Західні та арабські уряди переконують Іран проявити стриманість, оскільки США попередили союзників, що Тегеран близький до військової помсти Ізраїлю за напад на його консульство в Дамаску, пише Financial Times.
Дипломатичний тиск у четвер продовжився на тлі зростання занепокоєння в західних столицях, що Іран готується відповісти Ізраїлю безпосередньо, а не через проксі, щоб помститися за вбивство кількох іранських високопоставлених генералів минулого тижня.
За словами джерела, знайомого з цими переговорами, Вашингтон нещодавно повідомив союзників про те, що відплата Ірану може бути неминучою, і закликав їх чинити тиск на Тегеран, щоб стримати його.
Інший дипломат додав, що США заявили про можливість прямого удару Ірану по Ізраїлю. Цей крок може значно загострити ескалацію в регіоні.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху попередив, що Ізраїль відповість на будь-яку атаку, заявивши, що його сили готові до будь-яких зовнішніх загроз єврейській державі.
«Хто б не завдав нам шкоди, ми завдамо шкоди їм», — сказав він.
У четвер міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок зателефонувала своєму іранському колезі Хосейну Амірабдоллахіану, щоб обговорити безпекову ситуацію, яка швидко погіршується.
«Ніхто не може бути зацікавлений у регіональній ескалації. Всі гравці в регіоні повинні діяти відповідально і проявляти стриманість», — заявили у німецькому міністерстві.
Міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон заявив, що дав зрозуміти Амірабдоллахіану, що Іран не повинен втягувати Близький Схід у ширший конфлікт.
«Я глибоко стурбований можливістю прорахунку, який може призвести до подальшого насильства», — написав Кемерон в мережі X.
У середу ввечері Амірабдоллахіан також провів телефонні розмови зі своїми колегами з Саудівської Аравії, Іраку, Об'єднаних Арабських Еміратів і Катару, причому Міністерство закордонних справ Ірану повідомило, що серед обговорюваних тем були наслідки нападу Ізраїлю на консульство в Дамаску. У четвер він також говорив зі своїм турецьким колегою.
Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї заявив у середу, що напад минулого тижня, в результаті якого загинули кілька вищих командирів країни, був прирівняний до нападу на іранську територію, і що Ізраїль «має бути покараний».
Амірабдоллахіан повторив послання своєму німецькому колезі, наголосивши на праві Ірану на «законну оборону» проти «агресора, який зневажає міжнародне право».
Міністерство закордонних справ Ірану також заявило, що Амірабдоллахіан сказав Кемерону, що Іран ніколи не виступав за ескалацію, але що обстріл Ізраїлем його консульства в Дамаску і «мовчання» США та Великої Британії заохочували агресивну поведінку Нетаньяху і розпалювали регіональну напруженість.
Удар по консульству, в результаті якого загинув один з найбільш високопоставлених діячів Корпусу вартових ісламської революції Ірану в Лівані та Сирії, став значною ескалацією бойових дій, що охопили Близький Схід з моменту початку війни між ХАМАС та Ізраїлем у жовтні цього року.
Висловлювання Хаменеї, а надто те, що він порівняв атаку з порушенням суверенітету Ірану, викликало занепокоєння, що будь-яка помста може бути спрямована безпосередньо проти Ізраїлю.
У відповідь на заяву Хаменеї президент США Джо Байден наголосив на своїй «залізній» підтримці Ізраїлю, підкресливши, що США зроблять «все можливе» для захисту свого союзника.
«Наша прихильність до безпеки Ізраїлю проти цих загроз з боку Ірану і його маріонеток є залізною. Дозвольте мені повторити: залізною», — сказав він після зустрічі з прем'єр-міністром Японії Фуміо Кішідою.
Джерело видання повідомило, що Іран передав Вашингтону повідомлення після удару по Дамаску. У відповідь Вашингтон застеріг Тегеран від використання цього удару як приводу для подальшої ескалації в регіоні або нападу на американські об'єкти чи персонал.
Вже понад тиждень світ напружено очікує, як відповість Іран на знищення Ізраїлем кількох старших командирів Корпусу вартових ісламської революції. Проте схоже, що від великої війни Близький Схід береже та ж складність інтересів і цілей, яка створює постійне напруження.
Про це пише завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Іжак у статті «Чому досі не розпочалася війна Ірану та Ізраїлю».