Офіс прем'єра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу заявив, що його кабінет безпеки схвалив низку кроків, спрямованих на збільшення потоку гуманітарної допомоги до Сектору Гази, включаючи тимчасове відкриття ключового переходу, який був зруйнований в результаті атаки ХАМАС у жовтні минулого року. Про це повідомляє The Guardian.
Ця заява прозвучала через кілька годин після попередження президента США Джо Байдена про те, що майбутня підтримка Ізраїлю з боку Штатів залежатиме від конкретних дій, спрямованих на захист цивільного населення і гуманітарних працівників.
Офіс ізраїльського прем'єра заявив у п'ятницю, 5 квітня, що контрольно-пропускний пункт Ерез, який знаходиться на півночі анклаву і роками слугував єдиним пасажирським терміналом для в'їзду і виїзду людей з території, буде тимчасово відкритий.
Також буде дозволено доставляти більше допомоги через порт Ашдод, який знаходиться приблизно за 40 км на північ від Гази. Влада також дозволить збільшити обсяги передачі допомоги через прикордонний пункт пропуску на півдні Ізраїлю Керем-Шалом.
"Збільшення обсягів допомоги дозволить запобігти гуманітарній кризі і є необхідним для забезпечення продовження бойових дій і досягнення цілей війни", - йдеться в заяві Ізраїлю.
Прес-секретар Ради національної безпеки Білого дому Едріенн Вотсон привітала цю заяву, додавши, що план "тепер повинен бути повністю і швидко реалізований".
Міжнародний тиск на Ізраїль зростає після загибелі семи співробітників благодійної організації World Central Kitchen у Секторі Гази.
У четвер, 4 квітня, Байден закликав до "негайного припинення вогню" в Газі після телефонної розмови з Нетаньягу.
Під час телефонної розмови, яка тривала менше 30 хвилин, президент США висловив жорсткий докір на адресу Ізраїлю. Він чітко вказав на необхідність того, щоб Ізраїль здійснив низку конкретних кроків для захисту цивільного населення та безпеки працівників гуманітарних організацій.
"Він чітко дав зрозуміти, що політика США щодо Гази буде визначатися нашою оцінкою негайних дій Ізраїлю щодо цих кроків", - йдеться в заяві Білого дому.
Ці коментарі ознаменували різку зміну в риториці Байдена і, здається, вперше натякнули на те, що подальша підтримка з боку США може бути обмежена.
Заяву Байдена підтримали державний секретар Ентоні Блінкен, який попередив, що США можуть змінити політику щодо Ізраїлю.
"Зараз у Газі немає вищого пріоритету, ніж захист цивільного населення, збільшення гуманітарної допомоги і гарантування безпеки тих, хто її надає. Ізраїль повинен відповідати цьому", - сказав Блінкен.
Про те, як у світі змінюється позиція щодо Ізраїлю та хто й чому тисне на Нетаньягу, розповідав експерт Центру близькосхідних досліджень AMES Ігор Семиволос.