Смерть Навального: біографія, погляди, чим відомий

Поділитися
Смерть Навального: біографія, погляди, чим відомий © DELFI
Чи справді російський опозиціонер був "людиною, якої Владімір Путін боявся найбільше".

Сьогодні, 16 лютого стало відомо про смерть у колонії в Ямало-Ненецькому автономному окрузі РФ російського опозиціонера Алєксєя Навального, про це повідомила Федеральна служба виконання покарань.

Коротко нагадаємо основні факти біографії російського політика.

Алєксєй Навальний - російський опозиційний політик, громадський діяч, юрист і блогер. Засновник "Фонду боротьби з корупцією", який розслідує корупційні зв'язки у російській владі. Писав колонки в ЗМІ, зокрема в російський Forbes.
Wall Street Journal описав Навального як "людину, якої Владімір Путін боїться найбільше".

Навальний народився 4 червня 1976 у містечку Бутинь, Московської області Росії, здобув дві вищі освіти - юридичну та економічну, згодом, 2010 році за рекомендацією російських учених і політиків, зокрема Гарі Каспарова, учився пів року в Єльському університеті. Став відомим як організатор демонстрацій проти корупції в Росії, а також проти президента Путіна і його уряду. Лауреат Премії імені Сахарова 2021 року.

Робота, політична кар'єра, громадська діяльність

Навальний володів 25 % сімейного підприємства ТОВ "Кобяковська фабрика з лозоплетіння" (в Одинцовському районі Московської області) в рівних частках разом із батьком, матір'ю і братом. Пізніше від своєї частки у фірмі позбувся. У студентські роки засновував різні комерційні фірми.

2001 року - виступив співзасновником ТОВ "Євроазійські транспортні системи". Фірма займалася логістикою, заробляючи на автомобільних вантажоперевезеннях

У 2004 році - заснував "Комітет захисту москвичів", який боровся проти точкової забудови.

2006 року був ведучим програми "Містобудівні хроніки" на радіостанції "Ехо Москви".

2008 року - заснував громадську організацію "Союз міноритарних акціонерів", яка займається захистом прав приватних інвесторів.

З 2008 року працював юристом, вів судові процеси проти найбільших російських корпорацій. Політична кар'єра Навального почалася в 2007 році, коли він отримав посаду в Демократичній партії "Яблуко". Пізніше брав участь в "Російському марші" і "Марші мільйонів".

2009 року заснував ТОВ «Навальний і партнери», одним із перших клієнтів стала його сімейна Кобяковська фабрика, але 2010 року юридичну компанію було ліквідовано.

У 2010-2012 - заснував проєкт "РосПил", який мав на меті виявлення шахрайства та недобросовісної конкуренції у державних закупівлях, створив Фонд боротьби з корупцією, що став найбільшою антикорупційною громадською організацію в Росії.

Після вступу в законну силу вироку зі справи "Кировлеса" 16 листопада 2013 року Адвокатська палата Москви позбавила Навального статусу адвоката.

У 2013 році Навальний узяв участь у виборах московського мера - посів друге місце, набравши 27% голосів.

Арешти, отруєння, ув'язнення

30 грудня 2014 року Навального засудили на 3,5 року в'язниці умовно та оштрафували на 4,4 мільйона рублів. За версією слідства, Навальні начебто викрали в шахрайський спосіб 26,7 мільйона рублів у ТОВ "Ів Роше Схід" і 4,4 мільйона рублів у ТОВ "Багатопрофільна процесингова компанія", а потім легалізували ці кошти, переказавши їх на рахунки Кобяковської фабрики з лозоплетіння, підконтрольної їхнім родичам. Але всупереч домашньому арешту опозиціонер поїхав на Манежну площу, де проходив мітинг на його підтримку. У соцмережах акцію назвали "Революцією олів'є", але вже на мітингу Навальний був заарештований поліцією. 5 січня стало відомо, що Навальний відмовився дотримуватися режиму домашнього арешту та розрізав електронний браслет, вважаючи свій арешт незаконним.

У 2016-2017 роках Навальний заявив про намір брати участь у президентських виборах-2018, але ЦВК відмовила в реєстрації через непогашену судимість у справі "Кировлеса".

2 березня 2017 року на сайті Фонду боротьби з корупцією Навального оприлюднили фільм-розслідування про резиденції прем'єр-міністра Росії Дмитра Медведєва під назвою "Він вам не Дімон". У розслідуванні розповідалося, що на пов'язані з Медведєвим фонди були переведені як мінімум 70 мільярдів рублів грошима та майном. У фільмі стверджувалося, що все майно Мєдвєдєва придбано на хабарі від олігархів і кредити від держбанків.

У 2017 році Навального двічі обливали зеленкою вперше - в Барнаулі, а вдруге - після його виступу на форумі в Москві. У нападі опозиціонер звинуватив адміністрацію президента Росії.

У серпні 2020 Навальний був отруєний бойовою отруйною речовиною групи "Новачок", внаслідок чого впав у кому. Лікування та реабілітацію проходив у Німеччині. Після повернення до Москви у січні 2021 року його заарештували.

У лютому 2021 року Симоновський суд Москви замінив Навальному умовний термін 3,5 років у справі "Ів Роше" на реальний - 2 роки і 8 місяців колонії загального режиму.

2022 - Лефортовський районний суд Москви засудив Навального до 9 років позбавлення волі в колонії суворого режиму, звинувачуючи в шахрайстві в особливо великому розмірі та неповазі до суду.

У 2023 Московський міський суд засудив Олексія Навального ще до 19 років позбавлення волі в колонії особливого режиму - його звинуватили у створенні екстремістської спільноти, фінансуванні екстремістської діяльності, закликах до екстремізму в інтернеті.

Заповіт

У 2021 році, перед тим, як поїхати до Росії, опозиціонер взяв участь у зйомках документального фільму "Навальний" канадського режисера Деніела Роера. 2023-го картина отримала премію "Оскар" у категорії "Кращий документальний фільм".

У фінальному епізоді фільму режисер попросив політика залишити послання на випадок, якщо російська влада посадить його до в'язниці або вб'є. У відповідь Навальний закликав росіян не здаватися. Ось що він сказав: "Тут у мене просто очевидна річ - не здавайтеся. Не треба, не можна здаватися. Якщо це [смерть] сталося, це означає, що ми надзвичайно сильні в цей момент, якщо вони вирішили мене вбити. Потрібно використати цю силу: не здаватися, пам'ятати про те, що ми - величезна сила, яка знаходиться під гнітом ось цих чуваків поганих лише тому, що ми не можемо усвідомити, наскільки дійсно ми сильні. Все, що потрібно для торжества зла, - це бездіяльність добрих людей . Тому бездіяти не треба".

Як повідомлялося, Навальний відбував покарання у виправній колонії № 3 у селищі Харп Ямало-Ненецького автономного округу. Сьогодні під час прогулянки у колонії опозиціонер відчув себе погано, практично одразу втратив свідомість. Лікарі швидкої медичної допомоги констатували смерть Навального. У нього залишилася дружина і двоє дітей.

Прессекретар російського диктатора Дмітрій Пєсков переконує, що причина смерті опозиціонера досі невідома, її повинні встановити медики. Перевірками, за його словами, займається ФСВП. Владіміру Путіну вже доповіли про інцидент.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі