У Болгарії зростає недовіра до Росії через чорноморський нафтовий термінал — NYT

Поділитися
У Болгарії зростає недовіра до Росії через чорноморський нафтовий термінал — NYT © freepik/freepik
Росія втрачає контроль над нафтовим терміналом "Росенець", розташованим поблизу портового міста Бургас, оскільки болгарська влада прагне встановити більший нагляд над об'єктом, що належить Росії.

Протягом 25 років російська нафта підживлювала розгалужену мережу економічного і політичного впливу, яка допомагала Болгарії бути міцно прив'язаною до Кремля. Скільки нафти надходило на термінал для використання на прилеглому російському нафтопереробному заводі, знали тільки росіяни: вони контролювали причали, лічильники, що фіксують обсяги поставок, і сили безпеки, які охороняють огорожі по периметру, зазначає The New York Times.

Однак останніми місяцями Росія поступово втрачає контроль над нафтовим терміналом "Росенець", що розташований недалеко від чорноморського порту Бургас. Болгарія повернула контроль над причалами й розробила плани перехопити управління нафтопереробним заводом у його російського власника, компанії "Лукойл". Це станеться, якщо "Лукойл" відмовиться переробляти неросійську нафту. У січні Болгарія припинила постачання нафти з Росії.

Лояльність Болгарії переросла в глибоку недовіру до Росії серед основних політичних партій країни через війну в Україні. До військових дій в Україні Болгарія на 95% залежала від російського газу, але тепер країна не імпортує російський газ взагалі, зазначає газета. Болгарія також відмовилася від Росатома, російської атомної компанії та давнього партнера, на користь американської компанії Westinghouse.

Розрив колись близьких стосунків з боку влади болгарської столиці Софії викликав занепокоєння на чорноморському узбережжі, де росіяни тривалий час були головною опорою у сфері туризму та нерухомості. Мало хто з простих болгар висловлює ворожість до Росії, але, згідно з нещодавнім опитуванням громадської думки, тільки 20% схвалюють російського президента Владіміра Путіна, тоді як до початку війни цей показник становив 58%.

"Болгарські політики — настільки роз'єднані й нездатні до співпраці, що з 2021 року відбулося п'ять загальних виборів — поки вони знайшли рідкісну спільну мову проти Росії та "Лукойлу"", — пише газета.

Коли в червні 2022 року Європейський Союз заборонив морські поставки російської нафти, болгарський уряд звернувся до нього з проханням зробити виняток, заявивши, що припинення поставок завдасть шкоди найбільшому промисловому підприємству країни — нафтопереробному заводу "Лукойл", який використовує лише російську нафту і призведе до стрімкого зростання цін на бензин. Щоб уникнути цього, Болгарія домоглася права обійти заборону ЄС до кінця цього року.

"Єдиний спосіб повністю відокремитися від Росії — це вигнати "Лукойл"", — вважає Мартін Владіміров, директор програми з енергетики та клімату в Центрі вивчення демократії в Софії.

Нагадаємо, що Болгарія стане головним транзитером російського газу до Європи та України у 2025 році. Після закінчення поточного транзитного договору між РФ та Україною та зупинення українського газового коридору понад 90% поставок газу до Європи й України повинні будуть пройти через Болгарію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі