Японію охоплює всепроникне почуття незахищеності серед ділової та політичної еліти. Знаходитися з обох боків від трьох агресивних сусідів, що володіють ядерною зброєю — Китаю, Росії та Північної Кореї — вже досить погано; тепер до цього додається перспектива того, що Дональд Трамп повернеться в Білий дім.
Японські вчені давно визнали, що в їхній культурі присутній фаталізм. Сьогодні вони розглядають повернення Трампа майже як землетрус. Як і в Європі, японські політики сповнені рішучості не бути захопленими зненацька вдруге, пише Politico.
"Правда в тому, що ми вже живемо у світі "Трампа 1,5"", — зазначає Politico.
Попри численні цивільні та кримінальні звинувачення, експрезидент має величезний вплив на поточну політику США. Він вирішує на Капітолійському пагорбі найрізноманітніші питання — від пакета військової допомоги Україні, прийняття якого зайшло в глухий кут, до заблокованого законопроєкту про мексиканський кордон.
Деякі з антинатовських висловлювань Трампа можуть бути просто способом сколихнути союзників. Але будь-яке коливання щодо прихильності Америки статті 5 НАТО про взаємну оборону позначиться на всій Азії. Японія не є членом НАТО, але будь-який натяк на те, що вона більше не може покладатися на 72-річний двосторонній договір про безпеку, буде руйнівним.
Не тільки Київ, Лондон чи Париж турбують брудні заяви Трампа щодо припинення війни в Україні. Будь-яка угода, яка, як видається, винагороджує російську "агресію", в очах Японії заохочуватиме Китай у його власних територіальних амбіціях. Тайвань — очевидна мета, і деякі японські військові експерти приватно попереджають, що голова КНР Сі Цзіньпін, найімовірніше, "щось зробить" до закінчення свого третього терміну у 2027 році.
Найгірший страх Японії — опинитися втягнутою в конфлікт через Тайвань, хоча вона готова захищати себе (за підтримки США), якщо її власна територія зазнає нападу. Ще один страх полягає в тому, що поневолення Тайваню стане першим кроком до того, що Китай витіснить Америку із західної частини Тихого океану.
У відповідь на зростання напруженості в регіоні Японія пообіцяла подвоїти витрати на оборону протягом наступних п'яти років і вона рухається в напрямку більш надійного стримування, зокрема, розробляючи спільно з Великою Британією та Італією винищувачі нового покоління і новий ракетний потенціал "удару у відповідь". Також розглядається питання про вступ до групи AUKUS з Австралією, США та Великою Британією.
Нагадаємо що президент США та прем'єр-міністр Японії укладуть декілька угод у сфері оборони та космосу під час зустрічі в Білому домі цього тижня. Таку співпрацю також розширюватимуть американський та японський бізнеси.