Atlantic Council: Путін спростував свою пропаганду про причини війни з Україною, роззброївши кордони Росії з НАТО

Поділитися
Кремлівські нарікання на розширення Альянсу - це лише димова завіса для російського реваншизму.

Впродовж 21 місяця Владімір Путін послідовно звинувачував НАТО у тому, що він нібито спровокував російське вторгнення в Україну. За словами кремлівського диктатора, роки розширення Альянсу створили загрозу безпеці Росії, у якої врешті-решт не залишилося іншого вибору, окрім як захищатися.

Цей наратив про НАТО виявився набагато переконливішим для міжнародної аудиторії, ніж більш дивна російська пропаганда про «українських нацистів» і «західних сатаністів». Однак зараз він розвінчується власними діями Росії.

«Від Норвегії на арктичній півночі до Калінінграда на заході Росія робить заяви Путіна сміховинними, різко скорочуючи свою військову присутність уздовж кордонів країни з НАТО. Якби Путін справді вважав, що Альянс становить загрозу для РФ, чи став би він добровільно роззброювати всю свою лінію фронту?», - пише в статті для Atlantic Council Пітер Дікінсон.

Ця досить очевидна вада в логіці Кремля опинилася в центрі уваги 26 листопада, коли Міністерство оборони Великої Британії повідомило, що Росія, ймовірно, вивела життєво важливі системи протиповітряної оборони з Калінінграда, щоб компенсувати дедалі більші втрати в Україні. Багато хто сприйняв це як особливо важливу подію, оскільки Калінінград - найзахідніший форпост Росії і з трьох боків межує з країнами-членами НАТО.

«Якби російські лідери хоч трохи серйозно розглядали можливість військової конфронтації з НАТО, Калінінград був би останнім місцем, яке вони хотіли б залишити без захисту», - йдеться в статті.

Послаблення протиповітряної оборони Калінінграда стало останнім з низки кроків, які розкрили реальність, що стоїть за частою антинатовською риторикою Москви. Першим серйозним свідченням того, що Росія бреше про свої побоювання щодо НАТО, стало оголошення Швецією і Фінляндією у травні 2022 року планів відмовитися від десятиліть нейтралітету і приєднатися до Альянсу. Лише за кілька місяців до цього Кремль демонстрував свої претензії до НАТО, намагаючись виправдати найкривавішу війну в Європі з часів Другої світової війни. І от Росія реагує на новини зі Стокгольма і Гельсінкі, знизуючи плечима.

Повна відсутність занепокоєння, яку демонструвала Москва, вражала ще більше, якщо врахувати той факт, що вступ Фінляндії до НАТО більш ніж удвічі збільшить існуючий кордон Росії з Альянсом, а членство Швеції перетворить Балтійське море на внутрішнє озеро НАТО. Тим не менш, Путін наполягав на тому, що Росія не бачить «жодних проблем» у цій радикальній трансформації геополітичного ландшафту в Північній Європі. Він активно намагався применшити значення цього питання, відмовившись навіть від застосування російської гібридної війни або інших спроб втрутитися в процес вступу.

Реакція Кремля на нещодавнє розширення НАТО в Північній Європі вийшла за рамки простої байдужості. За 18 місяців, що минули з моменту оголошення Фінляндією про майбутній вступ до НАТО, Москва активно демілітаризувала фінський кордон і вивела основну частину своїх військ з прикордонної зони для передислокації на поле битви в Україні. Виступаючи в серпні 2023 року, міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен підтвердила, що прикордонна зона зараз «чиста» від російських військ.

«Якби ми становили загрозу, вони б точно не відвели свої війська, навіть у ситуації, коли вони задіяні десь в іншому місці», - зазначила вона.

Аналогічний процес відбувається з лютого 2022 року на сусідньому кордоні Росії з Норвегією, яка вже має членство НАТО. У вересні 2023 року головнокомандувач норвезької армії генерал Ейрік Крістофферсен повідомив, що Росія вивела приблизно 80% своїх військ з прикордонної зони.

«Владімір Путін дуже добре знає, що НАТО - це не загроза для Росії. Якби він вважав, що ми загрожуємо його країні, він не зміг би перекинути всі свої війська в Україну», - зауважив Крістофферсен.

«Готовність Путіна демілітаризувати кордони своєї країни з сусідами-членами НАТО - це переконливий доказ того, що рішення про вторгнення в Україну не мало нічого спільного з нібито загрозою з боку Альянсу для Росії. Це, звичайно, не означає, що його нападки на НАТО абсолютно нещирі. Злість, яку Путін часто демонструє на адресу організації, цілком реальна, але вона не відображає жодних законних побоювань з приводу безпеки», - пише Дікінсон.

Путіна, швидше, обурює те, що Альянс перешкоджає його реваншистським планам і не дає Росії залякувати своїх сусідів. Іншими словами, НАТО не становить жодної небезпеки для російської національної безпеки, але становить дуже серйозну загрозу для російського імперіалізму.

Це вже давно стало очевидним для країн Центральної та Східної Європи, які прагнули вступити до НАТО після розпаду СРСР саме тому, що шукали захисту від неминучого відродження російської агресії.

«Хоча Путін ототожнює розширення НАТО із західним експансіонізмом, насправді зростання Альянсу після 1991 року було майже виключно зумовлене страхом перед Росією серед багатьох країн, які стояли в черзі на вступ. Їхні побоювання були сформовані десятиліттями, а в деяких випадках і століттями жорстокого поневолення з боку Російської імперії в її царській і радянській формах. Якщо росіяни хочуть звинуватити когось у нинішній присутності НАТО на їхньому порозі, їм варто подивитися в дзеркало», - підкреслює автор.

Повномасштабне вторгнення в Україну підтвердило, що страх перед відродженням російського імперіалізму був більш ніж виправданим. Сам Путін відкрито порівняв нинішнє вторгнення з імперськими загарбницькими війнами російського царя Петра І у 18 столітті і назвав окуповані українські регіони «історичними російськими землями». Він регулярно заперечує право України на існування, наполягаючи на тому, що українці - це нібито росіяни («один народ»). Тим часом підбурювання до геноциду стало цілком нормальним явищем на російському державному телебаченні, а російські солдати в Україні діють, керуючись цією геноцидною риторикою. Весь наратив про НАТО слугує зручною димовою завісою для класичної кампанії колоніального завоювання, спрямованої на знищення незалежної України.

Кремль дуже добре знає, що у нього немає причин боятися західну оборонну організацію. І йому, очевидно, комфортно залишати свої кордони з Альянсом без охорони. Незважаючи на свою антинатовську позицію, Путін насправді керується дедалі більшим почуттям тривоги через появу демократичної України, в якій він бачить екзистенційну загрозу для власного авторитарного режиму і ненависний символ втрати імперії після 1991 року.

«У міру того, як Україна поступово віддалялася від орбіти Кремля за часів правління Путіна, його реакція ставала все більш екстремальною: від політичного втручання у 2000-х роках до ескалації військової агресії з 2014 року. Зараз настала стадія геноциду», - йдеться в статті.

Дікінсон зауважує, що навіть зараз, коли російська війна проти України затягується на третій рік, занадто багато західних коментаторів і політиків досі помилково вірять у можливість якогось компромісу з Кремлем. Така позиція передбачає, що вторгнення в Україну - це звичайна війна з обмеженими геополітичними цілями, але це явно не так.

Путін - месіанський лідер, переконаний у власній історичній місії, який зробив ставку на знищення української держави та скасування поразки Росії у Холодній війні. Вказуючи пальцем на НАТО, Путін намагається відвернути увагу від цієї жахливої реальності. Але побіжного погляду на нещодавно демілітаризовані кордони Росії з НАТО має бути достатньо, щоб відкинути такі заяви.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі