З моменту оголошення його першої президентської кампанії у 2015 році Росія слідує за Трампом як грозова хмара. Колишній президент неодноразово висловлював захоплення Росією, обсипав Путіна похвалою й відмовлявся протистояти російському президенту з цілої низки питань — від втручання в президентські вибори 2016 року до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році.
Небажання Трампа рішуче протистояти Росії та його регулярне поклоніння перед Путіним уже давно викликають запитання — чому за Трампа "всі дороги ведуть до Путіна?", як запитала на той момент спікерка Палати представників Ненсі Пелосі у 2019 році, пише The Washington Post.
"Його дружні стосунки з Путіним, якими б вони не були, є небезпечними для нашого трансатлантичного союзу, для НАТО, для нашої підтримки людей, що борються за демократію в Україні... Вбивство Навального — це щось настільки разюче й кричуще, і коментар колишнього президента з цього приводу просто продовжує нашу дискусію: як він пов'язаний із Росією?", — вважає Ненсі Пелосі.
Як експерти з Росії, так і деякі довірені особи Трампа кажуть, що відповідь набагато простіша, ніж деякі з наявних теорій, включно з теорією, що росіяни мають компромат на Трампа і використовують його для його шантажу. Швидше, колишньому президенту просто подобаються диктатори на кшталт Путіна.
Колишній старший радник Трампа, який говорив на умовах анонімності, вважає, що Трамп просто "заздрить диктаторам". Ця людина додала, що "напевно по 10 разів на день" він та інші радники намагалися пояснити Трампу, що Путін небезпечний і становить загрозу інтересам США, але президент був захоплений "іміджем крутого хлопця".
Відносини Трампа і Путіна залишаються складними. Розвідувальне співтовариство США, двопартійна комісія Сенату і дворічне розслідування спеціального радника Роберта Мюллера — всі вони дійшли висновку, що Росія втручалася в президентські вибори в США 2016 року. Але Трамп відмовляється визнавати цю реальність, неодноразово відкидаючи її як "містифікацію Росії" і політичне "полювання на відьом", покликане зашкодити йому.
Зв'язки Трампа з Росією і його поведінка щодо неї давно викликають побоювання у світових лідерів, законодавців-демократів, його власної команди з національної безпеки та навіть у деяких колег-республіканців. В червні 2016 року старший син Трампа, Дональд Трамп-молодший, зустрівся в нью-йоркській Trump Tower із росіянами, які обіцяли компромат на суперницю його батька по Демократичній партії Гілларі Клінтон. На прес-конференції наступного місяця Трамп публічно закликав Росію зламати електронні листи Клінтон, сказавши: "Росія, якщо ти слухаєш, я сподіваюся, що ти зможеш знайти 30 тисяч листів, які зникли".
Після обрання Трампа його дружні стосунки з Путіним продовжилися. У травні 2017 року під час зустрічі в Овальному кабінеті Трамп поділився з російським міністром закордонних справ і послом цілком секретною інформацією. Це змусило американських чиновників попередити, що одкровення Трампа поставили під загрозу ключове джерело розвідданих про Ісламську державу.
Трамп також неодноразово погрожував зруйнувати альянс НАТО — давня мета Путіна. На саміті в Гельсінкі 2018 року він протягом двох годин зустрічався з російським президентом приватно, після чого виступив на пресконференції й став на бік Путіна, а не американських розвідувальних служб у питанні про втручання Росії у вибори.
Суперечлива поведінка Трампа не припинилася і після того, як він залишив посаду президента. Наприклад, у лютому 2022 року він назвав те, що відбувається в Україні, "геніальним" і "досить розумним". Зовсім нещодавно колишній президент США, схоже, запропонував Росії вторгнутися в країни НАТО, які не платять членські внески в повному обсязі.
"Незрозуміло, чи є прихильність Трампа до Росії та небажання допомагати Україні виграшним питанням з політичного погляду. Опитування досить послідовно показують, що близько третини американців вважають, що Сполучені Штати роблять занадто багато для допомоги Україні, тоді як більшість вважає, що США роблять достатньо або недостатньо", — пише видання.
Один аспект позиції Трампа щодо Росії залишається напрочуд послідовним — його здатність викликати тривогу у союзників США. Старший науковий співробітник Інституту Брукінгса Фіона Гілл каже, що Трамп і Росія — це те, про що всі говорили на нещодавній Мюнхенській безпековій конференції.