Виплати ВПО: як довести факт непроживання однією сім'єю

Поділитися
Виплати ВПО: як довести факт непроживання однією сім'єю © depositphotos/casanowe1
Це може вплинути на призначення допомоги на проживання.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців покинули свої домівки та стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Вони мають право на щомісячну грошову допомогу від держави. Для окремих категорій громадян виплати були продовжені з 1 березня ще на шість місяців.

Відповідно до абз. 13 п. 3 Порядку надання допомоги на проживання ВПО до складу сім’ї уповноваженої особи не включається, в тому числі особа, яка разом не проживає із отримувачем та не пов’язана з ним спільним побутом, що підтверджено документально, або перебуває за кордоном/зникла безвісти/депортована за межі України.

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, як підтвердити факт непроживання однією сім'єю.

Вони зазначили, що навіть якщо особа формально є членом сім'ї (наприклад, офіційним чоловіком), за умови документального підтвердження того, що люди спільно не проживають та не пов'язані спільним побутом, може не враховуватись до складу такої сім'ї.

Нормотворець не встановлює вичерпного переліку документів, які б могли підтвердити факт непроживання. Відповідно, заявник вправі підтверджувати непроживання доступними йому доказами.

Якими документами можна підтвердити факт спільного непроживання

Рішення суду про встановлення режиму окремого проживання подружжя

Але судовий процес - це справа не одного дня, та деколи й не одного місяця, а коли стоїть питання спливу строку на подання заяви на продовження виплат - то й поготів.

Акт встановлення факту непроживання

Це найбільш популярний варіант. Він же «акт про обстеження на факт непроживання», «акт про непроживання». Може видаватися ОСББ, ЖЕКом, органами місцевої влади (наприклад, сільською чи селищною радою). Але органи соціального захисту відмовляють у прийнятті такого акта на підтвердження факту непроживання. Водночас юристи рекомендують отримувати письмову відмову і звертатися за оскарженням відмови до Нацсоцсервісної служби або до суду.

Інші документи

Такими можуть бути:

  • інформація з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, в якій відображено, що, наприклад, чоловік зареєстрований як ВПО в іншій громаді;
  • договір оренди житла в іншому місті;
  • довідка з роботи з іншого населеного пункту;
  • інформація про те, що особа проживає за кордоном і є документи, які це підтверджують (наприклад, документ про надання статусу тимчасового захисту чи про консульський облік тощо).

Але ля отримання окремих документів від іншої сторони потрібна комунікація, але, на жаль, не завжди кожен навіть знає де знаходиться другий з подружжя. Окрім того, оскільки не передбачено ні конкретного переліку документів для продовження виплати допомоги, ні тим більше чіткого переліку документів, які можуть підтвердити спільне непроживання, немає гарантії, що уповноважений орган однозначне прийме такий доказ до уваги, а не доведеться йти шляхом оскарження відмови.

Документи про розлучення

Це найкращий варіант, але як і встановлення режиму окремого проживання подружжя - це тривала процедура, а для підтвердження права на продовження виплат ВПО потрібне оперативне рішення. Сам факт звернення до суду не є таким, що підтверджує факт непроживання однією сімʼєю. Лише рішення про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, буде належним доказом, тобто простого звернення до суду із заявою про розірвання шлюбу не достатньо.

Нагадаємо, кому з ВПО продовжать виплати без урахування доходу. З 1 березня критерії їх призначення змінилися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі