Російські дезінформаційні кампанії, спрямовані на підрив підтримки України в Європі, значно зросли в масштабах, майстерності та прихованості, попередив один з німецьких дипломатів. Він вважає що, Росія поєднує більшу хитрість і правдоподібність своїх повідомлень з автоматизацією, щоб зробити свої атаки більш ефективними й складними у боротьбі з ними, пише Financial Times.
"Це абсолютна загроза, яку ми повинні сприймати серйозно. Загалом, [спостерігається] зростання складності та впливу в порівнянні з тим, що ми бачили раніше", — сказав Ральф Бесте, керівник департаменту культури й комунікації Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, в інтерв'ю Financial Times.
У відомстві Бесте є спеціальний підрозділ, який очолює зусилля німецького уряду з відстеження і припинення інформаційних операцій Росії за кордоном. Цього року його відділ викрив одну з найбільших спроб маніпулювання німецькою громадською думкою на платформі соціальних мереж X. Мережа з понад 50 тисяч фейкових акаунтів, які публікували до 200 тисяч постів на день, намагалася переконати німців у тому, що допомога уряду Україні підриває німецький добробут і загрожує ядерною війною.
"Напевно, багато чого відбувається, чого ми навіть не бачимо. Все більше і більше розмов відбувається в приватних каналах в Telegram і WhatsApp. Дуже важко зрозуміти, що там відбувається", — додав Бесте.
Протидіяти таким зусиллям важко, вважає Бесте, і це свідчить про те, наскільки Росія просунулася вперед з часів сумнозвісних "ферм тролів", які використовували реальних людей для поширення інакомислення, часто в незграбний і очевидний спосіб. Спроби протистояти таким кампаніям є складними, оскільки їхні базові елементи часто не піддаються фальсифікації, а втручання в них може контрпродуктивно вплинути на достовірність претензій.
Нагадаємо, що Німеччина досить вразлива до розвідувальних служб союзників. За часів холодної війни Західну Німеччину розглядали як "решето" для розвідувальних служб інших країн.