Зміни клімату увійшли до «страшної нової фази» – вчені

Поділитися
Зміни клімату увійшли до «страшної нової фази» – вчені Вчені вважають, що зміни клімату увійшли до нової фази © Згенеровано сервісом DALL-E на запит ZN.UA
2024 року середня температура на Землі перевищила показники доіндустріального рівня на 1,5 градуса Цельсія.

Вчені, які провели два незалежні дослідження, заявили про те, що Земля подолала важливий поріг глобального потепління – температура на 1,5 градуса Цельсія перевищила показники доіндустріального рівня. Це означає, що клімат нашої планети, ймовірно, вступив у нову страшну фазу, повідомляє Science Alert.

Паризькою кліматичною угодою 2015 року декларувався намір скоротити викиди парникових газів та зупинити глобальне потепління в межах 1,5 градусів Цельсія порівняно з доіндустріальним рівнем. Але у 2024 році температура подолала цей показник.

Поки що цього недостатньо для того, щоб заявити, що поріг Паризької угоди подолано, оскільки температурні рамки, встановлені нею, вимірюються протягом десятиліть, а не короткостроковими виходами за певні межі.

Але два нові дослідження використовували інший підхід. Обидва досліджували історичні кліматичні дані, щоб визначити, чи були дуже спекотні роки в минулому ознакою того, що буде порушено майбутній, довгостроковий поріг потепління.

І отримана відповідь виявилася позитивною. За словами вчених, рекордно спекотний 2024 свідчить про те, що Земля долає межу в 1,5 градуса Цельсія. А це, за прогнозами, може завдати катастрофічних збитків природним системам, які підтримують життя на планеті.

Кліматичні організації по всьому світу сходяться на думці про те, що минулий рік був найспекотнішим в історії спостережень. Середня світова температура була приблизно на 1,6 градуса Цельсія вищою за значення доіндустріального рівня.

Але глобальна температура змінюється з року в рік. Наприклад, різкий стрибок температури в 2024 році, хоч і був значною мірою викликаний зміною клімату, також був викликаний природним явищем Ель-Ніньо на початку року. Його вплив пішов на спад і очікується, що 2025 рік буде трохи прохолоднішим.

Такі коливання означають, що один рік, коли температура перевищує доіндустріальні показники на 1,5 градуса Цельсія, не є порушенням Паризької угоди. Але нові дослідження показують, що навіть рік чи місяць може означати, що Земля входить у довгострокову фазу порушення цього критичного порога.

Дослідження проводили дві незалежні групи з Канади та Європи. Вони використовували методи спостереження та моделювання клімату, щоб з'ясувати, чи є рік глобального потепління вище 1,5 градусів Цельсія застережливим знаком того, що ми вже перетинаємо поріг Паризької угоди.

У європейській статті дослідники розглянули історичні тенденції потепління. Вони виявили, що коли середня температура Землі досягала певного порогу, наступний 20-річний період також досягав цього порога. Це означає, що оскільки Земля досягла межі в 1,5 градуса за Цельсієм минулого року, світ, ймовірно, вступив у 20-річний період потепління, коли середні температури також перевищать цей поріг.

Автори канадського дослідження вивчали щомісячні дані. Червень минулого року був 12-м послідовним місяцем із температурами вищими за рівень потепління на 1,5 градуса Цельсія. За словами вчених, 12 послідовних місяців вище за кліматичний поріг вказують на те, що цей поріг буде подолано у довгостроковій перспективі.

Обидва дослідження вказують на те, що навіть за умови, що кількість викидів парникових газів буде скорочено найближчим часом, світ все одно подолає позначку 1,5 градуса за Цельсієм.

Нагадаємо, січень 2025 року став найспекотнішим січнем в історії спостережень, побивши попередній рекорд і приголомшивши кліматологів. Вчені очікували, що вплив феномену Ла-Нінья дозволить придушити смугу аномальної спеки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі