Поїздки на окуповані території для «перереєстрації» майна не гарантують його збереження, але можуть загрожувати життю – правозахисники

Поділитися
Поїздки на окуповані території для «перереєстрації» майна не гарантують його збереження, але можуть загрожувати життю – правозахисники © Getty Images
Правозахисники дали кілька порад людям, у яких на ТОТ лишилася нерухомість.

Поїздки українців на тимчасово окуповані території та отримання паспорта РФ для перереєстрації нерухомості за російськими законами можуть нести небезпеку для життя та  здоров’я, зазначили українські захисники у заяві, опублікованій Центром прав людини ZMINA. Натомість підписанти заяви рекомендують громадянам здійснити низку відповідних кроків, якщо їхнє нерухоме майно незаконно вилучили окупанти, аби зафіксувати цей злочин. 

У заяві вказано, що наприкінці березня цього року окупанти заявили, що власники житла на захоплених територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей повинні зареєструвати право власності у російському держреєстрі. Якщо ж такого запису в російському реєстрі не буде, або житло не використовуватиметься, то окупанти його «вилучатимуть». Для перереєстрації росіяни вимагають звернутися з паспортом громадянина РФ для внесення даних у реєстр.

«У такий спосіб країна-агресор примушує українців повертатися на ТОТ і отримувати паспорти РФ. Росія продовжує нав’язувати українцям громадянство РФ, ця практика є широкомасштабною та системною», – вказано у заяві правозахисників.

Підписанти зазначили, що право власності на нерухоме майно, розташоване на окупованих територіях, гарантоване та охороняється не лише законодавством України, а й міжнародним правом. При цьому право приватної власності є непорушним.

Зокрема, згідно зі ст. 11 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» фізичні особи зберігають своє право власності та інші речові права на майно, розташоване на ТОТ. При цьому набути та припинити право власності на подібне майно можна лише за українським законодавством та за межами окупованих територій. Водночас будь-які дії, що окупанти вчиняють щодо майна українців на ТОТ, не мають жодних правових наслідків та не є дійсними.

У заяві правозахисників йдеться, що Україна не взнає та не визнавала законним вилучення нерухомості окупаційною «владою» РФ. Будь-які документи, видані тим, що росіяни на ТОТ називають «органами влади» не мають в Україні жодної юридичної сили.

«Дії окупаційної влади РФ на ТОТ України щодо вилучення нерухомого майна громадян України – злочин. Росія порушила міжнародне гуманітарне право, поширивши своє законодавство на ТОТ України та відбираючи (експропріюючи) житлову нерухомість… В умовах міжнародного збройного конфлікту привласнення нерухомості, що є незаконним і не виправдане військовою необхідністю, вважається грубим порушенням Женевських конвенцій 1949 року», – зазначили підписанти заяви.

Правозахисники також додали, що широке знищення та привласнення майна, не викликане військовою необхідністю та вчинене незаконно – це воєнний злочин, передбачений Римським статутом Міжнародного Кримінального Суду. За подібні дії також передбачена кримінальна відповідальність за статтею 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни. Також закони та звичаї війни порушує й примусове надання громадянства країни-окупанта.

«Повернення на ТОТ України заради «перереєстрації» нерухомості загрожує життю та здоров’ю громадян України. Єдиний пункт пропуску у РФ для громадян України – аеропорт Шереметьєво (РФ, Москва). Повернення на окуповані території через нього супроводжується значними безпековими ризиками. Громадяни України вимушені тривалий час перебувати в зоні прикордонного контролю для проходження «фільтрації», – зазначили в ZMINA.

Правозахисники підкреслили, що росіяни ретельно перевіряють особисті речі українців, допитують людей про зв’язки та контакти в Україні, а також про родичів та знайомих. Часто українці не можуть пройти «фільтрацію», яку влаштовують окупанти, та отримують заборону на в’їзд в Росію. Це такоє стає причиною депортації.

Крім того, на окупованих територіях росіяни можуть затримувати українців. Зокрема, це роблять окупаційні «органи влади» та спецслужби РФ. Також є ризик, що громадян України катуватимуть та звинувачуватимуть у шпигунстві й співпраці з розвідкою.

«Поїздки на ТОТ не заборонені законодавством України, але можуть спричинити істотні ризики для особистої безпеки, життя та здоровʼя українців», – наголосили правозахисники.

Тож підписанти заяви закликали громадян України не їхати на тимчасово окуповані території та в Росію, аби отримати паспорт громадянина РФ для перереєстрації нерухомості. Натомість для належної фіксації та розслідування незаконного вилучення окупантами нерухомого майна на ТОТ правозахисники рекомендують:

  • слідкувати за тим, що відбувається із житлом на окупованій території та збирати про це інформацію. Варто зафіксувати дату вилучення (експропріації) нерухомості та будь-які інші факти, що допоможуть встановити хронологію подій, а згодом – факт порушення права власності на нерухоме майно;
  • перевірити дані про право власності на житлову нерухомість, адже з технічних причин у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно може бути відсутня інформація про право власності. Якщо дані відсутні, їх треба внести даних до Державного реєстру України. Водночас правозахисники наголосили, що відсутність даних у реєстрі не позбавляє особу права власності;
  • звернутися до Національної поліції або прокуратури України із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 438 Кримінального кодексу України «Порушення законів та звичаїв війни» або повідомити про порушення через сайт https://warcrimes.gov.ua/.

«Нав’язування російського законодавства та незаконне вилучення власності на ТОТ України є злочинами», – наголосили правозахисники.

Заяву підписали: 

  • Центр прав людини ZMINA
  • Громадська організація «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»;
  • ГО «Донбас СОС»;
  • БО БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»;
  • ГО «КРИМСОС»
  • БФ «Право на захист»
  • БФ «Схід SOS»
  • Кримська правозахисна група.

Попри всі жахіття окупації життя триває й на тимчасово окупованих територіях України. Люди одружуються та розлучаються, здобувають освіту, народжують дітей, купують і продають майно, ховають рідних. Але чи будуть документи, які видала їм окупаційна влада, визнані державою Україна після деокупації чи переїзду громадян на контрольовану Києвом територію? Які та як саме? Як дотриматися балансу між національними інтересами держави й індивідуальними правами її громадян в умовах збройного конфлікту? Відповіді на ці запитання читайте в статті юриста LCF Law Group Володимира Романчука «Це важливо знати. Які документи, видані в окупації, визнає Україна?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі