У Сонячній системі знайшли ще один океан – там, де не очікували

Поділитися
У Сонячній системі знайшли ще один океан – там, де не очікували Поздовжній розріз внутрішньої частини супутника Мімас, який включає крижану оболонку, глобальний водний океан та силікатне ядро © Observatoire de Paris
Ще одна локація із рідкою водою відкриває додаткові шанси для пошуку позаземних форм життя.

Під крижаною поверхнею одного із супутників Сатурна під назвою «Мімас» розташований океан, заявили в Паризькій обсерваторії з посиланням на зібрані вченими нові докази. Результати дослідження опубліковані в науковому журналі Nature.

Відкриття стало не зовсім очікуваним, оскільки Мімас виглядає надто геологічно інертним, щоб у ньому плескалася вода. На Мімасі немає крижаних плотів, як на супутнику Юпітера – Європі, чи гейзерів, як на Енцеладі – ще одного крижаного супутника Сатурна.

"Той факт, що навіть на Мімасі є океан, означає, що рідка вода може бути практично де завгодно", – говорить Валері Лейні, астроном Паризької обсерваторії.

Вчені проаналізували зображення, отримані космічним кораблем NASA «Кассіні», який досліджував Сатурн та його супутники в період з 2004 по 2017 рік. Спостерігаючи за тим, як 400-кілометровий Мімас коливався на своїй орбіті навколо Сатурна, дослідники дійшли висновку, що він або має підземний океан, або його ядро – у формі м'яча для регбі.

Нещодавно вчені проаналізували не лише коливання орбіти, а й те, як обертання Мімаса навколо Сатурна змінювалося з часом. Команда об'єднала спостереження «Кассіні» з моделюванням внутрішньої частини Мімаса та його орбіти і дійшла висновку, що на глибині 20–30 кілометрів під поверхнею Мімаса має бути океан.

Схоже, що це молодий океан: він сформувався за останні 25 мільйонів років, тоді як перший океан Землі сформувався майже 4 мільярди років тому. Якби океан існував довше, він би вже почав впливати на крижану поверхню Мімаса, наприклад, розколюючи її.

За словами вчених, у недавньому минулому Мімас, ймовірно, подорожував витягнутою орбітою, що змусило його гравітаційно взаємодіяти з іншими супутниками Сатурна. Ця взаємодія могла нагріти Мімас, розплавити його внутрішню частину та створити океан.

Відкриття припускає, що кілька супутників Урану також можуть приховувати океани, незважаючи на те, що їхні поверхні виглядають статичними та замороженими.

Раніше вчені NASA виявили на одній із планет у сузір'ї Орла спектри, які свідчать про наявність атмосфери, що містить газ метан та водяну пару.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі