість наземних камер і датчиків навколо Гази. Видання також нагадує, що 7 жовтня бойовики вбили полковника Роя Леві, який командував елітним підрозділом ЦАХАЛу «Привид». Це таємний розвідувальний підрозділ, призначений для пошуку прихованих об’єктів ворога.

Окрім затримок у зборі сил масоване вторгнення зіткнеться ще з кількома вагомими перешкодами. Втрати ізраїльтян можуть бути значними, що потенційно підштовхне ЦАХАЛ до застосування більшої вогневої потужності.

Армії Ізраїлю також доведеться охороняти свій північний кордон на випадок, якщо до бойових дій приєднається «Хізболла». Міста на півночі Ізраїлю були евакуйовані. Пізно ввечері 10 жовтня Ізраїль також відповів на атаки з боку Сирії артилерійським вогнем.

Додатковим ускладненням буде також наявність більше 100 ізраїльських і іноземних заручників, яких утримують у Газі. ХАМАС погрожує страчувати по одному заручнику щоразу, коли Ізраїль завдаватиме ударів по цивільних будинках «без попередження». Ультраправий міністр фінансів Ізраїлю Бецалель Смотрич закликав ЦАХАЛ «не брати питання заручників до уваги». Видання допускає, що ізраїльська армія задіє спецпідрозділи для пошуку і порятунку заручників, якщо це буде можливо. Але ХАМАС, швидше за все, розосередив їх на великій території, а декого можуть утримувати і під землею.

«Зрештою, ізраїльські лідери опинилися між максималістськими закликами ліквідувати ХАМАС і неможливістю повторної окупації Гази. Лідери ХАМАСу і значна частина бойовиків, швидше за все, вийдуть зі своїх бункерів і відновлять контроль над сектором, як тільки ЦАХАЛ піде. Навіть якщо Ізраїлю вдасться розгромити це угруповання, неясно, кому тоді Ізраїль доручить керувати територією», - йдеться в статті.

Впродовж своєї довгої кар'єри в ізраїльській політиці прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху був обережним у використанні військової сили, незважаючи на свою публічну войовничість. Проте травма 7 жовтня - день, який президент Ізраїлю Ісаак Герцог назвав найкривавішим днем для євреїв з часів Голокосту - може мати глибокий вплив.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі