Розвідка Сполучених Штатів Америки попереджає про «неминучий» ракетний удар із боку Ірану чи його проксі-груп по ізраїльським об’єктам.
Про це пише The Wall Street Journal із посиланням на неназваних американських посадовців. Потенційний напад може статися найближчими днями. На основі оцінок американської та ізраїльської розвідок ‒ це розглядається більше як питання «коли», а не «якщо».
Раніше Тегеран публічно погрожував відплатою за удар в Сирії по іранській дипломатичній будівлі в Дамаску, який вважається справою рук Ізраїлю і в результаті якого загинули високопоставлені іранські військові, зокрема член елітного підрозділу Корпусу вартових ісламської революції.
Сирія та Іран звинуватили Ізраїль у атаці, в результаті якого загинув генерал Мохаммад Реза Захеді, який керував іранськими воєнізованими операціями в Сирії та Лівані. Захеді був найвищим іранським військовим посадовцем, який був убитий після ліквідації американцями в січні 2020 року генерала Касема Сулеймані в Багдаді.
США заявили, що не причетні до удару по Сирії і не отримували жодних попередніх попереджень від Ізраїлю про те, що той планує атаку.
Неясно, чи планує Іран завдати прямого удару по ізраїльських цілях, чи використає одну зі своїх маріонеток на Близькому Сході. У минулому Тегеран прагнув уникнути прямої конфронтації з Ізраїлем або США і діяв через терористичні організації такі як «Хезболла» в Лівані, хусити в Ємені і підтримувані Іраном угруповання в Іраку.
Але американські оборонні чиновники попередили, що цього разу Іран може використати власні збройні сили, щоб продемонструвати відповідь на смерть Захеді.
У середу США звернулися до країн регіону з проханням заохотити Іран уникати ескалації. Водночас ізраїльські посадовці пообіцяли завдати удару у відповідь, якщо країна зазнає нападу з боку Ірану.
Риторика обох сторін викликає занепокоєння щодо ширшої війни на Близькому Сході через шість місяців після нападу терористичного угрупування ХАМАС на Ізраїль, що стало приводом для ізраїльського вторгнення в Сектор Гази.
Вже понад тиждень світ напружено очікує, як відповість Іран на знищення Ізраїлем кількох старших командирів Корпусу вартових ісламської революції. Проте схоже, що від великої війни Близький Схід береже та ж складність інтересів і цілей, яка створює постійне напруження.
Про це пише завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак у статті «Чому досі не розпочалася війна Ірану та Ізраїлю».