Пандемія може спричинити «кінець нафтової ери» — The Economist

Поділитися
Пандемія може спричинити «кінець нафтової ери» — The Economist
Світ на межі переходу до нового енергетичного порядку.

Нафта була важливим джерелом енергії для ХХ століття. Вона «підживлювала» світову економіку та геополітику. Однак, зараз світ переживає «енергетичний шок», який прискорює перехід до нового енергетичного порядку. Коли пандемія COVID-19 дестабілізувала світову економіку на початку цього року, попит на нафту значно знизився, а ціни на нафтопродукти впали. З того часу нафтова галузь почала відновлюватися після потрясіння, однак, повернення до старого енергетичного порядку в світі є малоймовірним, пише журнал The Economist.

Виробники викопного палива змушені боротися з власною вразливістю, яка з’явилася внаслідок пандемії коронавірусу.

Провідні нафтові компанії потребують вищої ціни на нафту, щоб збалансувати власний бюджет.

Раніше, в історії нафтової галузі вже були «падіння», але цього разу все інакше.

Зараз зростає інтерес інвесторів, урядів країн та громадськості загалом до проблеми зміни клімату. Все більше прогресивних країн мають намір перейти до «екологічно чистої енергетики».

Ринки капіталу також зазнали змін внаслідок «коронавірусної кризи».

Уряди країн активно підтримують «екологізацію економіки».

Для прикладу, кандидат у президенти США від Демократичної партії Джо Байден має намір  витратити  2 трильйони доларів на «декарбонізацію американської економіки».

Європейський Союз виділив 30% зі свого фонду на відновлення після «коронавірусної кризи» на заходи з боротьбою зі зміною клімату. Європа також планує значно скоротити викиди парникових газів.

Енергетична система XXI століття обіцяє бути досконалішою, ніж «нафтова ера», сприятливішою для здоров’я людей, політично та економічно стабільнішою.

Сьогодні викопне паливо є кінцевим джерелом 85% енергії.

Проблемою є те, що нинішня нафтова галузь занадто забруднює навколишнє середовище та завдає фактично непоправної шкоди екології планети.

На неї припадає дві третини викидів парникових газів, забруднення від спалення викопного палива «вбиває» понад 4 мільйони людей на рік, переважно в мегаполісах країн, що розвиваються.

Нафта також створила політичну нестабільність. Десятиліттями країни змагалися за вплив у нафтовій сфері.

Викопне паливо також спричиняє і економічну нестабільність. Зараз ринки нафти є досить «хиткими».

Концентрація світових запасів нафти на території конкретних країн робить постачання вразливими до геополітичних потрясінь.

Пандемія коронавірусу може стати причиною виникнення нової енергетичної системи в світі.

Кроками до нової енергетичної ери стало використання відновлюваних джерел електроенергії, таких як сонце та вітер.

Використання нафти та вугілля зменшиться.

Врешті-решт, це може принести і величезні переваги. Найголовніше те, що декарбонізація енергії дозволить протистояти кліматичним змінам.

До того ж, нова енергетична ера може стати більш політично стабільною.

Країни-споживачі, які колись шукали енергетичної безпеки, втручаючись при цьому у політику країн-виробників нафти, натомість будуть прагнути до розумного регулювання власної енергетичної галузі.

Також, якщо ціни на продукти енергетики будуть визначатися за допомогою «здорової конкуренції», а не «монополістично», то існує ймовірність більшої економічної стабільності.

Проте, навіть із появою кращої енергетичної системи виникає загроза невдало керованого переходу до неї.

З’являються деякі ризики. Автократичний Китай може тимчасово отримати вплив на світову енергетичну систему через своє домінування у виробництві новітніх технологій.

Сьогодні саме китайські компанії виробляють 72% сонячних модулів у світі, 69% літієво-іонних батарей та 45% вітрогенераторів. Китай також контролє значну частину переробки мінералів, важливих для «чистої енергії», таких як кобальт та літій.

Важелі впливу Китаю залежатимуть від того, наскільки швидко будуть розвиватися економіки інших країн у цій сфері.

Адже в Європі також багато вітрових та сонячних електростанцій.

Європейські компанії можуть створити конкуренцію китайським виробниками у галузі «чистої енергії».

Іншим великим ризиком є потенційна «жорстока боротьба за виживання на нафтовому ринку». Адже країни, лідери в нафтовій галузі, будуть намагатися зберегти свій вплив у світовій енергетичній сфері.

Так чи інакше, екологія планети потребує змін в енергетичній галузі. При цьому, прискорений перехід до відновлюваних джерел енергії може спричинити більшу «геополітичну турбулентність». Перехід до нового енергетичного порядку життєво важливий, але цей перехід має бути правильно організованим, резюмує журнал.

Раніше повідомлялося, що у світі зростає «фінансове занепокоєння».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі