Іран чекають нові проблеми після виведення військ США з Афганістану — Bloomberg

Поділитися
Тегеран зіштовхнеться зі старим ворогом.

США виводять війська з Афганістану. З одного боку, Іран може отримати вигоду після того, як американські сили залишать регіон, але це виводить на перший план нову серйозну проблему для Тегерану. Іноді ворог головного противника є ще більшою загрозою. Попри те, що загроза з боку «Талібану» не така потужна для Ірану, як військова присутність його наймогутнішого конкурента, але озброєне угрупування представляє серйозну небезпеку для Тегерану в особливо незручний момент, пише Bloomberg.

Попри те, що Іран активізував свої «дипломатичні зв'язки» з «Талібаном», уряд майбутнього президента Ібрагіма Райсі, зіштовхнувшись із невдоволенням на тлі згасаючих надій на економічну підтримку із Заходу, тепер повинен рахуватися з оновленими загрозами на Сході.

Таліби, можливо, не зацікавлені в руйнуванні іранського режиму, але потенційне загострення війни в Афганістану, безсумнівно, призведе до нових хвиль біженців, які будуть рухатися через 900-кілометрову межу між країнами. Це також буде супроводжуватися сплеском торгівлі наркотиками та людьми, а також посиленням терористичної активності.

Така ситуація стане і джерелом економічних проблем для Ірану, який вже й так страждає від американських санкцій.

Тож будь-яке загострення ворожнечі в Тегерані через спроби президента США Джо Байдена раціоналізувати вихід Америки з Афганістану супроводжується тривожною новиною про те, що таліби взяли під свій контроль ключовий прикордонний пункт між двома країнами. Повідомлення з цього району свідчать, що афганські силовики та митники втекли до Ірану.

Прикордонний пункт між двома країнами є не лише важливим місцем для двосторонньої торгівлі, це також ворота до афганського міста Герат, де знаходиться консульство Ірану. У 1998 році військові, об'єднані з «Талібаном», зарізали там 11 іранців, у тому числі дев'ять дипломатів, що призвело до загострення збройного протистояння.

Іранцям і талібам вдалося дійти до компромісу, але відносини залишались ворожими, і не тільки через різні світогляди. Таліби ставилися до шиїтської меншини Афганістану надзвичайно жорстоко. Зараз вони стверджують, що ситуація змінилася, але терористичні групи, які користуються захистом талібів, посилили напади на шиїтів.

Більш практичні лідери «Талібану» давно визнали, що Іран є корисним каналом до західних ринків для наркотиків, головного джерела доходу угрупування.

Ця тенденція посилиться, якщо «Талібан» отримає беззаперечну перевагу перед афганськими урядовими силами після американського відходу. Потребуючи більше зброї та винищувачів, таліби нарощуватимуть експорт наркотичних речовин. Ефект буде відчутний в Ірані задовго до того, як це посилить тривогу з боку західних правоохоронців.

В Ірані також проживає понад 750 тисяч афганських біженців та, ймовірно, ще приблизно 2 мільйони осіб, які не мають документів. Їхня кількість може зрости вже в найближчі місяці, коли боротьба між урядовими силами Афганістану і талібами посилиться.

А ще є тероризм. Попри те, що Іран «надав притулок» деяким лідерам Аль-Каїди, багато інших екстремістських угруповань, союзних з «Талібаном», вважають Тегеран ворогом. Поки американські сили виходять з Афганістану, ці групи спробують реалізувати нові цілі. Це вже викликає тривогу в Китаї та Росії, але Тегеран є найбільш вразливим.

Тим більше, що режим не має важелів впливу на «Талібан». Для Ірану Афганістан є найслабшою ланкою в мережі довірених осіб та партнерів, завдяки яким він здійснює вплив у своєму сусідстві. Не існує жодного афганського еквівалента ліванської «Хезболли», повстанців хуситів у Ємені чи шиїтських ополчень в Іраку. Хоча Іран «завербував» деяких афганських біженців для боротьби у таких місцях, як Сирія. Пропозиція міністра закордонних справ Ірану Джавада Заріфа про те, що деякі з цих бойовиків можуть допомогти уряду Афганістану, грубо відхилена.

Однак пропозиція Заріфа не могла уникнути уваги «Талібану». Талібам не потрібно зайвий раз нагадувати про те, що вони вважають Іран ворогом - від ролі Тегерану у створенні альянсу проти талібів наприкінці 90-х до його підтримки вторгнення США в 2001 році.

Іран чудово розуміє, що зіштовхнеться зі старим ворогом, який останнім часом активізується, резюмує видання.

Радикальний ісламістський рух "Талібан" активізувався в Афганістані на тлі виведення військ США і союзників з країни. 14 квітня президент США Джо Байден заявив про необхідність «покласти край найтривалішій війні Америки» беззаперечним виведенням військ з Афганістану. Міжнародні сили повинні вивести з країни до 11 вересня - 20-ї річниці терактів у Нью-Йорку, скоєних "Аль-Каїдою", після яких США ввели війська в країну і відсторонили від влади уряд "Талібану".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі