Група фізиків під керівництвом Алекса Бернадіні з Університету Порту в Португалії заявила, що вплив людини на системи Землі може призвести до хаосу, з якого вже не буде повернення. Такого висновку дослідники дійшли, використавши теорію, задуману для моделювання надпровідності, повідомляє Science Alert.
Аналіз показав, що після певного моменту ми не зможемо відновити рівновагу клімату нашої планети. Людська діяльність може призвести до створення Землі-парника, з якої вже не буде повернення.
Ось уже кілька років екстремальні погодні явища трапляються дедалі частіше. Це лісові пожежі, посухи, нові температурні рекорди. Вчені-кліматологи стверджують, що це є наслідком людської діяльності, такої, як спалювання викопного палива, вирубування лісів та розгортання землеробства.
Через це вчені запропонували виділити нову геологічну епоху: антропоцен. Це період, коли діяльність людини призвела до значного та помітного впливу на всю систему Землі, що складається з геосфери, біосфери, гідросфери та атмосфери.
Вчені припускають, що початок антропоцену сягає середини ХХ століття. Він слідує за голоценом, який розпочався приблизно 11700 років тому. У ході нового дослідження вчені вирішили змоделювати перехід від голоцену до антропоцену як фазовий перехід і відповідно розрахувати його майбутню траєкторію.
Фазові переходи доволі поширені. Цей термін відноситься до того, як матеріал переходить з одного стану до іншого. Тверде тіло переходить у рідину, рідина закипає у газ. Метал переходить із нормального стану в надпровідний. У кожного з них є переломний момент, в якому стан рівноваги зазнає глибокого зрушення в інший стан.
Вчені вважають, що моделі фазового переходу можна використовуватиме моделювання змін клімату Землі.
Нині вплив людини обмежений. Наш світ має кінцеву кількість придатного для життя простору, кінцеву кількість ресурсів та кінцеву швидкість, з якою ми можемо їх використати. Враховуючи цю максимальну потужність, дослідники вирішили нанести на карту можливих результатів фазового переходу антропоцену, використовуючи логістичну карту - інструмент вивчення того, як складні результати і навіть хаос можуть розвиватися з простої точки.
Результати показали, що наприкінці нашого шляху на нас не чекає невідворотна загибель. Ми можемо рухатися регулярною і передбачуваною траєкторією, кінцевою точкою якої є стабілізація клімату при вищій середній температурі.
Але в екстремальному сценарії Земля зіткнеться з хаосом. Тобто система нашої планети еволюціонує в хаотичну поведінку — екстремальні сезонні коливання та погодні явища — через що передбачити її буде неможливо. Тобто повернутись до стабільного клімату буде дуже складно, якщо можливо в принципі.
Раніше вчені провели моделювання майбутнього Землі до 2100 року та виявили, наскільки сильно поступові зміни температури та опадів можуть змінити клімат на локальному рівні. За їхніми словами, ці зміни будуть настільки сильними, що, мабуть, нам уперше з 1880-х років доведеться перемальовувати карти.