Системи, які захищають Вашингтон: що таке ЗРК NASAMS і наскільки він ефективний проти російських ракет

Поділитися
Системи, які захищають Вашингтон: що таке ЗРК NASAMS і наскільки він ефективний проти російських ракет Україна отримає ППО, яка захищає Вашингтон © en.wikipedia.org
Україна отримає вісім таких систем ППО.

Україна сьогодні отримала перші дві системи протиповітряної оборони – зенітно-ракетні комплекси NASAMS.

Ще 26 жовтня виробник передав два комплекси США. Тепер вони прийшли в Україну. ZN.UA пояснює, як працюють ЗРК NASAMS та наскільки вони будуть ефективними проти російських ракет.

NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, дослівно: норвезька вдосконалена ракетна система земля—повітря) це норвезький зенітний ракетний комплекс середньої дальності, розроблений норвезькою компанією Norwegian Kongsberg у співпраці з американською компанією Raytheon.

Комплекс створювався для заміни ЗРК MIM-23 Hawk, що стояв на озброєнні збройних сил Норвегії. NASAMS став першою наземною системою, де були використані ракети AIM-120 AMRAAM та перша на Заході ракетна система з локаторним наведенням. Літери SL в абревіатурі SL-AMRAAM означають англ. Surfaced Launched — запущені з землі.

Систему розробили для захисту від повітряних загроз військових і цивільних об’єктів. Сполучені Штати обрали саме ці системи і для захисту неба над Вашингтоном. Серед інших NASAMS використовують Фінляндія, Нідерланди, Оман та Іспанія.

«NASAMS є найбільш продаваною системою протиповітряної оборони у своєму класі за останні 10 років. Її модульність та відкрита архітектура дозволяють безперервно вдосконалювати продуктивність, щоб протистояти загрозам», — каже президент компанії виробника Харальд Аннестад.

NASAMS використовує керовані ракети декількох типів:

  • звичайна ракета AMRAAM дістає до цілі на відстані до 15-25 кілометрів;
  • ракета AMRAAM ER (Extended Range) радіус дії 40 кілометрів;
  • є ракети, які можуть вразити авіацію і на відстані більше 100 кілометрів.

На думку аналітиків NASAMS для України є абсолютно прагматичним варіантом, бо і сам він створювався виходячи з концепції "мінімальні витрати - максимальна ефективність". Справа саме в ракетах "повітря-повітря" AIM-120 AMRAAM, яка навіть без жодних переробок може, при старті з землі, знищувати цілі на відстані, за різними джерелами, до 15-25 км.

Спеціально адаптована версії ракети AMRAAM-ER у найсучаснішій версії NASAMS-3 може знищувати цілі на дальності до 40 км та на висоті до 20 км.

AIM-120 має досконалу радіолокаційну головку самонаведення, яка має високий рівень протидії засобам РЕБ, ракета може здійснювати маневри з високими перевантаженнями і розганяється до 4 Маха.

Загалом у комплекса виробники та військові виділяють наступні переваги:

  • мобільність комплексу;
  • висока точність (збиває 85% цілей);
  • ракета вміє маневрувати, тому краще вражає цілі;
  • ракети мають радіолокаційну головку самонаведення та високий рівень протидії системам радіоелектронної боротьби (простіше кажучи, "глушилкам").

Пускова установка NASAMS має 6 ракет. Батарея (9 або 12 установок) може за 12 секунд випустити всі 54 або 72 ракети.

До складу батареї входять 3D-радари (AN/TPQ-64), виробництва Raytheon, кілька допоміжних сенсорів, командний пункт управління вогнем. До речі такі радари наші військові вже використовують. Радар забезпечує огляд на відстані до 75 км (ефективний - до 40 км), а по висоті до 40 км.

Великим плюсом NASAMS є те, що комплекс інтегрується у загальну систему протиповітряної оборони та отримує дані від всіх інших радіолокаційних станцій та інших засобів огляду повітряного простору.

Аналітики вважають, що Україна зможе значно підвищити можливості протиповітряної оборони, як у кількісному, так і у якісному складі. Зокрема завдяки NASAMS можливо надійно прикрити важливі об'єкти та міста від удару авіації, але і знищувати російські крилаті ракети.

Питання лише у кількості систем, на думку експертів, Україна потребує десятки, якщо не сотні таких систем. Поки що ж ми отримали дві системи з восьми обіцяних. Але у будь-якому разі це добра заміна комплексів С300, яких у нас мало та найближчого за характеристиками радянського аналога NASAMS – комплекса Бук-М1, з ракетами до якого в України теж певні труднощі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі