Atlantic Council: Ядерний удар Росії по Україні викличе також політичну і економічну відповідь, названі варіанти

Поділитися
Експерти наголошують, що перетворення російської економіки в нову КНДР - це моральний і логічний початок.

Зазнаючи поразки на полі битви, російський президент Владімір Путін почав вдаватися до погроз застосувати ядерну зброю у війні, яку він розв’язав проти України. США, G7, НАТО і ЄС відповіли на це, підтвердивши свою підтримку Києва і української територіальної цілісності.

На додачу США і інші країни послали публічні і приватні сигнали, що Росію чекають тяжкі наслідки, якщо вона і справді застосує ядерну зброю будь-якого типу проти України. Попри малоймовірність, шанси, що Москва все ж зробить це, не такі, щоб на них взагалі не зважати. Зрештою, Путін багатьох здивував, коли 24 лютого почав вторгнення в Україну.

Про це в статті для Atlantic Council пишуть колишній радник директора Управління контролю за іноземними активами в Мінфіні США Браян О’Тул і екс-кооридантор політики щодо санкцій в адміністрації Барака Обами Деніел Фрід.

Вони погоджуються, що розповісти росіянам про наслідки будь-якого застосування ядерної зброї - це хороша ідея. І фокус таких розмов повинен обов’язково бути зосереджений на військових варіантах заради найбільш ефективного стримування. Однак, військовою відповіддю все не повинно обмежуватися. Хоч Путін й відмовився від раціональної поведінки у сфері політики і економіки, почавши своє неспровоковане вторгнення в Україну, Захід все одно повинен погрожувати йому тяжкими політичними і економічними кроками у відповідь на будь-яке застосування ядерної зброї Росією. Всі ці заходи потрібно підготувати заздалегідь, щоб країни G7 могли їх швидко застосувати. Крім того, потрібно провести кординацію з іншими ключовими країнами, такими як Китай. Російська ядерна атака проти України буде вимагати швидкої, майже миттєвої відповіді від широкої коаліції занепокоєних країн, до якої повинні увійти не лише західні держави.

Автори перелічують три потенційні кроки такої міжнародної коаліції. Перший - запровадити повне економічне, фінансове і торговельне ембарго.

«Перетворення Росії в Іран чи КНДР з економічної точки зору - це моральна і логічна відправна точка для будь-якої відповіді на російське застосування ядерної зброї в Україні», - наголошують автори.

Вони нагадують, що G7 і ЄС запровадили широкі санкції проти Росії після початку її вторгнення. Але здебільшого ці обмеження були ретельно зважені, щоб уникнути негативних наслідків для глобальної економіки. Якщо Путін застосує ядерну зброю проти України, доведеться відкинути будь-які роздуми про рівні ескалації. З моральної точки зору, це поставить поведінку Росії вище будь-яких звірств, скоєних такими ж ізольованими режимами, як в Сирії, Ірані чи Північній Кореї. Також ядерний удар перекреслить надії Заходу, що Росія під керівництвом Путіна може бути надійним учасником міжнародного економічного порядку, заснованого на погоджених усіма сторонами правилах.

О’Тул і Фрід допускають, що можуть бути певні виключення для конкретних секторів російської економіки, наприклад енергетики чи експорту конкретних матеріалів. Торгівля медичними препаратами, мінеральними добривами чи продовольством можуть лишитися недоторканими з гуманітарних міркувань. Але якщо Росія застосує ядерну зброю проти України, на наступний день повинно почати діяти повне ембарго. Це означає, що всі російські компанії будуть під санкціями, які повністю їх заблокують. Закордонна власність російських олігархів чи державних компаній буде націоналізована. Втілення такого ембарго буде вимагати запровадження вторинних санкцій проти будь-якої країни включно з Китаєм, хто порушить такі обмеження. Це означає, що швидко під санкціями опиниться будь-який банк, страхова компанія, логістичний провайдер, фінансова чи не фінансова установа, які торгують з Росією або роблять можливою таку незаконну торгівлю.

Російський уряд знається на відмиванні грошей і, опинившись під широкими санкціями, він майже напевне почне більше схилятися до злочинної діяльності, як це робить КНДР. Фрід і О’Тул визнають, що такі санкції проти Росії будуть мати значний негативний вплив на глобальну економіку. Але навряд чи вони будуть більш шкідливими, ніж застосування ядерної зброї в Європі. Захід повинен донести до Путіна і його оточення, що готовий терпіти економічні наслідки.

Другий крок - вилучити державні активи Росії. За лічені дні після початку путінської атаки проти України в лютому, країни G7 заблокували майже 300 мільярдів доларів російських валютних резервів, які зберігалися на їхній території. Так вони позбавили Москву можливості використовувати ці гроші для будь-чого. Фрід і О’Тул нагадують, що ідея використати російські заблоковані фінанси для відбудови України досить популярна. Однак, її втілити юридично не так і просто. Російський ядерний удар зробить використання російських активів на користь України негайною метою. Всі застереження про небезпечний прецедент не зможуть конкурувати з загрозою застосування ядерної зброї.

Третій крок - виключити Росію з міжнародних організацій. Ще в 2014 році Росію вигнали з G8, скоротивши клуб до семи учасників. Але вона все ще бере участь у роботі багатьох міжнародних інститутів. Якщо Росія застосує ядерну зброю проти України, її роль повинна бути переглянута. Автори радять в першу чергу позбавити Москву членства в економічних об’єднаннях, таких як G20, МВФ і Світовий банк, а можливо навіть і СОТ. Ліквідація чи обмеження членства в усіх цих міжнародних органах буде безпрецедентним і явним порушенням всіх існуючих статутів. Тому виключення Росії потягне за собою складні політичні і бюрократичні процеси, яким знадобиться підтримка членів правління цих інститутів. Наприклад, МВФ потрібна підтримка 85% членів, щоб виключити Росію. Але політична підтримка таких кроків може посилитися після ядерного удару.

О’Тул і Фрід допускають, що можуть бути хороші причини зберегти членство Росії в таких організаціях як ООН і ОБСЄ, щоб підтримувати потенційно цінні дипломатичні канали з Кремлем навіть після застосування ядерної зброї. Але експерти наполягають, що навіть російську участь в цих органах потрібно переглянути в світлі кричущої ескалації.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі