Командувач Естонськими силами оборони Мартін Херем вважає, що Захід повинен зосередитися не лише на перемозі України у війні, але й підготуватися до наступної агресії РФ, яка може бути спрямована проти східного флангу НАТО, країн Балтії. У своїй колонці для ERR він пише, що такий сценарій слід розглядати з огляду на те, що після програшу в Україні Кремль захоче помсти та реваншу.
Херем зауважив, що три країни Балтії разом з Польщею, Британією та США - ті держави, які найбільше допомагають України. Проте останні з них є "великими" країнами, тож, підозрює автор, Москва буде мститися саме першим трьом.
Ба більше, хоча втрати РФ на війні серед техніки та особового складу є колосальними, агресор "має достатній потенціал для завдання військового удару по деяких своїх сусідах".
"Тисячі танків, бойових машин, бронетранспортерів і артилерійських гармат знаходяться на російських складах, багато з них можуть бути не в робочому стані або застарілими. Проте з кожних трьох чи чотирьох одиниць вони безумовно можуть зібрати один екземпляр, що працює", – зазначив Херем.
Російські заводи, продовжив він, ще до переходу на військові рейки виготовляють в рік майже по два млн снарядів.
При цьому Херем пише про те, що у РФ запаси ракет до РСЗВ С-300 вичерпані лише на 10%, авіації окупанти втратили лише 10%, а флоту - ще менше.(Варто наголосити, що чиновники у ЄС, США та Україні вважають, що втрати РФ масштабніші, а нещодавно у нашій розвідці й взагалі заявили, що Чорноморський флот РФ перетворився на берегову охорону.)
"Може бути пробачливо думати, що Росії не вистачає сучасних технологій, проте для того, щоб зібрати "дурну", але величезну і небезпечну армію, не потрібні тонни технологій 21-го століття", – застеріг він, підкресливши, що "недоліку в мотивації, схоже, там нема".
Херем вважає, що війна РФ проти країн Балтії може початися через кілька років. Він при цьому нагадує, що протяжність естонсько-російського кордону становить понад 200 км, трохи менша його протяжність між Росією та Латвією.
"Уявімо, що в ході навчань біля наших кордонів буде зосереджено близько 1000 танків і 4000 БТР, 1000 артсистем і 100 000 солдатів. Для звичайної людини, у тому числі для підготовлених резервістів, яка різниця, перед ним Т-62 або Т-72, БМП або МТЛБ, САУ або 152-мм гаубиці, що буксируються, 100 000 солдатів-профі або призовників з роком навчання, а до Таллінна і Риги долітають "Калібри" або "шахеди"? Яка різниця для мешканців Йихві, Тарту чи Виру, яка ракета, що несе не менше 100 кг вибухівки, влучить в них?" – пише Херем.
Військовий зазначає, що Росія, якщо брати до уваги її теперішній військовий ресурс й темпи виробництва артилерії, може бити 166 снарядами на 1 км фронту щодня протягом місяця, тобто випускати понад 66 000 снарядів на день на всьому 400-кілометровому фронті.
"Це більше, ніж зараз в Україні", – зазначив головком ЗС Естонії, додаючи, що неважливо, які саме танки атакують Естонію - Т-62 або Т-90 - позаяк для їх знищення все одно потрібні Javelin або Eurospike.
"Те ж саме стосується солдатів противника, авіаційних засобів та іншого; нам, як і раніше, потрібна зброя, боєприпаси і можливість використовувати їх проти маси, що наступає", – зазначив генерал-лейтенант.
На думку Херема, єдина можливість Заходу уникнути нової війни - підготуватися, аби РФ не мала бажання нападати.
"По-перше, у нас немає іншого виходу, оскільки це наша країна, а отже, і найкраща мотивація. По-друге, ми на батьківщині. По-третє, наша підготовка краща. По-четверте, у нас більший високотехнологічний потенціал, який ми маємо разом із нашими союзниками", - додав він.