WP: На фронтах України триває сутичка двох версій Чечні

Поділитися
WP: На фронтах України триває сутичка двох версій Чечні © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Деякі з чеченських добровольців на боці України воюють з Росією ще з середини 90-х і говорять про помилки, які міжнародна спільнота скоїла в ті часи.

Довгий стіл був заставлений тарілками з нарізаними овочами, вареними баранячими серцями, шашликами, приготованими на багатті, і пляшками Coca-Cola і соку. З одного краю столу сидів винуватець застілля - сам іменинник. Його руки були схрещені на широких грудях, а сам він відкинувся на стільці, спостерігаючи за таким рідкісним святом.

Разом з ним за столом сиділи солдати з бородами, такими ж як і у самого іменинника. Деякі з них були синами чоловіків, з якими він колись брав участь в іншій війні. Хоча вона дуже сильно нагадувала ту, яка триває зараз в Україні. Імениннику подарували торт, покритий шоколоданою стружкою і прикращений зображеннями двох прапорів: Чеченської республіки Ічкерія, з якої командир і його побратими походять і куди сподіваються колись повернутись, і України, за яку вони воюють зараз. Обидві країни мають спільного ворога - Росію. Про це пише New York Times.

«Нас залишилося не багато. Моїх людей виселили й винищили. Росіяни знищують наше населення. Як ми можемо не воювати з ними?» - сказав журналістам командир з позивним «Махно». Він очолює розвідувальний взвод, який підпорядковується військовій розвідці України.

Але часто війська на іншому боці від лінії фронту теж походять з Чечні, невеликої республіки в Кавказьких горах під владою Москви. Усередині війни між Росією і Україною триває ще одна: між чеченцями, лояльними до Кремли, і чеченцями, які вважають їх зрадниками за те, що вони приєдналися до армії країни, котра знищила їхні міста кілька десятиліть тому. На боці сил Росії воює контингент так званих «кадировців». Їх називають на честь чеченського лідера Ахмада Кадирова, який перейшов на бік Москви під час другої російської війни проти Чечні в 1999-2000 роках. А на боці українських військ веде бій невідома кількість чеченців, які прагнуть покінчити з імперіалізмом Кремля, який почався з кровопролиття у них на батьківщині.

Махно каже, що без вагань вбиває кадировців попри те, що вони теж чеченці.

«Вони почали вбивати нас перші. Тепер вони російські солдати. Між ними немає жодної різниці. До нас вони не мають жодного відношення», - сказав він.

29-річний Мага приєднався до армії України як доброволець. Він був ще дитиною, коли почалася Друга Чеченська війна. Він пам’ятає, як ховався в підвалі з сім’єю. Його дідусь пішов сходами нагору, щоб подивитися, як летять російські літаки і гелікоптери. Мага пішов з ним, тому що боявся залишати дідуся самого.

«А потім були удари: бах, бах, бах! Ракета впала десь неподалік. Звук був настільки гучним і страшним, що збив мене з ніг і змусив повернутися в підвал», - пригадує Мага.

Його сім’я досі живе в Чечні. Тож він попросив журналістів називати його вигаданим ім’ям. Мага каже, що його ненависть до Росії передалася йому від сім’ї. Його батько воював проти російської армії в обох війнах за незалежність Чечні. Другу з них розв’язав Владімір Путін в 1999 році. Вона закінчилася тим, що республіку очолив у 2007 році Рамзан Кадиров. Путін сам його призначив після того, як Ахмада Кадирова вбили в 2004 році. Російські повітряні атаки на Грозний майже не лишили в чеченській столиці жодної вцілілої будівлі. ООН навіть визнала місто «найбільш зруйнованим на Землі».

Москва відновила контроль над Чечнею в 2000 році. Але Махно й інші чеченці не здалися. Впродовж багатьох років вони вели партизанську війну проти проросійських сил Чечні. Коли Москва розв’язала війну проти України на Донбасі в 2014 році, Махно був у Європі й лікувався після поранення в бою. Тоді він зрозумів, що з’явилося нове поле битви, де він може протистояти давньому ворогу. Він приїхав в Україну як доброволець, а потім приєднався до української армії в 2018 році. Для Маги російське повномасштабне вторгнення в Україну - це перша можливість продовжити битву свого батька. Він приєднався до добровольчого батальйона, у бійців якого не було навіть бронежилетів і шоломів. Але згодом він отримав все необхідне і зайняв позицію у Мощуні неподалік Києва.

«Я не розумію, хто виховував тих хлопців з Чечні, які кажуть тепер: «Ми піхотинці Путіна». Як так можна? Як можна настільки ненавидіти свій народ?» - сказав Мага.

Рамзан Кадиров намагається збудувати культ особистості. У нього більше 2,5 мільйонів підписників на каналі в Telegram, в якому він публікує свої коментарі, називаючи вторгнення в Україну «священною війною» і хвалиться захопленими українськими містами. В четвер він опублікував фальшиве відео про «капітуляцію» українського президента Володимира Зеленського, сповненого антисемітськими фразами. В ньому український лідер був зображений як наркозалежний, який визнавав свою дурість і благав Кадирова про помилування. За виключенням кількох тижнів на початку війни, коли Росія невдало намагалася захопити Київ, кадирівці фактично не брали участь у боях н апередовій, про що кажуть військові аналітики. Їм віддали менш престижну роль «зачищати» вже захоплені міста.

«Вони ж люди без бойового досвіду. Тому вони не справжні солдати. Багато хто називає їх TikTok-армією. Вони існують лише для того, щоб лякати людей», - сказав експерт аналітичної групи Conflict Intelligence Team Майкл Накі.

New York Times пише, що цей загрозливий образ подіяв на багатьох українців. Кадирівці здобули репутацію найбільш жорстоких підрозділів в армії Росії. Українські чиновники кажуть, що кадирівці відповідальні за деякі найгірші звірства. Вони катували і вбивали цивільних в окупованих містечках Київської області. Махно добре знає сценарій, за яким вони діють. Під час Першої Чеченської війни російські сили оточували і блокували села, не дозволяючи цивільним евакуюватися, а потім бомбили їх. Удари залишили кратери там, де були житлові будинки. В обох війнах російська армія була відповідальна за катування полонених і масові страти, кажуть правозахисні організації.

«Все, що вони роблять тут, вони раніше скоїли з нашими родичами в нас вдома. У кожного з нас є родичі і сусіди, яких вбили. Ми знаємо цю систему краще, ніж будь-хто. І саме тому ми воюємо тут», - сказав Махно.

На боці України воюють два чеченські батальйони: один з них названий на честь Шейха Мансура, а інший - Джохара Дудаєва. Ці чеченські лідери протистояли російському правлінню. В лютому лідер батальйону Джохара Дудаєва Адам Осмаєв оголосив у відео про приєднання його бійців до війни з Росією, закликавши українців не вважати Кадирова і його людей чеченцями.

«Справжні чеченці стоять поруч з вами, проливають кров з вами, як це було впродовж останніх 8 років», - сказав він, нагадавши про російську агресію на Донбасі і в Кирму.

В 2012 році Росія звинуватила Осмаєва у підготовці замаху проти Путіна. Автомобіль, в якому Осмаєв їхав разом з дружиною, обстріляли з засідки в 2017 році. Дружина загинула. 

Серед гостей на дні народження Махна минулого місяця був також чеченець з позивним Бандера. Він жив у Бельгії і тримав ресторан. За його словами, він покинув все включно з дружиною і сімома дітьми, щоб вирушити на передову. Махно і Бандера воювали з Росією разом ще в Чечні, коли обоє були підлітками.

«Я збирався вбити 50 орків і повернутися. Але потім зрозумів, що не зможу поїхати до самого кінця», - сказав він.

Бандера і Махно цитують Дудаєва, який ще в 1995 році передбачив, що одного дня Росія атакує Україну рівно так само, як Чечню.

«Весь світ не зрозумів це тоді. Але тепер він починає розуміти, що Путін прийде і постукає в їхні двері. Після України будуть інші країни Європи. Ми прийшли сюди з надією, що міжнародна спільнота не буде грати в подвійні стандарти і відсиджуватися, як тоді в Чечні», - сказав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі