Зміна вимог МОНУ до наукових статей створила нову корупційну схему — експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Зміна вимог МОНУ до наукових статей створила нову корупційну схему — експерт © pixabay/jackmac34
Наявність публікацій у журналах WoS, Sc тепер є єдиним показником оцінки діяльності науковців.

Після прийняття Міністерством освіти та науки України рішень, які прив’язали отримання вчених звань, наукових ступенів із наявністю публікацій у виданнях WoS, Sc, ринок публікацій корупціонувався, пише у своєму матеріалі вчений секретар Iнституту економiки та прогнозування НАН України Володимир Хаустов у своєму матеріалі для ZN.UA «Українська наука — як оцінювати?».

«Видання, які входять до WoS, Sc, стали брати від 10 до 40 тис. грн (розцінки довоєнні) за публікацію. Зовсім мало наукових журналів, які безкоштовно друкують статті. Науковці відповіли складчиною на публікацію, і тепер багато статей, навіть у представників соціогуманітарних наук, виходять із п’ятьма-шістьма авторами. А це вже не наука, а імітація наукової діяльності», - зазначає науковець.

При цьому він додає, що це не найбільша проблема, адже низка таких видань пропонують самим написати статтю замість автора, а це вже не наукова діяльність, а корупційна. Таким чином публікація наукових здобутків перетворилась на бізнес і гонитву за  платними публікаціями, а не на проведенні наукових досліджень, які приносять конкретні вагомі результати.

«Якщо оцінювати ємність ринку публікаційних послуг, то він становить близько 100 млн дол. на рік. Сюди входять плата за публікації, участь у конференціях, публікація матеріалів, присвоєння індексів DOI, переклади англійською. Причому це ринок переважно тіньовий, оскільки платять здебільшого фізичним особам або фізичним особам-підприємцям», - зазначає науковець.

Він додає, що це небезпечно насамперед тому, що оцінювати діяльність науковців намагаються переважно на основі одного показника — наявності публікацій у журналах WoS, Sc, що призводить до нівелювання результатів іншої, крім публікаційної, діяльності. При цьому перехід на оцінку наукової діяльності виключно за публікаціями в журналах WoS, Sc загрожує нехтуванням уже існуючою в видавничою системою вузькоспеціалізованих видань.

Більше статей Володимира Хаустова читайте за посиланням.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі