Оплата комунальних послуг: що змінилося цього року

Поділитися
Оплата комунальних послуг: що змінилося цього року © Depositphotos / iama_sing
Лише деякі категорії осіб можуть не оплачувати ЖКП.

Нещодавно Кабінет міністрів України зняв мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг споживачам, які систематично не сплачують платіжки та накопичили борги. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, що також змінилося цього року.

30 грудня 2023 р. набрали чинності зміни до законодавства, які переважно стосуються звуження кола осіб, що можуть розраховувати на «пільги» зі сплати житлово-комунальних послуг (ЖКП) під час дії воєнного стану. Водночас окремі питання зазнали і позитивних змін.

Відповідно до постанови Кабміну № 1405 від 29.12.2023 р., до припинення чи скасування воєнного стану в Україні:

  • забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за ЖКП лише для: споживачів з населених пунктів, що розташовані на територіях бойових дій або тимчасово окупованих РФ; споживачів, чиє житло було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки надавача комунальної послуги. Раніше заборона нарахування та стягнення штрафних санкцій стосувалася всіх споживачів.
  • забороняється припинення/зупинення надання ЖКП у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі лише для: споживачів з населених пунктів, що розташовані на територіях бойових дій або тимчасово окупованих РФ; споживачів, чиє житло було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки надавача комунальної послуги. Раніше заборона припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг стосувалася всіх українських споживачів.
  • забороняється стягнення заборгованості за ЖКП, утвореної після 24 лютого 2022 р. зі: споживачів з населених пунктів, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (до дати завершення бойових дій), за умови, що вони покинули своє місце проживання і надали виконавцю ЖКП заяву з доказами того, що не проживають у житлі; споживачів, чиє житло було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки надавача комунальної послуги. Зміна однозначно позитивна. Раніше «пільга» діяла лише для споживачів, які виїхали з територій бойових дій, але не включала в себе українців, чиє житло було пошкоджено внаслідок війни.
  • забороняється нарахування плати за ЖКП з дати початку по дату завершення тимчасової окупації території та стягнення заборгованості за ці послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. за відповідний період окупації, зі споживачів та/або членів їх сімей на відповідній території. Раніше це питання було неврегульованим і багато споживачів скаржилися на те, що виїхали з окупації, але продовжують отримувати платіжки за комунальні послуги.
  • встановлено обов'язок споживача інформувати надавача послуги про тимчасову відсутність у житлі понад 30 календарних днів та кожні 6 місяців (повторно), у випадку тривалої відсутності. Тобто для того щоб скористатися правом на неоплату послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) споживач повинен одразу, а згодом у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі. Раніше таке повідомлення було правом, а не обов'язком споживача.

Нагадаємо, як змінилися тарифи на газ та електроенергію з 1 січня. Деякі тарифи не можуть підвищити до кінця воєнного стану.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі