Борис Джонсон таємно літав до Венесуели і говорив про Україну — The Times

Поділитися
Борис Джонсон таємно літав до Венесуели і говорив про Україну — The Times © Офіс президента
Колишній прем'єр-міністр обговорював Росію та Україну з президентом, легітимність якого Британія не визнає.

Борис Джонсон минулого місяця таємно літав до Венесуели для неофіційних переговорів з її автократичним лідером Ніколасом Мадуро, пише The Times.

Колишній прем'єр-міністр використав для подорожі приватний літак під час сімейного відпочинку в Домініканській Республіці.

Джонсон говорив з Мадуро про війну в Україні на тлі занепокоєння західних дипломатичних і розвідувальних кіл тим, що багата на нафту соціалістична республіка може постачати зброю або надавати іншу військову підтримку Росії. Він також обговорював умови нормалізації відносин з Великою Британією, яка не визнає легітимність адміністрації Мадуро.

Джерела повідомляють, що умови включають проведення вільних і чесних президентських виборів цього року і деескалацію напруженості у відносинах з Гайаною, колишньою британською колонією, на чий багатий нафтою і мінералами регіон Ессекібо, що займає дві третини її території, претендує Венесуела. Минулого місяця Королівський військово-морський флот направив до регіону патрульний корабель, що змусило Мадуро відповісти на «акт ворожої провокації».

Переговори є дуже незвичними з огляду на стан двосторонніх відносин і більш широку невизначеність щодо відносин Заходу з Венесуелою, яка має найбільші у світі запаси нафти і є стійким прихильником президента Путіна.

Нещодавно, у жовтні, адміністрація Байдена погодилася послабити руйнівні нафтогазові санкції епохи Трампа в обмін на демократичні реформи у Венесуелі та звільнення політичних в'язнів. Відтоді угода була розірвана: Мадуро заборонив в'їзд одному з лідерів опозиції і заарештував кілька десятків демократичних активістів.

Офіс Джонсона повідомив, що Девід Кемерон, міністр закордонних справ, знав про візит. Його прес-секретар додав, що Джонсон розмовляв з Коліном Діком, тимчасово повіреним у справах в Каракасі — найстаршим британським дипломатом в країні — і консультувався щодо предмету розмови.

Джерело в Міністерстві закордонних справ повідомило, що Джонсон дорогою поінформував Кемерона про зустріч, назвавши її «приватним візитом».

Джонсон не відповів на запитання про те, хто і чому ініціював переговори. Джерела стверджують, що він діяв як непрямий канал для Великої Британії та Заходу загалом, зважаючи на жахливий стан відносин зі стратегічно важливою країною. Вони припустили, що причиною зустрічі, ймовірно, була роль Джонсона у підтримці уряду Зеленського та зборі коштів для України. Його прес-секретар заявив, що авіапереліт був приватним і що ані британський, ні венесуельський уряди не брали участі у його оплаті.

Наближені до колишнього прем'єр-міністра джерела кажуть, що він все ще вважає Мадуро диктатором, який порушує права людини, і що розмова була «дорогою з одностороннім рухом», оскільки він передав чіткий набір меседжів.

Через кілька днів після повернення до Домініканської Республіки Джонсон вирушив до Києва, де зустрівся з президентом Зеленським у другу річницю повного вторгнення Росії. Нещодавно він закликав Трампа не залишати Україну в разі переобрання і лобіював аналогічну позицію глав держав у країнах Африки та Південної Америки.

Прес-секретар Джонсона повідомив, що політик зустрівся з венесуельськими урядовцями за активної підтримки Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку (FCDO) та з відома міністра закордонних справ, щоб підкреслити необхідність для Венесуели прийняти належний демократичний процес.

«Він неодноразово давав зрозуміти, що не може бути надії на нормалізацію відносин, поки Венесуела повністю не прийме демократію і не поважатиме територіальну цілісність своїх сусідів. Він також виклав уряду Венесуели аргументи на користь перемоги України», — розповів речник.

Мадуро неодноразово висловлював підтримку Росії після вторгнення в Україну, звинувачуючи у війні НАТО. Минулого місяця Сергій Лавров, міністр закордонних справ Путіна, відвідав Венесуелу, де пообіцяв посилити співпрацю у видобутку нафти, розробці газових родовищ, сільському господарстві, медицині та фармацевтиці. Під час відвідин  Венесуели минулого року він закликав Каракас «об'єднати зусилля» проти «шантажу» західних санкцій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі