Ірина Бекешкіна, соціолог, директор Фонду "Демократичні цініціативи" в своєму інтерв'ю аналізує ситуацію в українському суспільстві, розкриває причини сьогоднішніх суспільних процесів, прогнозуючи можливі наслідки.
"Цікаво, що рівень розвитку демократії в різних країнах прямо корелює з відсотком людей, задіяних у громадянському суспільстві, - уточнює Ірина. - У старих європейських демократіях кількість тих, хто так чи інакше задіяний у громадянських справах, досягає 25-30%. У нових демократіях, таких як Польща, - близько 10-15%. В Україні - 5-6%. Хоча ми сподівалися, що після Революції Гідності ситуація зміниться. Але, на жаль... За рахунок чого явно зросла громадянська активність? Та просто збільшилася кількість часу, який активісти витрачають на громадську роботу. Тобто якісно громадянське суспільство стає ще активнішим, а от кількісного зростання майже немає".
"Правда, значно збільшився відсоток людей, готових давати гроші на різні громадські потреби. Стабільно близько 40% українців займаються такою добродійністю, а раніше, до Революції Гідності, було близько 25%. Але, знаєте, це все ж такий собі новий патерналізм: "Влада не вирішила, нехай тепер волонтери займаються". Водночас стандартна відмовка "немає часу" у цьому випадку не працює. У моніторингу Інституту соціології є запитання про те, чим люди займалися протягом тижня. Так от, ходили в гості 34%, приймали гостей 33%, а громадською роботою займалися 3%".
Тому, на думку Ірини Бекешкіної, не дивно, що власні життєві перспективи українці оцінюють краще, чим країни. І це – перманентна тенденція.
"Коли ми запитуємо: чи зміниться ваше життя на краще наступного року, більшість упевнена, що так, - уточнює соціолог. - А якщо ми ставимо те саме запитання, але щодо країни, більшість відповідає, що буде так, як є. При цьому досить багато таких, хто вважає, що ситуація в країні зміниться на гірше".
"Своє життя ми в стані оцінити більш-менш реалістично, - продовжує Бекешкіна. - А як оцінити життя країни? Дивлячись у телевізор? 75% населення отримують інформацію з телебачення. А там показують, що все дуже погано. Впливати на власне життя завжди легше, ніж на життя держави. Як вплинути на життя держави? У найліпшому разі люди йдуть голосувати.
Але ж є і громадянське суспільство, громадські організації, волонтерство... Вони роблять і домагаються багато чого, але хіба багато про це розповідають у медіа? Хіба часто показують, мотивуючи інших, наскільки успішною може бути така діяльність? Тому й виходить, що тонкий діяльний суспільний прошарок у нас справді утворився. Однак критичної маси активних людей, досягнення яких дозволили б якісно змінити ситуацію в країні й свідомості більшості, ще немає", - завершила голова Фонду "Демократичні ініціативи".
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.
Повну версію інтерв'ю дивіться тут
Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут