Служба безпеки нейтралізувала у Києві агентурну мережу, яка займалася поширенням прокремлівських наративів на замовлення ФСБ. Правоохоронці викрили понад 15 учасників угруповання, чотирьох осіб уже затримано, повідомляє пресслужба СБУ.
В СБУ зазначили, що серед затриманих один з очільників столичного храму УПЦ МП. Він входив до агентурного апарату російської спецслужби.
“Наразі це одна із найбільших мереж ФСБ, яка діяла в Україні з початку повномасштабного вторгнення. Вона мала чітку ієрархію та розподіл функцій, а також – постійний зв’язок із найбільшими ЗМІ РФ, які одразу підхоплювали потрібний контент”, – розповіли в СБУ.
За даними слідства, координатором мережі був керівник столичного храму УПЦ МП. Він курував поширення матеріалів, які мали провокувати міжконфесійну ворожнечу та виправдовували російську агресію проти України.
В СБУ уточнили, що учасники мережі розробляли та висвітлювали в медіа викривлену інформацію щодо переходу громад УПЦ до ПЦУ. Маніпулятивні матеріали учасники розповсюджували через десятки канали у Telegram та YouTube, а також на сторінках у Facebook та офіційних сайтах різних єпархій УПЦ МП.
Правоохоронці провели понад 20 обшуків у Київській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Житомирській областях та місті Києві. Під час слідчих дій було вилучено докази протиправної діяльності та повідомлено про підозру 14 учасникам злочинної організації.
Повідомляється, що дії учасників мережі було кваліфіковано як державну зраду, колабораційну діяльність, створення злочинної організації, керівництво та участь у ній, розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування та заперечення агресії Росії проти України (ч. 2 ст. 111, ч. 6 ст. 111-1, ч. 1, 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 161, ч. 4 ст. 28 ч. 2, 3 ст. 436-2 КК України). Учасникам мережі загрожує довічне позбавлення волі.
Нагадаємо, комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував парламенту підтримати в другому читанні і в цілому законопроєкт про заборону релігійних організацій, які повʼязані з Росією.
У першому читанні Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 під час засідання 19 жовтня. Тоді документ підтримали 267 депутатів. Згодом голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський наголосив, що до законопроєкту про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов'язаних із Російською православною церквою, до другого читання необхідно внести низку правок.