Парламентські вибори у Великобританії можуть завести країну в глухий кут

Поділитися
Парламентські вибори у Великобританії можуть завести країну в глухий кут Розклад політичних сил у парламенті Великобританії - непередбачуваний © parliament.uk
Нетипове партійне розмаїття і популярність колись маргінальних партій загрожує політичною кризою.

7 травня в Великобританії проходять загальні парламентські вибори. Виборчі дільниці відкрилися о 7 ранку за місцевим часом і працюватимуть до 10 вечора 8 травня.

Вже на попередніх виборах стало зрозуміло, що в Британії більше немає чіткої двопартійної системи. У 2010 році встановилася так звана 2,5-партійна система, тобто Консервативній партії, яка перемогла на виборах, але не отримала абсолютної більшості, довелося формувати коаліцію з Ліберально-демократичною партією, яка зайняла 3 місце на виборах. Таким чином, вперше у Великобританії було сформовано коаліційний уряд.

Результати нинішніх виборів і зовсім непередбачувані.

Британський електорат став менш лояльним, за партії вже не голосують сімейними династіями і цілими містами, на вибір людей може вплинути один-єдиний пункт передвиборчої програми, - пише Газета.ru.

Читайте також: Британія і Іспанія зривають угоду про вільне небо між Україною і ЄС – Rzeczpospolita

Опитування громадської думки показують, що лейбористи і консерватори отримають приблизно однакову підтримку на рівні 33-34% з невеликою перевагою у бік "торі". Далі йдуть Партія незалежності Сполученого Королівства - 13%, Ліберально-демократична партія - 8%, Партія зелених - 6%.

Однак, на основі цих опитувань неможливо більш-менш точно передбачити результат виборів, оскільки система виборів у Британії - мажоритарна і прив'язана до одномандатних округів, де перемагають кандидати, які набрали просту більшість голосів. Результат виборів вирішуватимуть близько 100 "маржинальних" округів, де розрив між кандидатами мінімальний і де імовірна зміна партійних уподобань виборців, причому у всіх напрямках.

Точно можна сказати, що за підсумками виборів жодна з партій знову не отримає абсолютної більшості з 326 місць і потрібно буде формувати коаліцію.

Останні прогнози такі: консерватори - 275-280 місць, лейбористи - 265-270, Національна партія Шотландії - 50-55, Ліберально-демократична партія - 25-27, Партія незалежності Сполученого Королівства - 1-3, інші - 22-24 місця.

Таким чином, головна боротьба почнеться відразу після підбиття підсумків виборів.

Чинний Прем'єр-міністр Девід Кемерон має перевагу, але за оцінками експертів у нього не дуже багато шансів сформувати життєздатний уряд, навіть при збереженні коаліції з ліберал-демократами.

Лейбористи теоретично могли б створити коаліцію або пакт з Шотландської національної партією, отримавши крихку парламентську більшість, проте Мілібенд рішуче відкидає таку можливість.

У доповіді "Британський ризик 2015" описується чотири варіанти розвитку подій після виборів, починаючи від найбільш ймовірного - міноритарного уряду лейбористів, який негласно підтримають інші партії лівого спрямування, до "бельгійської Британії" – політичного глухого кута, коли уряд не вдається сформувати протягом декількох місяців .

Читайте також: Британський євродепутат розповіла, як вона захоплюється Путіним – The Guardian

Останній сценарій украй невигідний ні для лідируючої зараз за темпами зростання в "великій сімці" британській економіці, ні для міжнародних інвесторів, які працюють на британському ринку.

Досвід інших країн у Великобританії може не спрацювати. Наприклад, країна поки політично не готова до "великої коаліції" за зразком Німеччини. Проміжний варіант Швеції, де небажання нести витрати на організацію нових виборів і загроза з боку набирають силу ультранаціоналістів привели до компромісу між лівим урядом і правою опозицією, теж навряд чи застосовний до Британії.

Таким чином, після підбиття підсумків виборів переможцям чекають складні переговори з формування коаліції. У разі можливого провалу цих переговорів Британію чекає політична криза і нові парламентські вибори.

Раніше повідомлялося, що 30 березня прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон прибув на аудієнцію до королеви Єлизавети II, де попросив її видати декларацію про розпуск парламенту. Також він заявив, що у разі обрання його в травні 2015 на другий термін прем'єрства, вже на третій термін висуватися він не буде.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі