Російська військова розвідка працювала над використанням антивоєнних демонстрацій у Німеччині в межах ширшої операції, спрямованої на вплив на громадську думку та підрив підтримки України. Про це повідомляє Bloomberg.
Однією з організацій, на яку спрямована діяльність підрозділу психологічних операцій 54777 ГРУ Росії, є Alternative Kinder Zukunft (AKiZ) та її фотопроект "Діти війни", розповіли європейські чиновники на умовах анонімності.
Фотовиставка стартувала в Кельні в червні 2022 року, через кілька місяців після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, з метою привернути увагу до страждань дітей у зонах бойових дій. Організатори заявили, що виставка відбулася і в таких містах, як Гамбург, Берлін і Франкфурт, а також була показана у Франції, Іспанії, Італії та Бельгії.
За словами європейських чиновників, AKiZ використовує цю платформу для проведення кампанії проти НАТО і закликів до припинення поставок зброї в Україну. Вона організовувала або брала участь у протестах і мітингах за мир у кількох німецьких містах, зокрема в Берліні й Рамштайні, де знаходиться штаб-квартира військово-повітряного командування НАТО.
Немає жодних припущень, що AKiZ пов'язана з російською розвідкою. Невелику агітаційну організацію очолює Оксана Вальтер, яка в минулому відкидала критику щодо зв'язку з проросійською пропагандою. Минулого року вона сказала, що проект присвячений дітям і не представляє інтереси жодної нації.
Окрім публікації контенту про протести і війну, AKiZ використовує свій сайт та акаунт у TikTok для розміщення інформації про вакцини проти коронавірусу й уроки російської мови для дітей.
Хоча більшість антивоєнних демонстрацій AKiZ не набули значного розголосу в німецькій пресі, їх висвітлювали кілька російських пропагандистських ЗМІ, зокрема, пов'язаних з військовою розвідкою РФ. Висвітлені матеріали часто перебільшували вплив подій, зображуючи Німеччину як розділену націю, що загрузла в хаосі — це одна з характерних ознак російської пропаганди та психологічних операцій.
Німеччина стурбована різними формами зловмисного впливу з боку іноземних держав, які спрямовані, зокрема, проти її інтересів безпеки або суверенного процесу прийняття рішень, заявив речник Федерального міністерства внутрішніх справ країни.
"Органи федеральної безпеки дуже уважно стежать за спробами російського та антиукраїнського впливу", - додав він, відмовившись коментувати можливі окремі випадки.
З наближенням виборів до Європарламенту в червні чиновники по всьому континенту попереджають про зростання загрози з боку російської дезінформації та операцій впливу, спрямованих на те, щоб підірвати підтримку України. Німеччина є головною мішенню як найбільший військовий і фінансовий донор Києва в ЄС.
Євросоюз намагається реагувати, викриваючи загрози та запроваджуючи санкції.
Нещодавно Москва додала до свого арсеналу інформаційних операцій та кібератак на країни Європи агресивніші методи, включаючи диверсії та залякування. Це збігається з активізацією російських військових на північному сході України, в той час, як допомога від США лише починає надходити до Києва після багатомісячної затримки.
Москва також продовжує кампанії впливу через прихильних до неї журналістів і політиків, в тому числі шляхом організації поїздок і моніторингових місій на тимчасово окупованих українських територіях. Згідно з деякими документами, в організації цих візитів часто беруть участь служби безпеки Росії.
Не всі російські дезінформаційні операції успішні. Для прикладу, вже закритий веб-сайт під назвою House of Lies, який був спрямований на Велику Британію приблизно у 2020 році, припинив свою діяльність через два роки після того, як набрав крихітні обсяги трафіку. За словами одного з урядовців, до операції, яка здебільшого була зосереджена на пандемії коронавірусу, Brexit і королівській родині, а також включала акаунти в соціальних мережах, які видавали себе за журналістів-розслідувачів, було причетне ГРУ РФ.
Кремль уже давно намагається використовувати європейські антивоєнні рухи. Під час “холодної війни” Радянський Союз регулярно висвітлював кампанії із закликами до ядерного роззброєння в Європі та ліквідації американської атомної зброї, зображуючи себе прихильником миру навіть тоді, коли Москва мала власні ракетні системи, націлені на НАТО.
Як пише FT, російські спецслужби — ГРУ, ФСБ та СЗР перегрупувалися й перебудували свою шпигунську роботу. Пріоритети залишилися тими самими, що й до війни проти України — викрасти західні секрети, внести розкол до лав НАТО і підірвати підтримку України. Однак методи стали більш винахідливими.
Однією з найзначніших змін у діяльності Кремля, схоже, стало більш активне використання "проксі-суб'єктів”, зокрема іноземних громадян зі сфери політики, бізнесу та організованої злочинності.