Глава фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія заявив, що усі військовозобов’язані повинні мати «сертифікат захисника», аби влада розуміла, скільки людей може призвати в армію. Нардеп додав, що для ухилянтів від мобілізації повинен бути примус.
Про це парламентар сказав у етері національного телемарафону. Він нагадав, що для цього народні депутати вже прийняли закон 10062, котрий дозволяє у системі «Оберіг» зробити реєстр військовозобов’язаних.
«Пам’ятаєте, під час ковіду всі повинні були ходити зі згенерованими сертифікатами, які показували, чи вакцинована людина. Тепер треба сертифікат, який можна отримати через інтернет, ЦНАП або в ТЦК. Для чого це? Для того, щоб ми зрозуміли, скільки взагалі людей, які можуть теоретично бути призвані, і таким чином спланувати так звану смарт-мобілізацію», − зазначив народний депутат.
Він зауважив, що наразі певна частина людей ховається від мобілізації і навіть шукають неофіційну роботу, аби не ставати на військовий облік. За словами Арахамії, Верховна Рада розглядає різні варіанти призову. Він зауважив, що блокувати банківські рахунки ухилянтів не збираються, проте «необхідний певний примус».
«Те, що зараз пропонується все заарештовувати – не підходить. Це занадто жорстко і в держави немає потужностей всіх цих людей змусити і заарештовувати, а потім вести кримінальні провадження. Але треба мати якийсь примус», − підкреслив Арахамія.
За його словами, наразі остаточне рішення ще не прийняте і до другого читання народні депутати мають знайти компромісний варіант, який дозволить і стимулювати людей, і карати за відмову.
«Або люди врешті решт скажуть, що нехай ТЦК їздять по вулицях їздять і не треба нічого електронного. Допускаю, що може бути і такий сценарій», − підсумував представник «Слуги народу».
Напередодні Арахамія окреслив деякі пункти із законопроєкту про мобілізацію, із якими у «Слузі народу» не згодні.
Нагадаємо, Верховна Рада у першому читанні ухвалила новий законопроєкт про мобілізацію. Зокрема у ньому передбачено, що придатні жінки, які мають медичну чи фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік. А жінки на військовому обліку можуть бути призвані або залучені для оборонних робіт у воєнний час добровільно. Також пропонується надати право на відстрочку для деяких категорій студентів і викладачів.
Окрім того, згідно з новим варіантом законопроєкту про мобілізацію №10449, відстрочку від мобілізації матимуть усі люди з інвалідністю, проте їм необхідно буде пройти перевірку.
Водночас посадовці пропонують, щоб повістка про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки могла бути надіслана українцям через електронний кабінет.
А ще новий законопроєкт про мобілізацію передбачає, що добровільно можуть призватися в армію засуджені з умовним терміном відбування покарання.