Які проблеми в системі охорони здоров’я треба вирішувати в першу чергу – відповіді українців

Інфографіка
Поділитися
Які проблеми в системі охорони здоров’я треба вирішувати в першу чергу – відповіді українців Фото ілюстративне © slavdelo.dn.ua
Автори дослідження зафіксували зміни, які відбулися у відповідях громадян за два роки.

Громадяни України вважають головною проблемою, яку треба в першу чергу вирішувати в системі охорони здоров’я нашої держави, корупцію та кругову поруку серед керівників медичних закладів. Таку відповідь озвучили майже 60% респондентів у межах опитування Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва та Київського міжнародного інституту соціології, проведеного в липні 2023 року методом face-to-face за участі 2011 респондентів від 18 років.

Друге місце за частотою відповідей посіла потреба зменшити вартість ліків (54%). За нею – вирішення проблем забезпечення лікарень і поліклінік обладнанням для лікування і діагностики (52%), встановлення відповідальності лікарів за здоров’я пацієнтів і результати лікування (51%), формування прозорих і доступних цін на медичні послуги (48%), забезпечення належного лікування та реабілітації поранених ветеранів (46%).

Приблизно кожен третій опитаний назвав серед нагальних проблем також такі: припинити «добровільні» побори в медзакладах (36%), збільшити кількість професійних лікарів-терапевтів і сімейних лікарів (35%), посилити контроль за якістю медичної освіти (34%) та підвищити зарплати лікарів і медперсоналу (30%).

Автори дослідження зазначили, що, у порівнянні з результатами 2021 року, зараз сильно зросла вимога боротьби з корупцією та круговою порукою серед керівництва медзакладів. Також підвищився запит на вирішення майже всіх інших головних проблем, що можна побачити на графіку.

Крім цього, приблизно 28% опитаних розповіли, що протягом останніх 12 місяців доплачували за послуги на прийомі лікаря або за медичну процедуру чи діагностику в державних лікарнях. Сказали, що не доплачували, 32% респондентів. 39% не зверталися за такими послугами, а менше відсотка висловили бажання не відповідати на запитання.

"Для порівняння: у травні 2021 року частка тих, кому довелося доплачувати, становила 33%. Аналіз даних показав, що жінки (31%) дещо частіше, ніж чоловіки (24%), були змушені доплачувати за медичні послуги в державних установах охорони здоров’я", – уточнили в Фонді. 

Водночас, порівняно з 2021-м, зросла частка людей, які дотримуються думки, що для гарантії отримання якісної медичної допомоги в майбутньому можна й варто додатково віддячувати лікарям – майже 26% опитаних (було 17%). Однак більшість (68%) проти такої практики.

Як із початком повномасштабної війни українці оцінюють ситуацію з доступом до медичних послуг і якість медичної допомоги, зокрема залежно від того, де зараз фактично проживають? Чи знають співгромадяни свої права щодо безоплатного лікування й чи намагаються їх відстояти? Думками українців стосовно цього ми поцікавилися в межах опитування, яке на замовлення ZN.UA нещодавно провів Центр Разумкова. Про це – в статті Алли Котляр "Результати опитування здивували. Як українці оцінюють медицину під час великої війни".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі