CNN: Оптимізм — ключовий компонент довголіття

Поділитися
Хочете жити довше? Будьте оптимістом.

Зосередження уваги на позитивних аспектах життя стало темою дослідження, присвяченого ключовому компоненту довголіття: оптимізму. Оптимізм не означає ігнорування життєвих стресових факторів. Але коли трапляються негативні речі, оптимістично налаштовані люди рідше звинувачують себе і частіше розглядають перешкоди як щось тимчасове, намагаючись навіть у проблемах шукати позитивний бік. Оптимісти також вірять, що контролюють свою долю і можуть покращити власне майбутнє, пише CNN.

Нове дослідження показало, що чоловіки і жінки з найвищим рівнем оптимізму мали в середньому на 11-15% довшу тривалість життя, ніж ті, хто мислив песимістично. Оптимісти також мали найбільші шанси дожити до 85 років і більше.

Подібна тенденція зберігається навіть якщо враховувати такі фактори, як соціально-економічний статус, стан здоров’я, депресію, куріння, соціальну активність, неправильне харчування та вживання алкоголю.

«Це було перше дослідження, що розглядало вплив оптимізму на довголіття», – сказала автор роботи Левіна Лі з Медичної школи Бостонського університету.

Дослідження також свідчить, що жінки з найвищим рівнем оптимізму мали на 1,5 більше шансів дожити до 85 років. Чоловіки з найвищим рівнем оптимізму мали на 1,7 більше шансів дожити до цього віку. Знову ж таки, всі розрахунки залишалися незмінними навіть після врахування загального стану здоров’я людей.

Як оптимізм допоможе вам жити довше?

«Оптимістичні люди, як правило, мають цілі та впевненість у їх реалізації. Цілі можуть включати здорові звички, які сприяють продовженню тривалості життя», — каже Лі.

«Попередні дослідження виявили прямий зв’язок між оптимізмом і режимом правильного харчування та фізичних тренувань, а також кращим станом здоров’я серця, міцнішою імунною системою та меншим ризиком смертності», – сказав нейробіолог Річард Девідсон.

«Я додав би й інші позитивні властивості оптимізму, такі як уважність, співчуття, доброта та відчуття мети в житті», – додав Девідсон.

Хочете стати більш оптимістичним?

Дослідження, в яких брали участь близнюки, показали, що лише близько 25% оптимізму «запрограмовано генами». Решта залежить від індивідуальної природи людини і від того, як вона реагує на важкі ситуації.

Якщо ви схильні важко реагувати на стрес, не варто хвилюватися, кажуть психологи. Виявляється, ви дійсно можете «натренувати свій мозок», щоб він став схильним до більш позитивного настрою.

«Існують дослідження, які вказують на те, що оптимізм можна підвищити або виховувати за допомогою певних видів тренувань. Розвиток оптимізму та позитивного настрою може покращити загальний стан здоров’я, а також підвищити тривалість життя», — зазначає Девідсон.

Дослідники вивчали поведінку тибетських монахів і побачили вражаючі результати: десятки тисяч годин медитації назавжди змінили структуру та функції їхнього мозку.

Але вам не потрібно присвячувати своє життя медитації, щоб побачити зміни, запевняє Девідсон. Він вказав на результати дослідження стану людей, які ніколи раніше не займалися медитацією.

Використовуючи вимірювання функцій і структури мозку, Девідсон виявив, що медитації протягом двох тижнів по 30 хвилин на день, достатньо щоб викликати помітні зміни в мозку.

«Коли людей навчають подібним «розумовим вправам», це фактично змінює функції та структуру їхнього мозку таким чином, що, на нашу думку, підтримує відповідні позитивні якості», – сказав Девідсон.

Тренування оптимізму

Існують прості «розумові вправи», які може виконувати кожен, щоб виховати оптимістичний світогляд.

Уявіть «найкращу версію себе»

Один із найефективніших способів підвищення оптимізму, називається методом «Найкраща версія себе». Такий підхід передбачає уявити себе в майбутньому, де ви досягли поставлених життєвих цілей, а всі ваші проблеми були вирішені.

Одна з технік, наприклад, полягає в тому, щоб написати про своє майбутнє, де ви досягли всього, чого хотіли. Потім витратити п’ять хвилин на уявлення цієї реальності. Практикуючи подібні методи щоденно, ви можете значно покращити настрій.

У дослідженні 2011 року студенти виконували вправу «Найкраща версія себе» протягом восьми тижнів. Результати показали покращення самопочуття учасників дослідження.

Ведіть «щоденник позитивних моментів»

Багато людей можуть легко перерахувати безліч негативних речей, які трапляються з ними щодня. Але запитання про позитивні моменти часто викликає труднощі. Ось чому щоденник, у якому ви перераховуєте свій позитивний досвід, може допомогти сформувати ваш світогляд.

Вдячність

Приділяючи кілька хвилин щодня, щоб записувати речі, за які ви вдячні, ви зможете покращити погляд на життя. Низка досліджень показала, що «практика вдячності» розширює навички позитивного мислення та підвищує оптимізм.

Практикуйте уважність

Одна з улюблених вправ Девідсона на уважність розвиває почуття вдячності.

«Просто згадайте людей, які є у вашому житті, від яких ви отримали допомогу та підтримку», – сказав Девідсон.

«Ви можете витрачати на це одну хвилину щоранку та щовечора. Це те, що буде сприяти оптимістичному настрою щодо майбутнього», — додав він.

Як і фізичні вправи, всі ці техніки потрібно практикувати на регулярній основі, щоб підтримувати позитивний світогляд у хорошій формі. Зусилля безперечно варті того, кажуть психологи.

Під час війни у В’єтнамі віце-адмірал ВМС США Джеймс Стокдейл, який більше семи років перебував у в’язниці у Північному В’єтнамі, помітив цікаву тенденцію серед ув’язнених. Деякі з них сильно страждали, інші – відносно легко терпіли жорсткі умови. Легше було тим, хто зберігав надію та намагався налаштовуватися на оптимізм. Подібну «модель» можна помітити і під час пандемії COVID-19, яка повільно трансформувалася з тимчасових незручностей у новий спосіб життя. The Atlantic розповідає, як стати оптимістом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі