Фізикам вдалося відтворити екзотичну "частинку Х" часів Великого вибуху

Поділитися
Фізикам вдалося відтворити екзотичну На Великому адронному колайдері відтворили екзотичну частинку © Image Editor / Flickr
Вивчення частинки дозволить краще зрозуміти процеси, що відбувалися у перші миті існування Всесвіту.

Фізики, що працюють на Великому адронному колайдері, виявили свідчення існування екзотичного мезону X(3872), який не вписується у кваркову модель. Як повідомляє Naked science, дослідження цієї частинки може допомогти зрозуміти процеси, що відбувалися у перші миті існування Всесвіту.

До того, як сформувалися стабільні частинки, мільйонні частки секунди після Великого вибуху, матерія Всесвіту була гарячою кварк-глюонною плазмою. У ній стикалися елементарні частинки, які створювали короткоживучі комбінації. Одна з них - "частинка Х", яка не вписується в існуючу кваркову модель через незвичайні квантові числа. У новому дослідженні вчені вперше показали, що «частинки X» можуть утворюватися під час зіткнень релятивістських важких іонів, а саме — іонів свинцю.

Вперше фізики спостерігали «частинку Х» у 2003 році, але тоді часу існування цих частинок не вистачило, щоб вивчити їхню структуру. Вчені припустили, що частинку можна відтворити і ретельніше вивчити в кварк-глюонній плазмі.

У ході нового дослідження вчені проводили вимірювання на одному з двох детекторів Великого адронного колайдера – компактному мюонному соленоїді (Compact Muon Solenoid — CMS).

Для обробки даних про більш ніж 13 мільярдів зіткнень іонів свинцю, кожне з яких справило десятки тисяч частинок, використовували методи машинного навчання. Алгоритм навчили виділяти характерні для «частинок X» закономірності розпаду: річ у тому, що за короткий час після утворення частинки розлітаються на їхні частини, і картина цього розпаду унікальна для «частинок X».

Вчені змогли виділити 100 "частинок Х". Поки що дослідники точно не знають, з чого складається X(3872): це або компактний тетракварк, або зовсім новий тип частинок, що складається не з атомів, а з слабозв'язаних мезонів, які самі складаються з двох кварків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше фізики, які працюють на генераторі CMS Великого адронного коллайдера, вперше змогли виміряти час життя бозона Хігса. Воно співпало з часом, передбаченим Стандартною моделлю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі