Уроки санкцій: як російська економіка уникнула повної ізоляції — Financial Times

Поділитися
Уроки санкцій: як російська економіка уникнула повної ізоляції — Financial Times © alexlmx / depositphotos
Досвід із Росією — це найкраща можливість відточити санкції як інструмент зовнішньої політики.

Головний урок полягає в тому, що домогтися повної ізоляції великої, складної та глобально інтегрованої економіки, хоча це дорого і складно. Західним країнам знадобився майже рік, щоб скоротити закупівлі російської нафти й газу, а багато їхніх корпорацій, як і раніше, активно торгують з Росією.

Хоча до статистики Москви слід ставитися з великою обережністю, через два роки російська економіка, схоже, стабілізувалася. Але навіть якщо наслідки санкцій виявилися не такими катастрофічними, як передбачалося спочатку, Росія втратила через них близько 170 мільярдів доларів експортного прибутку та продемонструвала набагато більш слабке зростання порівняно з іншими експортерами сировини, і її середньострокові перспективи нерадісні, повідомляє Financial Times.

Перший урок з цього досвіду полягає в тому, як Росія почала готуватися до чергового раунду санкцій після тих, що було застосовано 2014 року, так і Китай та й інші країни навряд чи будуть захоплені зненацька. За останнє десятиліття Росія зменшила свою зовнішню вразливість, провівши макроекономічні коригування, схожі з найжорсткішими програмами МВФ. І Росія, і Китай впровадили власні внутрішні платіжні системи та активізували зусилля з цифровізації.

Тому, коли російські банки були вибірково відключені від міжнародної платіжної системи SWIFT, вони практично не відчули наслідків. Припинення обслуговування Visa і Mastercard зачепило тільки тих росіян, які виїхали за кордон, а вітчизняні банки продовжували обслуговувати ці картки.

Другий урок полягає в тому, що наслідки недотримання санкцій мають бути досить сильними, щоб вплинути на порушників. Ухилення від санкцій — передбачувана реакція для компаній, які прагнуть на прибуткові ринки. Запровадження більш жорстких обмежень у поєднанні з підвищеною ймовірністю виявлення може суттєво змінити їхні розрахунки "ризик — винагорода".

Третій урок полягає в тому, що заручитися багатосторонньою підтримкою непросто, коли країна-мішень має значний економічний вплив. США, ЄС і союзникам насилу вдається надихнути країни, для яких поведінка Москви в Україні не є нагальною політичною проблемою, а торгівля з Росією приносить прибуток.

"Досвід із Росією — це безцінна можливість відточити санкції як інструмент зовнішньої політики", — пише видання.

Потрібно удосконалити систему експортного контролю, особливо з урахуванням того, що Китай, схоже, допомагає Росії обходити санкції. Необхідно покласти більшу відповідальність на корпорації, щоб запобігти продажу Росією нафти за цінами, вищими за граничні, і доступу до західних компонентів озброєнь. Нарешті, фінансова галузь, де США контролюють критично важливі вузли, може зіграти допоміжну роль у міру поліпшення ситуації в інших галузях.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі